26 Aralık 2014 Cuma

Kırılan Tırnak Bakımı


Tırnak kırılmaları kadınlar ve erkeklerde de yaşanan bir durum olarak can sıkıcı olmanın yanında can yakıcı da olabilir. Bazen bir hastalığın işareti olan bu durum çoğu zaman yanlış tırnak kesiminden kaynaklanmaktadır.  Aşağıda tırnak kırılmasına özel olarak sıcak yağ tedavisinden ve bakımından bahsedilecektir. İyi okumalar dileriz. 

Kırılan Tırnaklara Sıcak Yağ Tedavisi

Tırnaklarınıza her 2 haftada bir sıcak yağ tedavisi yapmanız hele kuru yapıda cilde sahipseniz ve tırnaklarınız yumuşak, kolay kırılan, katmanlarına ayrılan yapıya sahipse çok önemlidir. Bu bakım hem tırnaklarınızı güçlendirecek hemde kırılmaları önleyecektir.   Sıcak yağ tedavisinde eşit ölçülerde badem yağı, hint yağı, hindistan cevizi yağını karıştırıp benmari usulü ellerinizi yakmayacak kadar ısıtıp küçük bir kaba koyup içinde tırnaklarınızı 5-10 dakika bekletmelisiniz. Daha sonra bir pamuk yada parmak uçlarınızla masaj yaparak bakım yağı karışımınızı tırnağınıza yedirmeye devam edebilirsiniz. 

Parmak uçlarınıza ve tırnağınıza masajınız bittikten sonra eğer aceleniz yoksa ellerinizi sabun veya benzeri ile yıkamaktansa bir havlu, kağıt havlu veya peçete ile fazlasını alıp bir süre daha elinizde bekletmeniz önerilir.

Tırnak Cilası yada Oje Çıkartırken Acele Etmeyin


Haftada 2-3 defadan başka tırnak cilası veya oje çıkartıcı kullanmayın. Oje ve tırnak cilası çıkartıcı ürünler tırnaklarınızı kurutma eğilimindedir, kuruyan tırnaklarda kırılgan yapıya bürünür. Bunun önüne geçmek için mutlaka çıkartma işleminden sonra tırnak bakım yağını el, ayak ve tırnaklarınıza masaj yaparak yedirin. 


Bunu yapmanın diğer kolay bir yolu ise düzenli olarak bir tırnak sertleştirici kullanmak. Eğer ince zayıf tırnaklarınız varsa, bu mutlak kullanmanız gereken bir zorunluluktur. İyi bir tırnak sertleştirici tırnaklarınızı uzun ve güçlü büyümesine yardımcı olacaktır. Ve yine oje uygulamadan önce bu sertleştirici ürünü yeni, taze şekilde sürmelisiniz. 

Yapısı zayıf, ince, kırılgan tırnaklarınıza takviye olarak yine B grubundan vitamin kullanımı önemlidir. Sağlıklı hücre büyümesi için gereklidir. Birçok güzellik ürünleri bulunabilir, ancak deri yoluyla absorbe edilemez. Bir hap şeklinde ağızdan biotin ve türevlerinin alınması güçlü ve bakımlı tırnaklar için en iyi sonuçları almanıza yardımcı olacaktır. B grubu vitaminler yani b5 vitamini ve b3 vitamini ayrıca saç ve cilt için iyidir. Sağlıklı saç uzamasını ve saçın sağlığını destekler.


Tırnaklarınızı Yemeyin, Isırmayın ve Kopartmayın


Gün içinde elleriniz her ne kadar yıkasanız da bir çok bakteri ve mikrobu ortak kullanım alanlarından alacak ve bu bakteri ve mikropları tırnak yiyerek önce dudaklarınıza, sonra ağız içine ve sırasıyla solunum, yemek borusu gibi bölgelere taşınmasına sebep olacaktır. Sonuç olarak daha fazla soğuk algınlığı ve virüsleri de size çekecektir. Eğer anksiyete sorunu yaşamanızdan kaynaklı tırnaklarınızı yiyorsanız doktora danışmalısınız. 

Tırnaklarınızı Fırçalayın
Duş esnasında sadece tırnaklarınız için ayırdığınız bir tırnak fırçanız yoksa bunu yumuşak bir diş fırçası kullanarak yumuşayan tırnak üstlerini, tırnak aralarını fırçalayabilirsiniz. Bakteriler tırnak altında toplanır ve tırnaklar uzadıkça kirli görünümü engellemek, tırnak kirtiküllerinden kurtulmanın en kolay yolu tırnak fırçalamaktır. Bu işlemi rutin hale getirdiğinizde tırnak dibindeki derileri her banyoda, uğraşmadan geriye itmiş manikürlü ellere doğal yoldan sahip olacaksınız. Düzenli tırnak kesimi de tırnakların bakımında oldukça önemlidir.


Tırnak Bölünmeleri ve Şeytan Tırnakları

Tırnak bölme genellikle su ile çok fazla temas sonucudur. Eğer ellerini suya sık sık giriyorsa, bir çift eldiven kullanın. Mümkün olduğu kadar tırnaklarınızı sudan uzak tutmaya çalışın. Bu tarz problemler tırnak bakım yağı kullandıkça azalacaktır. Ayrıca şeytan tırnaklarını özenle bir tırnak makası yardımıyla kesin çok derinlere inmemeye özen gösterin.

Tırnak Bakım Yağı En ideal tırnak bakım yağı badem yağı, hint yağı, shea butter, jojoba yağı, e vitamini, skualen, f vitamini ve c vitamini içeren tırnak bakım yağıdır. Doa kozmetikten bu yağdan edinebilirsiniz. evde de hazırlayacağınız tarif aşağıda sizlere sunulmaktadır. 
  • 20 gr hindistan cevizi yağı 
  • 20 gr shea butter 
  • 30 ml badem yağı 
  • 30 ml jojoba yağı 
  • 30 ml hint yağı 
  • 10 ml saf e vitamini 
  • 10 ml skualen 


Hindistan cevizi yağı ve shea butteri benmari usulü eritin ve içerisine diğer yağları e vitamini ve skualeni ilave edin. İyice karıştırdıktan sonra tırnak bakım yağınız hazır. 

Aşağıdaki yazımız tırnak bakımında size yardımcı olacaktır. 


Sorularınızı yorumlar bölümünden sorabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder