26 Aralık 2014 Cuma

Baobab Yağlı Saç Maskesi

Baobab


Baobab ebegümecigiller familyasının Afrika ve Asya’nın tropikal bölgelerinde yetişen, yapraklarını döken ağaç türlerinin ortak adıdır. Boyları 30 metreyi bulabilir. Gövde çevresi 30 metreye kadar genişler. Bu yumuşak ve süngerimsi dev gövde, bir su deposu görevi yapar.

Baobab Yağı


Baobab tohumları sağlıklı bir cilt için gerekli olan A, C, D, E, F Vitaminleri ve beta-karoten, amin asitler, tartarik asiti yüksek miktarda içerir. Bu tohumların soğuk presle sıkılması ile baobab yağı elde edilir.

Kuruyan, susuz kalmış, tahriş olmuş ciltleri yatıştıran baobab yağı özellikle saf kullanıldığında daha etkilidir. Baobab yağından birçok krem, serum, losyon yapılmasına karşı hiçbirisi, saf baobab yağının kullanım etkisini vermez. Bu bitkisel yağ nemlendirir, güneş yanıklarının iyileşmesine yardımcı olur. Cilt tarafından kolay ve hızla emilir, cildin elastikiyetini arttırır, yaşlanma etkileriyle savaşır cilt dokusunda elastikiyeti ve nemi destekler.

Baobab yağının içerdiği yağ asitleri şunlardır

Yağ Asidi Oran
Oleik % 30-42
Linoleik % 20-35
Palmitik % 18-30
Stearik % 2-9

Baobab Yağı Faydaları


Baobab yağının bir diğer özelliği cildinizdeki nemi uzun süre muhafaza etmesidir, bu etkisi ve besleyici özellikleri sayesinde baobab yağı sürülen bölgelerde bir ışıltı ve canlılık olur ama bu etkiyi cildinize sürdüğünüz başka yağların parlama etkisiyle karıştırmayın. Baobab yağı, hızla emilir cildinizde ışıltılı bir görünüm bırakmasına rağmen yağlı durmaz. baobab yağının emilme süresi 25-20 saniye arasıdır. Emilimden sonra yağlı görünüm kalmaz.

Baobab Yağlı Saç Bakım Maskesinin Faydaları Nelerdir


Kozmetik sanayinde cilt bakım kremleri, saç bakım ürünlerinde de sıklıkla kullanılmaya başlanan ve kullanıcılarında yarattığı sonuçlarla beğenisini kazanan baobab yağlı cilt bakım kremleri, baobab yağlı saç bakım maskeleri kısa sürede vazgeçilmez hale geleceğini gösteriyor.

Doğal ve bitkisel içerikli saç bakım maskelerinin etkisini çok daha arttıran baobab yağının saç üzerindeki etkileri son zamanlarda iyice öne çıkmış durumda. Shea butter, kakao yağı ve özellikle hindistan cevizi yağı ile birleştiğinde saç üzerinde onarıcı ve koruyucu etkisi çok daha yüksek duruma gelen saçı daha bakımlı, daha parlak hale getirir.

Baobab yağının saf şekilde kullanım önerileri;

  • Saç kreminize 5-10 damla ekleyebilirsiniz (kreminizin büyüklüğüne göre), duştan sonra hafif nemli cilde masaj yapılarak sürebilirsiniz. 
  •  Vücut kreminize 4-5 damla baobab yağı ekleyebilir homojen şekilde karıştırıp kullanabilirsiniz.
  • Haftada 2-3 gece saç derisine ve saç boylarına sürüp, saçınızda tüm gece bırakıp sabah bitkisel içerikli (sls ve türevlerini, tuz içermeyen) şampuanınız ile yıkayabilirsiniz.
  • Vücut kreminize 4-5 damla baobab yağı ekleyebilir homojen şekilde karıştırıp kullanabilirsiniz.
  • El nemlendiricinize 4-5 damla baobab yağı ekleyip bu şekilde kullanabilirsiniz. 
  • Yüz ve boyun temizliğinizi yapıp, yüzünüze 4-5 damla, boyun kısmınıza 3-4 damla baobab yağını parmak uçlarınız ile aşağıdan yukarıya olacak şekilde masaj yapabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder