26 Aralık 2014 Cuma

Ayak Tırnağı Mantarı

Ayak tırnak mantarı , el tırnak mantarına nazaran daha fazla görülen yaygın bir durumdur. Ayak tırnak mantarı ayaklarınızın ayakkabı içerisinde havasız olması, nemli kalmasından ve ortak kullanım alanlarında çıplak ayak ile dolaşmaktan kaynaklı bulaşabilmektedir. Ayak tırnak mantarından korunmak tedaviden daha kolaydır ve aşağıda size ayak tırnak mantarı hakkında verilecek bilgiler ışığında bunu sağlamanız önemlidir. 

Ayak Tırnağında Mantar


Tırnak mantarı rahatsızlığı ülkemizde en sık rastlanan sağlık problemlerinden biridir. Bu kadar yaygın olmasının nedeni toplu yaşam kültürümüzün çok yaygın olması ve toplu mekanlarda gerekli hijyenin sağlanamamasıdır. Hamamlar, havuzlar, gibi toplu yerlerde suyla birlikte yayılan bir hastalıktır tırnak mantarı. Gerekli sterilizasyonun sağlanması neredeyse imkansıza yakın olduğu için tırnak mantarı kapma şansınız çok yüksektir. Mantar bulaştıktan sonra uzun süre aynı ayakkabıyı giymek, ayakkabı hijyenini ve temizliğinin ihmal edilmesi, ayakkabının havalandırılmaması, sık sık çorap değiştirilmemesi, ayak temizliği ve hijyenine önem gösterilmemesi ise mantarın tedavisini zorlaştırmaktadır.

Ekseri ayak baş parmağını etkileyen bir sorun olan tırnak mantarı, zamanla diğer parmaklara da geçerek ve giderek yayılma eğlimindedir. Tırnak mantarının en önemli belirtisi, ayak tırnağının sanki ağaç kökü gibi olması ve renginin doğal renginden çok farklı olmasıdır.

Ayak Tırnağı Mantarı Belirtileri


Tırnakta mantar enfeksiyonu varsa bunu çok çabuk anlarsınız, öncelikle tırnağınız kalınlaşmaya başlar, ayak kokusu oranı artar, veya tırnaklarınız temasla ağrımaya başlar, hastalık tırnaklarda sarı, yeşil veya kahverengi renklenme, tırnaklarda pul pul kalkma, tırnak altında normalden fazla kir birikmesi gibi belirtiler gösterir.Tırnak Mantarından Korunmak İçin Öneriler

Sizlere bu bölümde tırnak mantarından korunmak için önerilerde bulunacağız, çünkü tırnak mantarı hastalığına yakalanmaktansa korunmaya önem vermek çok daha doğru bir harekettir. İşte önerilerimiz;

 • Tırnak mantarından korunmanın ilk yolu havuz veya hamam gibi toplu yerlerde bulunuyorsanız çıkışta ayaklarınızı kuruttuktan sonra, çay ağacı yağı, laktik asit, salisilik asit ve kolonya ile hazırlayacağınız çözeltiyi ayaklarınıza ve tırnaklarınıza uygulamaktır. 
 • Ayaklarınızı olabildiğince temiz ve kuru tutun. 
 • Ayak tırnaklarınızı, parmağın ucunu geçmeyecek şekilde düz olarak kesin. 
 • Manikür ve pedikür için sterilize aletler veya en güvenlisi kendi aletlerinizi kullandırın. 
 • Ayağınıza uyan, sivri burunlu olmayan rahat ayakkabılar giyin. 
 • Havluların kesinlikle kişiye özel olmasına dikkat edin. 
 • Ayaklarınız çok fazla terliyor veya nemli kalıyor ise 2-3 satte bir çorap değiştirin 

Tırnak Mantarı ÖnleyiciTırnak mantarını önlemek için kendinizin hazırlayacağı bir tonik ciddi anlamda sizi kurtaracaktır. Özellikle havuz ve hamam gibi toplu yerlerde bulunuyorsanız bu karışımı kullanmanız oldukça önemlidir.


Malzemeler:


 • 10 ml çay ağacı 
 • 10 gr salisilik asit 
 • 20 ml saf laktik asit 
 • 150 ml kolonya 

Malzemelerden kolonyanın içerisine salisilik asiti ilave edin ve çalkalayın salisilik asit eriyecektir. Sonrasında laktik asit ve çay ağacı yağını ilave ediniz. Havuz ve hamam gibi yerlerde bulunduktan sonra el ve ayak tırnaklarınıza bu hazırladığınız karışımı sürmeniz yeterlidir. Ayrıca ayak parmak aralarınızı da bu karışımla silebilirsiniz. Bir de şunu ilave etmek gerekir ki eve gittiğinizde de ayaklarınızı duşa girmeden 1 dakika önce kadar çamaşır suyu (domestos) ile de silmeniz de bu karışımı kullandıktan sonra size daha fayda sağlayacaktır. Bu önleyici bakımı özellikle hamam, yüzme havuzu gibi yerlerde çok sık zaman geçirenlerle ayaklarına fazla yüklenen sporcular, baletlerin yapması da faydalıdır.


Ayak Tırnak Mantarı TedavisiAyak tırnağınız da mantar oluştuysa sağdan soldan duyduklarınıza, bitkisel tırnak mantarı tedavisi gibi şeylerin kesin çözümler olduğuna inanmamak gerekmektedir. Tırnak mantarı oldukça zorlu bir hastalıktır öyle otla şunla bunla çözülmesi zordur ve sadece bunlar destekleyici tedaviler olabilir. Tırnak mantarında en etkili yöntem tca (trikoloroasetik asit) uygulamasıdır. Ancak tca da tek başına tırnak mantarı hastalığına çözüm üretmekte zayıf kalmaktadır, tırnak mantarı tedavisini belli bir kür şeklinde yapmalısınız. Diğer yazılarda da belirttiğim gibi elma sirkesi, laktik asit, çamaşır suyu, tca, ve tca sonrası bakım için hazırlanan kremlerle 2 ile 3 aylık bir sürede tırnak mantarından kurtulabilirsiniz. 

TCA Sonrası Tırnak Bakımı

Tca asit kullandıktan sonra tırnaklarınızın darbe almasını önlemeli, bölgeyi iyi korumalısınız. Özellikle tca yı tırnak etinize uyguladığınızda bölgeye madecassol krem uygulayabilirsiniz. Konuyla ilgili olarak daha detaylı bilgi için aşağıdaki yazı başlıklarını iyi okumanızı tavsiye ederim.Yazım burada sona ermektedir aklınıza takılan bir şey olursa yorumlar kısmından sorularınızı bize ulaştırabilirsiniz.  

2 yorum:

 1. Çok faydalı bir bilgi olmuş emeüinşze sağlık tavsiyelerinizi uygulayacağım inşallah işe çözüm olur. Teşeklürler.

  kurabiyecimiss.blogspot.com

  YanıtlaSil
 2. ayak baş parmagıımda tırnakta var TCA yı tırnagamı yoksa deriyemi sürcem

  YanıtlaSil