25 Aralık 2014 Perşembe

Ayak Bakımı

Gün boyu bütün vücudumuzu kaldıran ve her adımımızda yorulan ayaklarımıza bakmamız gerektiği kadar bilinen bir durum olamaz. Ayakkabı içerisinde havasız kalarak mantar vb. hastalıkların oluştuğu, topuklarımızın çatladığı ve ağrıdığını biliyoruz. Bu makalede hem ayak sağlığınız hem de ayak bakımınız için yapmanız gerekenler hakkında size bilgiler verilecektir. İyi okumalar dileriz. 

Ayak Yıkama

Ayaklarımızın temizliği ayak bakımında ilk altın kuraldır. Tabiki ayak yıkama ve kurulamak dışında bakımlar yapmalısınız, ayaklarınıza özen göstermek de gerekir. Ayaklarınıza bakım yapmak hiç de zor değil, sadece biraz zaman ayırmanız yeterlidir. Ayaklarınızı güzelleştirmek ve sağlıklı kılmak için bazı öneriler aşağıda size verilecektir. Fakat ayaklarınızı yıkarken elma sirkesi kullanabilir, epsom tuzu ile ılık suya ayaklarınızı koyarak dinlendirebilir ve temizliğini de aynı zaman da sağlayabilirsiniz. Ayak yıkadıktan sonra nemli kalmamasına özen göstermeniz önemlidir.

 Ayak Bakımı


  • Haftada üç dört kez, beş dakika ayaklarınızı tuzlu suda tutun, ponza taşı ile nazikçe ayak tabanındaki ölü derileri soyun. 
  • Ayaklarınızı yıkadığınızda parmak aralarını iyice kurulayın ve pudra sürün. Böylece ayak mantarı riski en aza iner 
  • Normal el veya vücut losyonu yerine özel ayak nemlendiricisi kullanın. En iyi ayak nemlendiricisi bir afrika kökenli yağ olan shea butter yani karite yağıdır. 
  • Ayaklarınızın altındaki sert tabakayı yok etmek için AHA (alfa hidroksi asitler) ürünler kullanın. Bunlar ayak tabanınızdaki ölü hücreleri, diğerlerine zarar vermeden yok eder. Glikolik asit kullanabilirsiniz. %25 veya %50 glikolik asit idealdir. 
  • Yorgun ayakların dinlendirilmesi için en kolay yöntem ayak masajı yapmaktır.

Ayak Peelingi

Ayak bakımında ayak yıkamak ve kurulamak çok önemlidir. Ayaklarınızı yeterli kadar temizlemeli ve durulamalısınız.  Ayak parmak aralarınızın iyice kuruladığınıza emin olun. Özellikle spor ayakkabı kullanıyorsanız ayak parmak aralarınızın kurulanmasına çok özen gösterin. Eğer sandalet tarzı açık ayakkabılar giyiyorsanız topuklarınızdaki çatlak ve diğer görüntüler kozmetik açıdan rahatsız edici olabilir bu görünümden kurtulmak için ayak peelingi yapmaya özen gösteriniz. Ayak peelingi için glikolik asit, salisilik asit ve laktik asitler yeterlidir.

Konuyla ilgili olarak aşağıdaki yazılarımıza da bakabilirsiniz.

Ayak Tırnağı Mantarı 
Ayak Mantarı 

Yazımız burada sona etmektedir ve  soru görüş ve önerilerinizi yorumlar kısmından bizimle  paylaşabilirsiniz. Ayrıca yazıyı sosyal medyada paylaşarak daha fazla insana ulaşmasını sağlayabilirsiniz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder