26 Aralık 2014 Cuma

Meyve ve Sebze Diyeti

Daha çok vejeteryan olan insanların tercih ettiği meyve ve sebze diyeti aslında sağlık açısından son derece sağlıklı olan bir diyet olarak da karşımıza çıkmaktadır. Tabi genel olarak Türk insanının beslenme alışkanlığına yakın olmadığı düşünülse de aslında Akdeniz diyeti olarak ülkemizde ağırlıklı olarak yapılmaktadır. Bizde bu diyet hakkında size bilgiler vererek ne gibi faydalar sağladığını aktaracağız. Umarım yararlı bir içerik sunmuş oluruz.

Meyve ve Sebze Diyeti ile Zayıflama

Meyve ve Sebze Diyeti
Meyve ve sebzeler dengeli ve sağlıklı beslenme planının bir parçasıdır. Sağlıklı bir kilo vermenin veya korumanın birçok farklı yolu vardır. Kepekli tahıllar ve yağsız etler, kabuklu yemişler ve baklagiller ile birlikte daha fazla meyve ve sebze kullanmak güvenli ve sağlıklıdır. Kilonuzu kontrol etmeye yardım etmek, daha fazla meyve ve sebze yemenin tek faydası değildir. Meyve ve sebzeler açısından zengin diyetler,  kanser ve diğer kronik hastalıkların riskini azaltabilir. Meyveler ve sebzeler ayrıca   sağlık için önemli olan gerekli vitamin ve mineralleri, lifleri ve diğer maddeleri sağlar. Kilo vermek için vücudunuzdan daha az kalori tüketmelisiniz. Bu mutlaka daha az yemek yemeniz gerektiği anlamına gelmez. Düşük kalorili meyveleri ve sebzeleri daha yüksek kalorili malzemeler yerine yerine en sevdiğiniz yemeklerin bazılarının daha düşük kalorili versiyonlarını oluşturabilirsiniz. Meyve ve sebzelerdeki su ve lif tabaklarınıza hacim katacak, böylece daha az kalori ile aynı miktarda yiyecek yiyebilirsiniz. Çoğu meyve ve sebzeler doğal olarak yağ ve kalorilerce düşüktür ve doygun hissetmenizi sağlarlar.

Meyve ve Sebze Diyeti Örneği 


Burada kalori kesmek ve gün boyunca meyve ve sebze yemek için bazı basit yollar:

Kahvaltı:  Sabah omletinizdeki yumurtalardan birine veya peynirin yarısına biraz ıspanak, soğan veya mantar koyun. Sebzeler yumurta ya da peynirden daha az kalori ile yemeğe hacim ve lezzet katacaktır. Kepçelerinizdeki bazı tahıllar, şeftaliler veya çileklere yer açmak için kasenin içindeki tahıl miktarını azaltın. Hala tam bir kase yiyebilirsin, ama daha az kalori ile. 
Öğle Yemeği: Sandviç, şal veya burritoda 2 gram peynir, 2 gram et, marul, domates, salatalık veya soğan gibi sebze yerine. Yeni sürüm, orijinalinden daha az kalori ile dolduracaktır. Brokoli, havuç, fasülye veya kırmızı biber gibi kıyılmış sebzeleri, et suyuna 50 gram veya favori et suyuna dayalı çorbanda 1 bardak erişte ekleyin. Sebzeler sizi doldurmaya yardımcı olacak, bu yüzden ekstra kalorileri kaçırmayacaksınız. 
Akşam yemeği: En sevdiğiniz yemekte 1 bardak pirinç veya makarna çıkarırken brokoli, domates, kabak, soğan veya biber gibi 1 doğranmış sebze ekleyin. Sebzelerle birlikte yemek sadece tatmin edici olacak, ancak aynı miktarda orijinal versiyondan daha az kaloriye sahip olacaktır. Yemek tabağınıza iyi bakın. Sebzeler, meyveler ve kepekli tahıllar tabağınızın en büyük bölümünü almalıdır. Yapmazlarsa, et, peynir, beyaz makarna veya pirinci, baklagiller, haşlanmış brokoli, kuşkonmaz, yeşillik veya başka bir favori sebze ile değiştirin. Bu, yediğiniz yiyecek miktarını azaltmadan yemeğinizdeki toplam kaloriyi azaltacaktır. AMA normal veya küçük boyutlu bir plaka kullanmayı unutmayın. Yediğin toplam kalori miktarı, iyi bir oranı meyve ve sebzelerden gelse bile sayılır. veya meyveleri getirin. Bir tane büyük boy meze mısır cipsi (1 ons), küçük bir elma, 1 bardak tam çilek, 1 bardak havuç, 1/4 bardak düşük kalorili daldırma ile aynı kaloriye sahiptir. Bu seçeneklerden birini veya ikisini yongalar için değiştirin ve daha az kalori ile doyurucu bir atıştırmalık olacaktır. 


GM Diyet Nedir?

General Motors diyeti 1985'ten beri olmuştur. Başlangıçta General Motors tarafından  ,  Gıda ve İlaç Dairesi  ve  Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı tarafından geliştirilmiştir. Çalışanları için oluşturulan bir diyettir. İşçileri daha sağlıklı hale getirerek işgücü verimliliğini artırmak için tasarlanmıştır. Diyetin sonuçları etkileyiciydi - sadece bir haftada 10 ile 17 kilo arasında bir kayıp yaşanmıştır. İşçiler artan verimlilik, güven ve daha yüksek enerji durumu yaşamışlardır. Diyet büyük bir başarı olarak kabul edildi. Muhtemelen GM diyeti tarafından milyonlarca insanın yemin etmesinin en büyük nedeni, takip edilmesi kolay olmasıdır. Bir kişinin rutininde karmaşık bileşenler veya büyük talepler yoktur. Bu nedenle, sizin için GD diyetini öneriyoruz. Bu diyetin depolanmış yağları yakmak için nasıl çalıştığını görelim. 

GM Diyet Nasıl Çalışır?

Plan, haftalık diyetinizi meyve, sebze, kahverengi pirinç ve tavuk yemeye sınırlamaya odaklanıyor. Diyet, karmaşık karbonhidratlar, düşük kalorili sebzeler ve meyvelerin bir kombinasyonunu tüketmeye ve sadece yedi günde 17 kilograma kadar kilo vermeyi sağlamak için su alımını artırmaya odaklanır. Aşağıda, GM diyetini takip etmek isteyen herkes için günlük rehber bulunmaktadır.  

Gm Diyeti Örneği 

1. Gün: Tuz yok, tahıl yok, sadece meyveler. Sabah, iki bardak su   ve iki elma tüketeceksiniz. Papaya'yı gün ortası atıştırmalık olarak tüketebilirsiniz. İlk gün kendinizi çok aç hissedebilirsiniz. Daha fazla meyve alabilirsiniz.  İsterseniz kavun vb. gibi gıdalarda tüketebilirsiniz. Burada kural sadece ve sadece meyve yiyeceksiniz. 
2. Gün: Sabahları üzerine biraz tereyağı ile haşlanmış patates ve yeşil çay tüketin. Karbonhidrat almamaya dikkat edin ve yağı az kullanın. Sabah ortası atıştırmada bir kase taze sebze tüketin. Gün boyunca havuç, salatalık, pancar vb. gibi çiğ sebzeler pişirebilirsiniz ve 8 ile 10 bardak su için.  
3. Gün: Yine tahıl yok, sadece meyve ve taze sebzeler. 
4.Gün: Çok fazla lif tüketmeniz sizi biraz rahatsız edebilir. GM diyetinin dördüncü gününde sadece muz ve süt olduğu için o gün 4 bardak süt ve 6 tane muz tüketebilirsiniz.  
5. Gün:  Sabahları bir kase lahana  ve gün ortası atıştırmalık olarak süzme peynir tüketebilirsiniz. Öğle yemeğimde bir kase kahverengi pirinç ve ıspanakla beraber biraz domates tüketebilirsiniz. Tüm bu yiyecek cazip olmayabilir.  Son 2 gün sabredebilirsiniz.  
6. Gün:  5.günün aynısı geçerli olabilir. 
7.Gün : Bugün meyve suları ve sebze çorbası tüketebilirsiniz. 


Meyve ve sebze diyeti gm diyeti ile alakalı değildir ve  sağlıklı bir beslenmede meyve veya sebze diyeti son derece yararlıdır. Bizler popüler olması ve merak edilmesinden kaynaklı sizlere gm diyeti hakkında da bazı bilgiler vermeye çalıştık. Yazımızın bu açıdan yardımcı olduğunu düşünüyorsanız sosyal ağlarda paylaşabilir ve bize destek olabilirsiniz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder