26 Aralık 2014 Cuma

Bebek Tırnağı Nasıl Kesilir ?


Yetişkinlerde olduğu kadar bebeklerde de tırnak bakımı son derece önemlidir. Bundan kaynaklı bebeklerinde tırnakları kesilmekte ve düzeltilmektedir. Özellikle bebeklerin tırnakları ile kendine zarar vermemesi için gerekli olan bu durum hakkında aşağıda size bilgiler verilmektedir. İyi okumalar dileriz. Bebeğinizin Tırnaklarını Kesmeli misiniz?


Evet bebeğinizin tırnaklarını belli aralıklarla uzama durumuna göre mutlaka kesmelisiniz. Bebeğinizin tırnaklarını daha yumuşaktır ve sizinkinden daha esnek olabilir, ama onun tırnaklarını keserken yapacağınız bir hata onları daha keskin yapabilir! Bu durum hem onun kendine zarar vermesini hemde kendi üzerindeki hakimiyeti az ve sert olduğu için sizinde yüzünüzü çizebilir. Hızlı bir gelişim sürecinde oldukları için el tırnaklarını haftada birkaç kez kesmek zorunda kalabilirsiniz. Ayak tırnakları daha az sıklıkla kesim gerektirir.


Bebeğinizin Tırnaklarını En Kolay Nasıl Kesersiniz?


Bebeğiniz uyurken bunu yapmak için en iyi zamandır. Başka iyi zaman ise bebeğinizin tırnaklarının yumuşak olduğu bir banyo sonrasıdır. 

Ne yaptığınızı görmek için yeterince ışık olmalıdır. Küçük parmaklarda kullanmak için özellikle yapılan bebek tırnak makası veya küçük tırnak makaslarını kullanmalısınız.

Bebeğinizin el ve ayak tırnaklarını aynı yetişkinlerde olduğu gibi düz şekilde kesmelisiniz. Sonra kaba kenarları düzeltmek için yine çok sert olmayan küçük bir tırnak törpüsü kullabilirsiniz. Tırnaklar çok yumuşak olduğundan doktorlar yeni bir bebeğin hayatının ilk birkaç haftası içinde sadece tırnak törpüsü kullanmanızı önermektedirler. O uyanıkken bebeğinizin tırnaklarını kesme karar verirseniz, eşinizden yada bir başka yetişkin bireyden siz bebeğinizin tırnaklarını keserken kıpır kıpır olmaması ve kontrollü durması için yardım isteyebilirsiniz.

Bir Sevgi Göstergesi Olarak Bebeğinizin Ellerini Veya Ayaklarını Isırmayın!


Bazı anne babalar bir sevgi göstergesi olarak bebeklerinin ellerini ve parmaklarını ısırmaktadırlar. Bu şekilde yaparak bebeğinizin eli, ayağı, parmağının üzerinde olabilecek herhangi bir küçük kesik, çizik içine ağzınızdan mikrop aktarıyor olabilirsiniz. Unutmayın henüz bebeğinizin bağışıklık sistemi yetişkinlerin doğal florasında olan mikroplara dirençli değildir. Ayrıca bu ısırma hareketiyle bebeğinizin el, ayak kemikleri ve tırnak gelişimine farkında olmadan zararda verebilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder