26 Aralık 2014 Cuma

Fast Food Diyeti

Bu başlığa sizlerinde  ne kadar saçma fast food ile diyet mi olur dediğinizi duyar gibiyiz ve bizler de genel bir algı olarak diyette fast food kaçamaklarından veya internette dolaşan fast food diyetinin yanlışlıklarından bahsetmek adına size bu zararlı gıdaların ne gibi etkileri olduğundan bahsedeceğiz.

Fast Food Diyeti Saçmalığı 

Fast Food Diyeti
En sevdiğiniz fast-food restoranına gitmek, bazılarının itiraf etmekten daha sık gerçekleşme eğiliminde olduğu bir durumdur.   Eski zamanlara kıyasla artık insanların büyük bölümü fast food yeme alışkanlığını büyük oranda geliştirmiştir. Hızlı yemek yeme  alışkanlığı günümüzde giderek artmaktadır ve geleneksel yeme alışkanlığımız giderek azalmakta ve sağlık açısından olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. Bu sonuçlara aşağıda ayrıca değinilmektedir. Bu sayede sizlerde diyet yaparken kaçırdığınız fast food menülerinin  hayatınızda ne gibi etkileri olduğunu anlayacaksınız. 

Fast Food'un Zararları 

  • İçecekler ve yanlar dahil olmak üzere çoğu fast food, lifsiz az miktarda karbonhidrat ile yüklüdür. Sindirim sistemi bu yiyecekleri çabuk sindiremez ve karbonhidrat olarak salınan glikoz kan dolaşımına şeker olarak girer.  Sonuç olarak, kan şekeriniz artar. İnsülin, şekerinizi vücudunuza enerji için ihtiyaç duyan hücrelere taşır. Vücudunuz şekeri kullandığı veya sakladığı için kan şekeriniz normale döner.  Bu kan şekeri süreci vücudunuz tarafından büyük ölçüde düzenlenir ve sağlıklı olduğunuz sürece, organlarınız bu şekerin fazlalığını gerektiği gibi işleyebilir. Fakat sıklıkla yüksek miktarda karbonhidrat tüketmek kan şekerinizde tekrarlanan dalgalanmalara yol açabilir. Zamanla, bu insülin dalgalanmaları vücudunuzun normal insülin tepkisinin azalmasına neden olabilir. Bu, insülin direnci , tip 2 diyabet ve kilo alma riskini artırır .
  • Birçok fast-food yemeği şeker barındırmaktadır. Bu sadece fazladan kalori değil, aynı zamanda sağlıksız beslenme anlamına gelmektedir. Ayrıca trans yağ miktarı iyi ya da sağlıklı değildir. Trans yağ besinleri yemek LDL (kötü kolesterol), HDL (iyi kolesterol) azaltmak ve tip 2 diyabet ve kalp hastalığı için riskinizi artırabilir.
  • Yağ, şeker ve çok miktarda sodyum (tuz) kombinasyonu,  su tutulmasına neden olabilir, bu nedenle fast food yedikten sonra şişkin hissedebilirsiniz. Sodyumda yüksek bir diyet de kan basıncı olan kişiler için tehlikelidir. Sodyum kan basıncını yükseltebilir ve kalbinize ve kardiyovasküler sisteminize stres atabilir.
  • Fast-food öğünlerinden fazla kalori kilo almanıza neden olabilir. Bu obeziteye yol açabilir.Obezite, astım ve nefes darlığı da dahil olmak üzere solunum problemleri riskinizi artırır.Fazla kilolar kalbe ve akciğerlere baskı yapabilir ve semptomlar çok az bir eforla bile ortaya çıkabilir. Yürürken, merdiven çıkarken veya egzersiz yaparken nefes almakta zorluk çekebilirsiniz.
  • Fast food, kısa vadede açlığı tatmin edebilir, ancak uzun vadeli sonuçlar daha az olumludur. Fast food ve işlenmiş hamur işlerini yiyen insanlar, bu yiyecekleri yemeyen veya çok az yiyen insanlara göre depresyon geliştirmede yüzde 51 daha fazladır.
  • Abur cubur ve fast food içerisindeki bileşenler doğurganlığınızı etkileyebilir. Bir çalışma , işlenmiş gıdaların fitalat içerdiğini bulmuştur. Fitalatlar, hormonların vücudunuzda nasıl davrandığını durdurabilecek kimyasal maddelerdir. Bu kimyasalların yüksek seviyelere maruz kalması doğum kusurları dahil olmak üzere üreme sorunlarına yol açabilir.  
  • Fast food ve işlenmiş gıdalardaki karbonhidrat ve şekerler ağızdaki asitleri artırabilir. Bu asitler diş minesini bozabilir.  
  • Obezite ayrıca , kemik yoğunluğu ve kas kütlesi ile komplikasyonlara da yol açabilir . Obez insanlar, kemiklerin düşme ve kırılma riski daha yüksektir. Kemiklerinizi destekleyen kasları oluşturmak için egzersiz yapmaya ve kemik kaybını en aza indirmek için sağlıklı bir diyet yapmaya devam etmeniz önemlidir. 
Yukarıdan da anlaşılacağı gibi fast food yemenin tek olumlu tarafı o an için zevk vermesidir. 


Diyetteyken Fast Food Yemek 

Normalde bir kere fast food yemeniz sizi sağlıksız yapmaz ama genelde diyetlerde ödül sistemi yaratan bazı beceriksiz uzmanlar haftada bir kendinizi ödüllendirebileceğinizi söylerken sizi sağlıksızlığa itmektedir. Bizler sizlere hiç bir zaman fast food yemeyi önermeyiz ama diyet yaparken hamburger yediyseniz veya burger kinge gittiyseniz ertesi gün sağlıklı yeme ve diyet programınıza dönmeniz daha yararlı olacaktır. 


Diyet yaparken sağlıklı beslenmeyi unutmayınız. Diyet sadece kilo vermek değil sağlıklı ve dengeli beslenmektir. Bu açından Diyetinizi Diyetisyenle Yapın yazımızda size yardımcı olabilir. Yazılarımızı yararlı buluyorsanız sosyal ağlarda bizi desteklemek adına paylaşabilirsiniz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder