25 Aralık 2014 Perşembe

Argan Yağı

Argan Yağı

Argan yağı adını argan ağacından almaktadır. Argan ağacı meyvelerinin çekirdeklerinden elde edilen bu yağ son dönem oldukça popüler olan bir bitkisel yağdır. Fas coğrafyasının kendine has ikliminde yetişen bir ağaç olan "argania spinosa" dan elde edilen argan yağı berberiler tarafından yüzyıllardır kullanılmaktadır.

Argan ağacı nesli tükenme noktasında olduğu için unesco tarafından koruma altına alınmıştır. Ancak son dönem yükselen argan yağı talebiyle birlikte özellikle Fas'ta yoğun bir argan ekimi ve yetiştirme çalışmaları yapılmıştır.

Argan yağı doğru kullanıldığı zaman, sonuçlarıyla kullanıcını şaşırtacak nitelikte bir yağdır, ancak talebi oldukça yoğun olan bu yağın safını bulmak zordur.

 

Argan Yağının Özellikleri

 

Her bitkisel yağ gibi Argan yağıda yapısında bulunan yağ asitlerinin karakteristik özelliklerini taşır. Yapısında bulunan asitler şunlardır. Aşağıda verilen rakamlar ortalama rakamlardır.
Oleik Acid %43
Linoleik Acid %37
Palmitik Acid %12
Stearik Acid %6
Lilonelik Acid %0,5
Diğer Madde %1,5 (bunlar çeşitli artık, kül, su vb olabilir, yağın karekteristik kokusu ve tadını kısmen bu diğer maddeler belirler)

Argan yağı daha çok yüksek tokoferol (E vitamini) içermesiyle bilinen bir yağdır. Ayrıca bu yağın içeriğinde Karoten, Skualen, ve bazı fenoller itiva etmektedir. Bu fenoller ( kafeik asit, oleurpein, vanilik asit, tyrosol, resorsinol, epikateşin ve kateşin) olarak bilinmektedir.

 

Saf Argan Yağı

 

Argan yağına olan ilgi artarken, bir çok kişi ve kuruluşun bu yağın ticaretiyle uğraşmaya ve reklam yapmaya başlağı son yıllarda, yapılan reklam ve tanıtımların etkisiyle insanların ilgisi daha da artmıştır.

Ancak unutmayınız ki, ürerinde her argan yağı veya argan oil yazan ürün argan yağı değildir. bu noktada ürün içeriğine bakmalısınız. Saf argan yağında sadece Argan yağı, pure natural argan oil vb bilgiler yazmalıdır.

Piyasada bulunan argan özlü, argan yağı özlü, argan yağlı gibi ibarelerle tanıtılan ürünlerin içeriklerindeki argan yağı oranları oldukça düşüktür.

Ayrıca argan yağı olarak satılan bazı yağ karışımlarının üzerinde büyük harflerle argan yağı yazmasına rağmen içeriğinde bir çok yağ vb madde olduğunu görürsünüz. Bu yağlar saf argan yağı değildir. Ürünlerin içerik bilgilerine dikkat etmelisiniz.

Saf olduğu iddiası ile satılan satılan yağlarda ise güvendiğiniz markalardan almanızda fayda var, çünkü ne yazık ki ülkemizde satılan yağların büyük çoğunluğu saf değildir.

 

Argan Yağı Faydaları

 

Abartılı etki, mucizevi söylemlere kanmayın. Oldukça kaliteli bir yağ olan argan yağı saç bakımından cilt bakımına kadar bir çok alanda kullanılabilir. Oldukça faydalı bir bakım yağı olan argan yağını saçınızda ve cildinizde inanılmaz değişimler yapabilecek beklentilerle satın almayın mucizevi etkiler beklemeyin. Argan yağının faydalarını sıralamak gerekirse;
  • Argan yağı cildi nemlendirir ve kurumaya karşı korur.
  • Ciltteki nem dengesini koruduğu için cildin yaşlanmasını geciktirici etkisi vardır.
  • Ciltteki nem dengesini muhafaza ettiği için kuru ciltleri korur.
  • Yağlı ciltlerdeki yağlanma sorununu azaltır.
  • İşlem görmüş ve kuru saçları nemlendirerek elastikiyet verir, böylece koparak saç dökülmeleri engeller.
  • Saçları besler güçlendirir.

 

Argan Yağı Kullanımı

 

Argan Yağını özelikle saçlarınızın bakımında kullanabileceğinizi belirtelim, bu yağ yoğun e vitamini içeriği sayesinde saçlarda boya, röfle, fön vb. işlemler sonucu oluşan hasarların etkisini azaltma noktasında oldukça başarılıdır.

İster cildinizde kullanın ister saçınızda, birkaç damla argan yağının yeterli geleceğini unutmayınız. Birkaç damla argan yağını cildinize masaj yaparak uygularsanız, yağın faydasını maksimuma çıkarırsınız.

Argan yağı saç bakımı, cilt bakımı, tırnak bakımında kullanılan bir yağdır. Ancak sivilce ve cilt lekelerinde kullanımı bir sonuç vermez çünkü bu alanlarda etkili bir yağ değildir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder