25 Aralık 2014 Perşembe

İdeal Porsiyon Büyüklüğü

Bir öğünün besin içeriğini anlamak önemlidir. Yemeklerinizin besinsel içeriğinin belirlenmesine yardımcı olmak için, meyveler, sebzeler ve bazı hazır gıdalar hariç çoğu gıda, ne yediğinizi anlamanıza yardımcı olacak bir araç olarak bir beslenme olguları etiketine sahiptir.  Beslenme olgularının etiketleri yararlı bilgilere sahip olsa da, çoğu zaman insanlar etiketin yansıttığından farklı olarak yemek yemektedir. Porsiyon kontrolü sağlıklı olmanın önemli bir parçasıdır. Farklı yiyeceklerin normal veya önerilen porsiyon boyutlarından haberdar olmak, gelişmek için büyük bir alışkanlıktır ve aynı zamanda vücudunuzun açlık ve doluluk seviyelerini daha iyi bilmenize yardımcı olabilir. Bazı insanlar için porsiyon kontrolü zor değildir, diğerlerinin ise  doymadıklarını düşünür ve daha zor bir kontrol gerekir. Şimdi porsiyon büyüklüğüne ve ideal olan porsiyonlara bakalım.

Porsiyon Ne Demek ? 1 Porsiyon Kaç Kaşıktır ?  

İdeal Porsiyon Büyüklüğü
Bir  porsiyon büyüklüğü genellikle beslenme olguları etiketine ilişkin bilgileri ifade eder. Bir porsiyon büyüklüğü, FDA (Gıda ve İlaç Dairesi) tarafından yayınlanan kılavuzlar kullanılarak belirlenir. Servis boyutları, bir tüketicinin, bir yiyeceğin ne kadarının tipik olarak bir kerede yendiğini anlamasına yardımcı olmayı amaçlamaktadır.  Bir porsiyon büyüklüğünün aksine, bir  porsiyon onun tabaktaki  gerçek miktardır. Bir porsiyon, porsiyon büyüklüğünden az veya çok olabilir. Bölümler genellikle insanların yedikleri yiyecek miktarı hakkında nasıl konuştuklarıdır.

Belirli bir yiyeceğin ne kadarının yediğini anlamaya çalışıyorsanız, büyüklükte bir hizmet verir. Örneğin, yoğurtun porsiyon büyüklüğü 1 bardak iken ekşi kremin porsiyon büyüklüğü 2 yemek kaşığıdır. Bu ürünlerin besin içeriği hakkında hiçbir şey bilmiyorsanız, porsiyon boyutlarından, yoğurtun ekşi krema ile karşılaştırıldığında daha büyük bir oranda tüketilmesi amaçlandığını anlayabilirsiniz. Bir beslenme etiketine bakıldığında, tüm bilgiler porsiyon boyutuna dayanmaktadır.  Buna ek olarak, eğer belirli bir miktarda besin yemeye çalışıyorsanız, vücudunuzun ihtiyacı olan besin maddelerini yeterince aldığınıza karar vermenize yardımcı olması için beslenme bilgileri etiketini nasıl kullanacağınızı anlamak önemlidir.

Porsiyon Hesabı Yapmalı Mıyım ? 

Yok hayır! Şart değil. Bir porsiyon büyüklüğü, bir porsiyonun besin verilerini listelemek için, FDA tarafından "genel olarak tüketilen" miktar olarak belirlenen miktardır. FDA,  sizin aç kaldığınız için mi yoksa bir atıştırmalık olarak tüketim yapmaya çalıştığınızı bilmez. Örneğin, ekmek için porsiyon büyüklüğü bir dilimdir. Bazen bu yediğiniz ekmek miktarı olabilir. Diğer zamanlarda, aç olduğunuzda, iki dilim ekmekle yapılmış bir sandviçiniz olabilir.

Porsiyon Miktarı Neden Önemlidir ?

Porsiyon boyutları önemlidir çünkü bazı kişilerin kilolarını yönetmelerine yardımcı olurlar. Uygun bir bölümün ne olduğunu anlamak, doğru miktarda yemek yediğinizden emin olmanıza yardımcı olabilir. Restoranlarda ve partilerde olduğu gibi belirli durumlarda uygun bir miktarda yemek yapmak zor olabilir. Bu durumlarda, belirli gıdaların bir kısmının nasıl göründüğüne dair bir fikre sahip olmak, sizin için doğru miktarı yemenizi sağlamanıza yardımcı olabilir.

İdeal Porsiyon Miktarları


İDEAL PORSİYON MİKTARLARI
Yemek grubu
Çocuklar 2 ile 6 yaş, kadınlar, bazı yaşlı yetişkinler (yaklaşık 1.600 kalori)     
Daha büyük çocuklar, genç kızlar, aktif kadınlar, çoğu erkek (yaklaşık 2.200 kalori)               
Genç erkekler, aktif erkekler (yaklaşık 2.800 kalori)
Ekmek, Tahıl, Pirinç ve Makarna Grubu (Hububat Grubu) - özellikle tam tahıllı
6
9
11
Sebze grubu
3
4
5
Meyve grubu
2
3
4
Süt, Yoğurt ve Peynir Grubu (Süt Grubu) - tercihen yağsız veya az yağlı
2 veya 3 *
2 veya 3 *
2 veya 3 *
Et, Kanatlı, Balık, Kuru Fasulye, Yumurta ve Kuruyemiş Grubu (Et ve Fasulye Grubu) - tercihen yağsız veya az yağlı
2, toplam 5 ons için
2, toplam 6 ons için
3, toplam 7 ons için
Porsiyon sayısı yaşınıza bağlıdır. Daha büyük çocuklar ve gençler (9 ila 18 yaş arası) ve 50 yaş üstü yetişkinlerin günde 3 porsiyona ihtiyacı vardır. Diğerleri günlük 2 porsiyona ihtiyaç duyar. Hamilelik ve emzirme döneminde, önerilen süt grubu porsiyon sayısı gebe olmayan kadınlarla aynıdır.Yukarıda sizlere porsiyon miktarları ve ideal porsiyonlar hakkında bilgiler vermeye çalıştık ve umarım yararlı bir yazı olmuştur. Yazılarımızı sosyal ağlarda paylaşarak bize destek olabilirsiniz. Yardımcı olması için aşağıdaki yazılarımızı da sizlere sunuyoruz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder