25 Aralık 2014 Perşembe

Kahvaltı Yapmamanın Zararları


Kahvaltı günün en önemli öğünüdür. Bu  toplumda yaygın bir algı olarak bilinmektedir. Kahvaltı sağlıklı, diğer öğünlerden daha önemli olarak algılanmaktadır.  Bugünün resmi beslenme yönergeleri bile kahvaltı yapmamızı tavsiye etmektedir. Kahvaltının kilo vermemize yardım ettiği ve bunu atlamasının obezite riskimizi artıracağı iddia edilmektedir. Bununla birlikte, kahvaltı yapmamanın o kadar kötü olmadığını söyleyen makaleler de vardır.  Bu makalede kahvaltıya detaylı bir bakış açısı ile bakılacak ve bunu atlamanın gerçekten sağlığınıza zarar verip sizi şişman yapması gerekip gerekmediği aktarılacaktır.

Kahvaltı Yapmanın Önemi

Kahvaltı Yapmamanın Zararları
Kahvaltı yiyenlerin daha sağlıklı olma eğiliminde oldukları bilinmektedir. Örneğin, aşırı kilolu / obez olma olasılığı daha azdır ve daha az sayıda kronik hastalık riski vardır. Bu nedenle, birçok uzman kahvaltının sizin için iyi olması gerektiğini iddia etmektedir. Ancak, bu çalışmalara nedensellik gösteremeyen gözlemsel çalışmalar denir.  Bu çalışmalar, kahvaltı yapan insanların daha sağlıklı olma ihtimalinin yüksek olduğunu, ancak kahvaltının kendisinin buna neden olduğunu kanıtlayamadıklarını göstermektedir. Muhtemelen kahvaltı yiyenlerin bunu açıklayabilecek diğer sağlıklı yaşam tarzı alışkanlıkları vardır.  Örneğin, kahvaltı yapan insanlar daha fazla lif ve mikro besin içeren daha sağlıklı bir diyet yemeye eğilimlidirler. Öte yandan, kahvaltıyı geçenler daha fazla sigara içmeye, daha fazla alkol tüketmeye ve daha az egzersiz yapmaya meyillidir. Belki de bu, kahvaltıdaki yiyicilerin ortalama olarak daha sağlıklı olmasının nedenleridir. Kahvaltı ile ilgili bir şey olmayabilir. Aslında, randomize kontrollü çalışmalar olarak adlandırılan daha yüksek kalitede çalışmalar, kahvaltı yediğinizde veya yemek yemenizin gerçekten önemli olmadığını düşündürmektedir.

Kahvaltı Etmemenin Zararları  

Kahvaltı yiyenler, kahvaltıyı atlayanlardan daha sağlıklı ve daha zayıf olma eğilimindedir. Bu, kahvaltı yapanların diğer sağlıklı yaşam tarzı alışkanlıklarına sahip olmalarından kaynaklanabilir.Kahvaltı yemek metabolizmanızı artırmaz. Bazı insanlar kahvaltı yapmanın metabolizmayı "başlattığını" iddia ediyorlar, ama bu bir efsanedir. Bu insanlar yiyeceğin termik etkisine atıfta bulunurlar, bu da yedikten sonra ortaya çıkan kalorinin artmasıdır.Ancak, metabolizma için önemli olan gün boyunca tüketilen toplam besin miktarıdır. Hangi zamanlarda, ne sıklıkla yediğinizde hiçbir fark yaratmaz. Çalışmalar, kahvaltı yapan veya yiyen kişiler arasında 24 saat boyunca yakılan kalorilerde bir fark olmadığını göstermektedir.   

Kahvaltı atlamanın insanların daha fazla aç olmasına ve öğle yemeğinde daha fazla yemesine neden olduğu doğrudur, ancak bu atlanan kahvaltı için aşırı telafi etmek için yeterli değildir.Aslında, bazı çalışmalar, kahvaltının atlanmasının genel kalori alımını günde 400 kaloriye kadar azaltabileceğini bile göstermişti. Bu mantıklı görünüyor, çünkü her öğünde diyetinizi tüm öğünden etkili bir şekilde temizliyorsunuz  


Kahvaltı Yapmamanın Faydaları 


Kahvaltı atlama, birçok aralıklı oruç yönteminin ortak bir parçasıdır. Bu yemek penceresi genellikle öğle yemeğinden akşam yemeğine kadar değişir, bu da her gün kahvaltıyı atlamanız anlamına gelir.Aralıklı açlığın, kalori alımını etkili bir şekilde azalttığı, kilo kaybını artırdığı ve metabolik sağlığı iyileştirdiği gösterilmiştir.Ancak, aralıklı oruç ve / veya kahvaltı atlamanın herkese uygun olmadığını belirtmek önemlidir. Etkiler kişiye göre değişir. Bazı insanlar baş ağrısı, kan şekeri düşmesi, bayılma ve konsantrasyon bozukluğu gelişirken, diğerleri olumlu etkiler yaşayabilir.Kanıt açıktır, kahvaltıda "özel" bir şey yoktur. Muhtemelen günün geri kalanı için sağlıklı yediğiniz sürece, kahvaltı yapıp yemek yemeniz önemli değildir.kahvaltı yapın. Bir protein bakımından zengin bir kahvaltı en iyisidir.


Yazılarımızın size yardımcı olduğunu düşünüyorsanız sosyal ağlarda paylaşımda bulunarak bize destek olabilirsiniz. Ayrıca Dengeli Beslenme Yolları yazımızda size yardımcı olabilir. Okumanızı tavsiye ederiz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder