26 Aralık 2014 Cuma

Ev Kadını Diyeti Nasıl Yapılır?

Ev kadınları diyet yaparken biraz daha zorlanmaktadır çünkü diğer kadınlar ve özellikle ülkemizde erkeklere nazaran daha az hareket etmektedir. Bundan kaynaklı hem kadınların evde sıkılırken yemek yemesini engellemek hem de sağlıklı kilo vermelerini sağlamak amacı ile sizlere ev kadını diyeti hakkında bilgiler vereceğiz. Umarım yararlı bir yazı olur. 

Kadınlar için Diyet

Ne zaman yemelisiniz, ne kadar karbonhidrat, protein ve yağ. Sizi saatlerce tok  tutan sağlıklı bir diyet  ve sağlıklı gıdalar açısından zengin diyet her zaman daha iyi bir diyettir. Meyve, sebze, yumurta, tam tahıllı ekmek, yağ, et ve balık dahil olmak üzere çeşitli yiyecekler kadınların evde rahatlıkla tüketebileceği ve sağlıklı gıdalar arasındadır. Kadınlar, erkeklere farklı günlük beslenme gereksinimlerine sahiptir ve aşağıda beslenme uzmanlarından yararlanarak iyi bir sağlık için dengeli bir diyet arayan kadınlar için rehberlik ve yemek tarifi önerileri sunmuştur. Fakat tam olarak 'dengeli beslenme' ile kastedilen nedir?

Ev Kadını Diyeti
Tüketilmesi gereken gıdaların ve ne oranda tüketilmesi gerektiğini bilmeniz dengeli beslenmenin önemidir. Bunlar arasında, en az beş meyvenin ve gevreklerin de dahil olduğu, kepekli sebzeler ve daha fazla balık, kümes hayvanı ve baklagiller, daha az kırmızı et ve daha az yağlı, daha düşük şekerli sütlü yiyeceklerin tercih edilmesi gibi takip edilmesi gereken bazı basit kurallar vardır. Ama bütün hikaye bu değildir. Ne kadar yemelisiniz ve protein, karbonhidrat veya katı yağ tüketmek için ideal bir zaman var mı? İşte tüm bunlardan kaynaklı sizlere aşağıda uygun bir diyet tarifi sunacağız. 

Diyet Yaparken Cinsiyetin Önemi

Beslenme ihtiyaçları cinsiyete, boyuta, yaşa ve aktivite seviyelerine göre değişir, bu nedenle bu tabloyu sadece genel bir kılavuz olarak kullanın . Tablo, ortalama, orta derecede aktif bir yetişkin için tavsiye edilen Günlük Alım Miktarını veya günlük alım miktarını, kaybetmek veya kilo almak yerine, sağlıklı ve dengeli bir diyet sağlamak için göstermektedir. Yağlar, doymuş yağlar, şekerler ve tuz için RI'lar azami miktardır, karbonhidrat ve protein için olanlar ise her gün karşılanması gereken rakamlardır. Sağlık uzmanları günde 30 gram olduğunu öne sürseler de, lif için RI yoktur.  

Erkekler Kadın

Enerji (kcal) 2500 2000
Protein (g) 55 50
Karbonhidratlar (g) 300 260
Şeker (g) 120 90
Yağ (g) 95 70
Doymuş yağ (g) 30 20
Tuz (g) 6 6

Diyette Sağlıklı Gıdalar


  • Tahıl, pirinç, makarna, patates gibi karbonhidratlar                           
  • Et,kümes hayvanları, balık , tofu, bakliyat gibi proteinler   
  • Peynir  
  • Fındık ,tohumlar 
  • Tereyağı, fındık yağı gibi sağlıklı yağlar
  • Patlamış mısır, gevrek gibi yiyecekler 
Unutmayın, hepimiz günde en az beş porsiyon meyve ve sebze almayı hedeflemelisiniz. 

Ev Kadını Diyeti Listesi 

Kahvaltı : Haşlanmış yumurta ıspanaklı krep yapılabilir. Kahvaltıda protein dahil ederek, yumurta, somon, yağsız jambon veya süt ürünleri arasından seçim yaparak metabolizmanızı daha aktif başlatabilirsiniz. Karbonhidrattan ziyade daha fazla kalori sindirim proteini yakarız, böylece kahvaltınızı bir protein haline getirerek, metabolizmanızı hızlandırırsınız ve protein daha uzun süre daha tok  kalmanızı yardımcı olur, günün geri kalanında daha az kalori tüketirsiniz. 

Ne yaparsanız yapın, kahvaltıyı atlamayın, çünkü bu sizin kan şekerinizi  dengeler bu da günün ilerleyen saatlerinde yanlış yiyecekleri seçmeyeceğiniz anlamına gelir. Unutmayın ki kahvaltı, günlük alımınıza önemli bir katkı sağlar ve sağlıklı bir kilonun korunmasında önemli bir rol oynar. 

Kuşluk Atıştırması: Birçok insan az yemek yerken  bu atıştırma kan şekeri düzeylerini yönetmelerine yardımcı olur. Bu, daha fazla yedikleri anlamına gelmez, bunun yerine gün boyunca günlük olarak alım miktarını eşit olarak yaydıkları anlamına gelmez. Her bir atıştırmalık numarayı, her gün beşte bir eklerken, ihtiyacınız olan besleyici seçenekleri size sağlar.  Genelde atıştırmalıklar meyve veya badem, ceviz gibi kuru yemişler olabilir.  

Öğle Yemeği: Sebzeli veya kepekli  makarna yemeği öğle yemeği için ideal olabilir. Öğle yemeğini yağsız protein ve nişastalı karbonhidrat karışımı yapın. Karbonhidratlı gıdalar enerji sağlar. Lifli kepekli tahıllar elde etmek anlamına gelen kan şekerinde sürekli bir artış sağlayan karbonhidratları seçmektir. Somon, tavuk   çavdar ekmeği sandviç tercih edin ya da   salata ya da fırında pişmiş balık ile salata tüketin. 
Akşam Yemeği: Somon ve sebze tabağı tam size göre olacaktır. Karbonhidratı almamaya özen gösterin. Yağlı balık, lif bakımından zengin ve akşamları rahatlamanıza yardımcı olurlar. Somon, uskumru ve sardalye gibi yağlı balıklarda, ayrıca fındık, tohum ve bunların yağlarında bulunan bazı sağlıklı esansiyel yağlar barındırmaktadır.  Vücudunuz, sağlıklı cilt ve saç bakımı için önemli olan rejenerasyon ve onarım için gece boyunca bu sağlıklı yağları protein ile birlikte kullanabilir.Tabağınızın rengini çeşitli sebzeler veya salatalar ile doldurun, keten tohumu veya kolza tohumu yağı ile sarın ve kahverengi pirinç, kinoa veya kepekli makarna ile et, balık veya fasulye ekleyin.Sağlıklı bir diyet ve ev kadınları için uygun diyetler açısından aşağıdaki yazılarımız hem kilo vermenizi sağlar hem de sağlıklı ve zinde kalmanıza yardımcı olur. Yazılarımız size yardımcı oluyorsa sosyal ağlarda paylaşarak bize destek olabilirsiniz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder