25 Aralık 2014 Perşembe

Besinleri Nasıl Tüketmeliyiz

Besinleri nasıl tüketmeniz gerektiği hangi besinden ne kadar yemeniz gerektiği hakkında genelde  aklımızda bir çok soru olmaktadır. Bizler bu yazımızda daha çok tüketmeniz gereken besin gruplarından bahsedeceğiz. 

Besin Tüketimi 

Anketlere ve kaynaklara göre en sağlıklı olduğu düşünülen gıdalara ilişkin sizlere aşağıda bilgiler vereceğiz. Kilo kaybını teşvik eden, bazen sağlıksız bir şekilde, çok sayıda diyet vardır. Örneğin, Fad crash diyeti, potansiyel olarak tehlikelidir.  Aynı zamanda, ülkemizde fast food tüketimi giderek artmaktadır. Hangi yiyeceklerin sağlıklı olduğunu anlamak ve bunları diyetimize dahil etmeye çalışmak, ulusa fayda sağlayabilir.  Hatırlanması gereken en önemli şey, dengeli beslenmenin, sağlıklı beslenmenin gerçek sırrı olmasıdır.

Dengeli Beslenmek için Neler Yemeliyiz


Kuruyemiş, bakliyat ve tahıl: Fındık, bakliyat ve tahıllar son derece besleyici olabilir. İşte en iyilerinden bazıları:

Besinleri Nasıl Tüketmeliyiz
 • Bademler magnezyum , E vitamini , demir, kalsiyum , lif ve riboflavin de dahil olmak üzere besin bakımından zengindir . Beslenme İncelemelerinde yayınlanan bir bilimsel derleme , bademlerin bir gıda olarak sağlıklı kolesterol düzeylerinin korunmasına yardımcı olabileceğini bulmuştur  
 • Brezilya fıstığı, ( Bertholletia excels ) gezegendeki en sağlıklı fıstıklardan bazılarıdır. Brezilya'da, "castanhas-do-pará" olarak adlandırılırlar - bu "Pará'dan kestane" olarak tercüme edilir. Pará, Brezilya'nın kuzeyindeki bir eyalettir. Protein ve karbonhidrat bakımından zengindirler . Aynı zamanda mükemmel vitamin B-1 (tiamin), E vitamini, magnezyum ve çinko kaynaklarıdır. Sadece bu değil , herhangi bir gıda maddesinin en yüksek miktardaki selenyumunu içerirler ; selenyum tiroid fonksiyonunu korumak için hayati bir mineraldir.  
 • Yulaf ezmesi, yuvarlanmış veya öğütülmüş yulaflardan yapılmış bir yemektir. Yulaf ezmesine gösterilen ilgi, sağlık yararları nedeniyle son 20 yılda önemli ölçüde artmıştır.  Araştırma, tahıldaki çözünür lif içeriğinin kolesterol düzeylerinin düşmesine yardımcı olduğunu bulmuştur.  Yulaflar, sindirimi yavaşlatan ve kan-glukoz seviyelerini stabilize eden, suda çözünen liflerin yanı sıra kompleks karbonhidratlar bakımından zengindir. Yulaf ezmesi B vitaminleri, omega-3 yağ asitleri, folat ve potasyum açısından zengindir . Kaba veya çelik kesilmiş yulaf, anlık çeşitlerden daha fazla lif içerir. 
 • Buğday tohumu, bir bitkinin - tohumun embriyosuna - büyümesi için çimlenen buğdayın bir parçasıdır. Buğday tohumu, kepek ile birlikte, öğütmenin bir yan ürünüdür; Tahıllar rafine edildiğinde, tohum ve kepek çoğu zaman öğütülür. Buğday tohumu, E vitamini, folik asit (folat), tiamin, çinko, magnezyum, fosfor ve aynı zamanda yağlı alkoller ve esansiyel yağ asitleri gibi çeşitli önemli besin maddelerinde yüksektir . Buğday tohumu da iyi bir lif kaynağıdır. 
Yeşiller, meyveler ve meyveler; Yeşiller, meyveler ve meyveler mevcut bir diyete eklemek kolaydır:

 • Brokoli, lif, kalsiyum, potasyum, folat ve filokütinler açısından zengindir. Phytonutrients, kalp hastalığı , diyabet ve bazı kanserler geliştirme riskini azaltan bileşiklerdir . Brokoli ayrıca bir C vitamini ve beta-karoten , bir antioksidan içerir. 100 gramlık bir brokoli porsiyonu , önerilen günlük C vitamini alımının yüzde 150'sinden fazlasını sağlayabilir , bu da büyük dozlarda potansiyel olarak soğuk algınlığının süresini kısaltabilir. 
 • Elmalar serbest radikallerle mücadele eden mükemmel bir antioksidan kaynağıdır. Serbest radikaller vücutta oluşabilecek istenmeyen değişikliklere neden olan zararlı maddelerdir. Yaşlanma sürecine ve bazı hastalıklara karışırlar. Bazı hayvan çalışmaları, elmalarda bulunan bir antioksidanın (polifenoller) lifleri uzatabileceğini bulmuştur. 
 • Lahana  yapraklarında bulunan birçok farklı besin var. C vitamini bir lahana besin maddesidir ve  önemli miktarda K vitamini, 817 mikrogram veya önerilen günlük alım miktarının yüzde 778'ini içerir.  Lahana, ıspanak veya kuşkonmaz gibi pişirilebilir veya buğulama yapılabilir. Ayrıca canlandırıcı bir şekilde tüketilebilir ya da canlandırıcı bir besin atışı için juiced olarak da kullanılabilir. 
 • Yaban mersini lif, antioksidanlar ve bitki besinleri açısından zengindir. Mineraller ve vitaminlerin aksine, bizi hayatta tutmak için bitkisel besinler gerekli değildir. Bununla birlikte, hastalığın önlenmesine yardımcı olabilir ve vücudun düzgün çalışmasını sağlayabilirler. 
 • Birçok insan yüksek yağ içeriği nedeniyle avokadodan kaçınır;  bu bir efsanedir. Avokadolar, sağlıklı yağlar, B vitaminleri, K vitamini ve E vitamini açısından zengindir ve çok yüksek lif içeriğine sahiptir. Çalışmalar düzenli avokado tüketiminin kan kolesterol seviyelerini düşürdüğünü göstermiştir.  Avokado ekstreleri, diyabet veya hipertansiyon tedavisinde faydalı olup olmadıklarını görmek için laboratuvarda test edilmektedir.  
 • Çalışmalar, ıspanak veya lahana gibi koyu yapraklı sebzelerin yüksek miktarda alınmasının kişinin tip 2 diyabet geliştirme riskini önemli ölçüde azaltabileceğini göstermiştir.  Örneğin ıspanak, özellikle pişmemiş, buğulanmış veya çok hafif kaynatıldığında antioksidanlar açısından çok zengindir. A, B-6, C, E ve K vitaminlerinin yanı sıra selenyum, niasin, çinko, fosfor, bakır , folik asit, potasyum, kalsiyum, manganez, betain ve demirin iyi bir kaynağıdır.  
 • Tatlı patatesler, diyet lifi, beta-karoten (A vitamini), potasyum, C vitamini ve B-6 vitamini bakımından zengindir. A ve C vitaminleri, demir, kalsiyum, protein ve kompleks karbonhidratlar dikkate alındığında tatlı patates birinci sırada yer almaktadır. 

Balık, et ve yumurta; Sağlıklı protein ararken en iyi kaynağın hangisi olduğunu bilmek zordur. İşte en iyilerinden bazıları:

 • Yağlı balık örnekleri arasında somon, alabalık, uskumru, ringa, sardalye ve hamsi bulunur. Bu balık türlerinin dokularında ve bağırsaklarında yağ bulunur. Onların yağsız filetoları, yüzde 30'a kadar yağ, özellikle omega-3 yağ asitleri içerir. Bu yağların, kalbin yanı sıra sinir sistemine de fayda sağladığı bilinmektedir.   Yağlı balıklar, artrit gibi iltihaplı hastalara fayda sağlar . Ayrıca A ve D vitaminleri bakımından da zengindirler. 
 • Tavuk, ucuz ve sağlıklı bir ettir. Serbest dolaşan tavuk mükemmel bir protein kaynağı sağlar. Beyaz bir et olarak, tavuk, genel sağlık üzerinde daha zararlı uzun vadeli bir etkisi olan sığır eti gibi diğer kırmızı etlerden çok daha fazla tüketilebilir. 
 • Yumurtalar dengeli bir diyete kolayca dahil edilebilecek başka bir protein kaynağıdır. Çok yönlü olmak, sadece kahvaltı değil, birçok öğüne eklenebilir.  Her ikisi de enerji ve kırmızı kan hücreleri için önemli olan riboflavin ve B-12 vitamini gibi vitamin B-2 de dahil olmak üzere diğer vitaminleri içerir. Aynı zamanda kas protein sentezini uyarmak için önemli olan esansiyel amino asit lösinin de iyi bir kaynağıdır. 

Genel olarak, sağlığın dengeli bir diyete sahip olması ve belirli bir gıda türüne odaklanmaması önemlidir.  Aynı zamanda, bir zamanlar bir tedavinin dengeli beslenmenin bir parçası olabileceğini ve genel olarak çok sağlıklı bir şey olduğunu hatırlamak önemlidir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder