25 Aralık 2014 Perşembe

Hamilelerin Yememesi Gereken Yiyecekler

Gebelik dönemi hem anne sağlığı hem de bebek sağlığı için son derece önemlidir.  Genelde hamile kadınlar için bir çok gıda ve yemek önerisi bulunurken kadınlar ayrıca gebelik dönemlerinde kaçınılması gereken gıdaları da merak etmektedirler. Bizlerde bu konuya eğilerek hamilelikte kaçınılması gereken yiyecekler hakkında bazı bilgiler sunacağız. Fakat unutmayın ki gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışarak beslenmeniz veya bir diyetisyenden yardım almanız son derece önemlidir. Yazımızı okumaya devam ederek konu hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Hamilelikte Beslenme

Hamilelik bir kadının hayatında en önemli ve hassas dönemlerden biridir. Bu nedenle, hamile kadınlar için sağlıklı beslenmeleri çok önemlidir.  Annelerin beslendikleri gıdalara  yakından dikkat etmeleri ve zararlı yiyecek ve içeceklerden uzak durmaları gerekmektedir.  Bazı yiyecekler nadiren tüketilmeli, diğerleri ise tamamen önlenmelidir.

Hamilelerin Zararlı  Yiyecekler

Hamilelerin Yememesi Gereken Yiyecekler
  • Cıva son derece zehirli bir elementtir. Bilinen güvenli bir maruz kalma seviyesine sahip değildir ve en çok kirli sularda bulunur. Daha yüksek miktarlarda sinir sisteminize, bağışıklık sisteminize ve böbreklere toksik etki yaratabilir. Çocuklarda da ciddi gelişimsel sorunlara neden olabilir. Kirlenmiş denizlerde bulunduğundan, büyük deniz balıkları yüksek miktarda civa biriktirebilir. Bu nedenle, gebe kadınlara,   balığın tüketimini ayda 1-2'den fazla porsiyonla sınırlandırmaları tavsiye edilmektedir.  
  • Çiğ balık, özellikle kabuklu deniz ürünleri, çeşitli enfeksiyonlara neden olabilir. Bunlar, norovirüs, Vibrio , Salmonella ve Listeria gibi viral, bakteriyel veya parazit olabilir. Bu enfeksiyonların bazıları sadece anneyi etkileyerek onu susuz ve zayıf bırakabilmektedir.  Diğer enfeksiyonlar, doğmamış bebeğe ciddi veya ölümcül sonuçlarla geçebilir.  
  • Az pişmiş veya çiğ et yemek, Toxoplasma , E. coli , Listeria ve Salmonella  dahil olmak üzere birçok bakteriden veya parazitten kaynaklanan enfeksiyon riskini artırır .  Bakteriler, doğmamış bebeğinizin sağlığını tehdit edebilir, muhtemelen ölü doğum veya mental retardasyon, körlük ve epilepsi dahil olmak üzere ağır nörolojik hastalıklara neden olabilir.
  • Çiğ yumurta Salmonella ile kontamine olabilir. Salmonella enfeksiyonlarının semptomları genellikle sadece anne tarafından görülür ve ateş, bulantı , kusma, mide krampları ve ishali içerir. Bununla birlikte, nadir durumlarda enfeksiyon, rahimde kramplara yol açarak, erken doğum veya ölü doğuma neden olabilir.  
  • Sakatat, çeşitli besinler için mükemmel bir kaynaktır. Sakatatlar demir, B12 vitamini, A vitamini ve bakır bulunur - bunların hepsi anne ve çocuğu için iyidir. Bununla birlikte, hamilelik sırasında çok fazla hayvan bazlı A vitamini (önceden oluşturulmuş A vitamini) tüketilmesi önerilmez.  A vitamini toksisitesinin yanı sıra doğum kusurlarına ve karaciğer toksisitesine yol açabilecek anormal derecede yüksek bakır seviyelerine de neden olabilir.  
  • Kafein dünyada en çok kullanılan psikoaktif maddedir ve ağırlıklı olarak kahve , çay , meşrubat ve kakaoda bulunur.  Gebe kadınlara genellikle kafein alımını günde 200 mg'dan az veya 2–3 fincan kahve ile sınırlandırmaları tavsiye edilir Kafein çok hızlı emilir ve kolayca plasenta ve fetüse geçer. Doğmamış bebekler ve plasentaları kafeini metabolize etmek için gerekli ana enzime sahip olmadığından, yüksek seviyeler oluşabilir. Hamilelik sırasında yüksek kafein alımının fetal büyümeyi kısıtladığı ve doğum sırasında düşük doğum ağırlığı riskini artırdığı gösterilmiştir.   ( BknzKafeinin Hamilelere Zararı ).  
  • Yıkanmamış veya soyulmamış meyve ve sebzelerin yüzeyi çeşitli bakteri ve parazitlerle kontamine olabilir. Bunlar , topraktan veya elleme yoluyla elde edilebilen Toxoplasma , E. coli , Salmonella ve Listeria'yı içerir.  Kontaminasyon, üretim, hasat, işleme, depolama, nakliye veya perakende satış sırasında herhangi bir zamanda meydana gelebilir. Bakteriler hem anneye hem de doğmamış bebeğine zarar verebilir. Meyve ve sebze üzerinde bırakılabilecek çok tehlikeli bir parazit Toxoplasma olarak adlandırılır. Toxoplasmosis alan insanların çoğunda semptom görülmezken, diğerleri bir ay veya daha fazla grip geçirmiş gibi hissedebilirler.  Toxoplasma ile enfekte olan bebeklerin çoğu , henüz anne karnındayken doğumda herhangi bir semptom göstermez. Ancak, körlük veya zihinsel engeller gibi belirtiler yaşamın ilerleyen dönemlerinde gelişebilir. 
  • Çiğ süt ve pastörize edilmemiş peynir, Listeria , Salmonella , E. coli ve Campylobacter dahil olmak üzere bir dizi zararlı bakteri içerebilir. Aynı şey, aynı zamanda bakteriyel kontaminasyona yatkın olan pastörize olmayan meyve suyu için de geçerlidir. Bu enfeksiyonların hepsinin doğmamış bir bebek için hayatı tehdit edici sonuçları olabilir. Bakteriler, toplama veya depolama sırasında doğal olarak meydana gelebilir veya kontaminasyondan kaynaklanabilir. Pastörizasyon, herhangi bir zararlı bakteriyi, ürünlerin besin değerini değiştirmeden öldürmenin en etkili yoludur.  Enfeksiyon riskini en aza indirmek için, hamile kadınlara sadece pastörize süt , peynir ve meyve suyu tüketmeleri önerilir.  
  • Hamilelik ve ölü doğum riskini artırdığı için hamile kadınların alkol almayı tamamen önlemeleri tavsiye edilir . Küçük bir miktar bile bebeğinizin beyin gelişimini olumsuz etkileyebilir. 
Hamilelik hızlı bir büyüme zamanıdır.  Sonuç olarak, hamile kadınların protein , folat ve demir de dahil olmak üzere pek çok önemli besin maddesine ihtiyacı vardır. Yine de iki kişilik yemek yemenize rağmen, kalorinin iki katına ihtiyacınız olmaz - ikinci ve üçüncü trimesterde günde yaklaşık 350-500 ekstra kalori yeterlidir.   Optimal bir gebelik diyeti esas olarak tüm besinlerden oluşmalı, annenin ve büyümekte olan çocuğun ihtiyaçlarını karşılamak için bol miktarda besin çeşitliliği yer almalıdır.


Yazılarımızın yararlı olduğunu düşünüyorsanız sosyal ağlarda yazılarımızı paylaşarak bize destek olabilirsiniz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder