25 Aralık 2014 Perşembe

Bitkilerle Saç Bakımı

Bitkilerle Saç Bakımı


Bitkiler ve bitkisel ürünler her yerde olduğu gibi, saçlarınıza da sağlık verir. Bu yazımızda size evde hazırlayabileceğiniz kolay karışımlarla sağlıklı, parlak ve canlı olmasını sağlayabilirsiniz. İşte size bitkilerle yaratacağınız mucizelerden bazıları...

Saç Parlatıcı

 

Adaçayı: 250 gram adaçayı yaprağını, 1 litre suda 15- 20 dakika kaynatın, soğumaya bırakıp, süzün. Daha sonra yüzde 50&Primelik alkolle karıştırın. Gün aşırı saç diplerini ıslatıp tarayın.

Isırgan Otu:  1 tutam ısırgan otunu (5 gram kadar) 750 ml kaynamakta olan suyun içerisine atın ve 4 dakika kısık ateşte, pişirin. Soğuduktan sonra süzün. Temiz saçınızı bu suyla yıkayın. Maskenin etki etmesi için bu kürü 30 dakika saçta bekletin. Daha sonra saçlarınızı ılık su ile durulayın.

 

Saç Dökülmesi

 

Zeytinyağı: Yatmadan önce saçınızı yıkayıp iyice durulayın. Saç diplerine zeytinyağı ile masaj yapın. En az iki hafta yapacağınız bu kür sayesinde saç dipleriniz güçlenecek, saçlarınız parlak ve canlı bir görünüme kavuşacak.

Fesleğen: 75 gram çiçekli fesleğen bitkisini toz haline getirip, yarım litre kaynar suya atarak haşlayın. 20 dakika demleyip süzdükten sonra saçlarınızı bu çayla haftada iki gün yıkayın.


Kepekler için


Karakavak: 40 gram karakavak merhemine 5 gram balmumu, 5 gram gülyağı ekleyip karıştırın. Her gece yatmadan önce saç diplerine hafif masaj yaparak sürün. Bu aynı zamanda saçlara parlaklık ve canlılık verir.

Kırılmalara karşı


Özellikle dalgalı, kıvırcık saçlar için uygun bir yöntem bu;

4 ml gülyağı,
32 ml bademyağı,
32 ml hintyağı ve
32 ml zeytinyağını karıştırın.

Yatmadan önce saç diplerine masaj yaparak sürün. Sonra pamuklu bir bez ile başınızı bağlayın. Sabah yıkayın. Her ay 3 gün bu işlemi uygulayın

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder