25 Aralık 2014 Perşembe

Kafeinin Hamilelere Zararı

Anne adayları için sağlıklı beslenme oldukça önemli bir konu olarak karşımıza çıkar ve anne adaylarının bu açıdan bir uzmandan ve doktordan yardım alması son derece önemlidir. Gebelik döneminde ne gibi gıdaların tüketilmesi bir yana ülkemizde son derece fazla tüketilen kafeinli içecekler konusunda gebe kadınların son derece dikkatli olması gerekir. Bu yazımızda bizler kafeinin hamilelik döneminde etkilerine değineceğiz. Daha fazla bilgi almak için okumaya devam ediniz.

Hamilelikte Kafein Sınırı

Hamilelik sırasında kafein ve bebeğinizin üzerindeki etkileri hakkında aslında net bir çalışma bulunmamaktadır. Bu açıdan her gün aldığınız miktarı sınırlamak en iyisidir.   Hamileyseniz, her gün kafeini 200 miligramla sınırlayın. Bu aslında 3 bardak kahveye denk gelmektedir. Emziriyorsanız, kafeini günde en fazla iki fincan kahve ile sınırlayın. 

Kafein Nedir?

Kafeinin Hamilelere Zararı
Kafein, kahve, çay, soda, çikolata ve bazı enerji içecekleri ve ilaçları gibi şeylerde bulunan bir ilaçtır. Bu bir uyarıcıdır, bu sizi uyanık tutabileceği anlamına gelir. 

Kafein Hamilelik Sırasında Sizi ve Bebeğinizi Nasıl Etkiler?

Kafein, tansiyonunuzu ve kalp atış hızınızı biraz artırır ve vücudunuzun ürettiği idrar miktarını azaltır. Kafein, sersemlemiş hissetmenize, hazımsızlığa sahip olmanıza ya da uyumakta zorluk çekmenize neden olabilir. Hamilelik sırasında, kafeine özellikle duyarlı olabilirsiniz, çünkü gebe kalmaktan daha çok vücudunuzdan temizlemenizi sağlayabilir. Hamilelik sırasında kafeiniz olduğunda, plasentadan bebeğinize geçer. Plasenta uterusunuzda (rahim) büyür ve bebeğe göbek bağı yoluyla gıda ve oksijen verir.

Çok fazla kafeinin düşüklüğe neden olabileceğini duymuş olabilirsiniz (bir bebek gebeliğin 20 haftasından önce anne karnında yaşamını yitirmesidir). Bazı çalışmalar bunun doğru olduğunu ve diğerlerinin olmadığını belirtmektedir. Kafeinin hamileliği nasıl etkileyebileceği hakkında daha fazla şey öğrenene kadar, her gün 200 miligrama kadar  miktarı sınırlamak en iyisidir. 

Hangi Yiyecek ve İçecekler Kafein İçerir?

  • Kahve ve kahve aromalı ürünler 
  • Çay 
  • Bazı alkolsüz içecekler 
  • Enerji içecekleri
  • Sıcak çikolata  ve sıcak kakao gibi çikolata ve çikolata ürünleri 
Yiyecek ve içeceklerde kafein miktarı çok değişir. Kahve ve çay için, kafein miktarı marka, nasıl hazırlandığı, kullanılan tohum veya yaprakların tipi ve servis şekline (örneğin, espresso veya latte) bağlıdır. Ayrıca miktar çok önem arz eder. Bütün kahve fincanları, bir bardak gibi düşünülse bile, aynı büyüklükte değildir. Özellikle bir fincan kahve ya da çay alıyorsanız, fincanınızın kaç ml olduğunu kontrol edin. Evde kahve veya çay yapıyorsanız, bardağın boyutunu kontrol etmek için ölçün.   Bazı enerji içecekleri büyük miktarda kafein içerir. Örneğin, 700 ml bir enerji içeceği 500 miligrama kadar kafein alabilir. Enerji içecekleri de çok şeker içerebilir ve hamilelik sırasında bebeğinize zararlı olabilecek maddeler içerebilir. Enerji içeceklerinin içerdiği tüm malzemeler hakkında çok fazla şey bilmediğimizden, hamile olduğunuzda kullanmamanız gerekir. Gün boyunca yiyecek ve içeceklerden aldığınız kafein miktarı artmaktadır. Yani sabahları bir fincan kahve tüketiyorsanız, kafeinli günlerde diğer yiyecek ve içecekleri sınırlamak veya bırakmak isteyebilirsiniz.  Bunların dışında  bazı ilaçlarda da kafein bulunmaktadır. 

Kafein İçeren İlaçlar 

Bazı ilaçlar ağrı kesici, migren baş ağrısı, soğuk algınlığı ve uyanık tutmanıza yardımcı olmak için kafein içerir. Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), ilaç etiketlerinin ilaçtaki kafein miktarını listelemesini gerektirir.  Ülkemizde de sağlık bakanlığı bu görevi yerine getirmektedir. Hamileyseniz, kafein içeren herhangi bir ilacı almadan önce doktorunuzla görüşün. Bu reçete ve reçetesiz ilaçları içerir  Reçetesiz, ağrı kesiciler ve soğuk algınlığı ilaçları alırken dikkat etmeniz son derece önemlidir. 

Emzirirken Kafein Alımı

Bazı uzmanlar emziren annelerin kafein almasının güvenli olduğunu söylüyor fakat yine de az miktarda kafein anne sütüne geçer, bu nedenle emziriyorsanız kafeini sınırlamanızı öneririz.  Günde 2 ile 3 bardaktan fazla kahve içen kadınların anne sütü ile beslenen bebekleri telaşlı olabilir veya uykuya dalabilir.


Gebelik dönemi doktorunuzdan yardım almanız gereken bir dönemdir. Ayrıca emzirme döneminde bebeğinizin sağlığı içinde diyetisyen ve beslenme uzmanlarından yardım alabilirsiniz. Size yardımcı olması için  Hamilelerin Yememesi Gereken Yiyecekler yazımızın linkinide sizlere sunuyoruz. Yazılarımızın sizlere faydalı olduğunu düşünüyorsanız sosyal ağlarda paylaşabilir ve bize destek olabilirsiniz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder