25 Aralık 2014 Perşembe

Omega 3 ve Faydaları

Bu yazımızda sagliklibakim.com olarak omega 3 hakkında bilgiler vermeye çalışacağız, umarız hepinize yardımcı olur. Çünkü omega 3 insan sağlığı açısından ciddi önem taşımaktadır ve  eksik tutulmaması gereken bir gıdadır. 

Omega 3 Nedir ? 

Omega 3. doğadan bir hediyedir. Hayatınızın tamamı için  son derece yararlıdır. Fen bilimlerinde, temel olarak doymamış uzun zincirli bir yağ asidi. olarak geçmektedir. Buna zorunlu deniyor çünkü kendi başımıza bu yağı üretemiyoruz. Örneğin güneş ışığını Vitamin D'ye dönüştürebiliriz, ama Omega 3'ü almanın tek yolu onu yemektir.  Omega 3 ailesine ait birçok farklı yağ asidi türü vardır, fakat EPA (ekosapentaenoik asit), DHA (dokosaheksaenoik asit) ve ALA (alfa-linolenik asit) en çok duyduğunuz üç tiptir. Bizim için en yararlı olanı bunlardır.

Omega 3 İçeren Gıdalar 

Omega 3 ve Faydaları
Omega 3 yağ asitleri EPA ve DHA neredeyse sadece balık ve deniz ürünlerinde bulunur. Omega 3 EPA ve DHA'nın en iyi kaynakları, sardalye ve uskumru gibi yağlı balıklardır. Kaliteli bir Omega 3 balık yağı takviyesi, hem EPA hem de DHA'nın yüksek seviyelerini içerecektir, çünkü her ikisi de vücut için önemli faydalara sahiptir. ALA, Omega 3'ün diğer ana tipidir. Omega 3 ALA'nın kaynakları bitkisel yağları, keten tohumu ve fındıkları içerir, ancak vücudunuz daha sonra ALA'yı EPA ve DHA'ya dönüştürmek için çalışmalıdır.

Balık ALA'yı yiyeceklerinden alıp bedenlerinde EPA ve DHA'ya çevirir. Bu konuda gerçekten çok iyi kaynaklardır. Ama biz insanlar sadece küçük miktarlarda dönüştürebiliriz. Aslında, diyetlerimizde en yaygın Omega 3 yağı olmasına rağmen, yediğimiz ALA'nın sadece% 5'i EPA'ya dönüşürken,% 0.5 kadarı DHA'ya dönüşür. Ve geri kalanı? Onu enerji için kullanacaksınız ya da yağ olarak depolanacaksınız. Bu nedenle fındık ve tohumlardan elde ettiğiniz ALA asla sizin yegane Omega 3 kaynağınız olarak güvenilmemelidir. Eğer balık yiyebiliyorsanız Omega 3'ünüzü almanın en iyi yolu budur.

Omega 3 Faydaları 

Somon salatanızı bitirdikten sonra yediğiniz Omega 3 yağ asitleri, vücudunuz bunları kullanabileceği bileşiklere dönüştürdüğü için bir dizi kimyasal reaksiyondan geçer. Ancak hem EPA hem de DHA farklı yollarla çalışır.

EPA: Eicosanoid olarak bilinen bir bileşik ailesinin etkilerini azaltmak için güçlü bir anti-inflamatuar, EPA kullanılır. Diyetinizde ne kadar fazla EPA varsa, ilk olarak ürettiğiniz daha az inflamatuar eikosanoidler. Ve bu artrit ve egzama gibi iltihapla bağlantılı durumların tedavisi ve önlenmesi için geldiğinde iyi haber.

DHA: Hücre zarlarını, özellikle beyin ve gözlerdeki sinir hücrelerini oluşturmak için kullanılan DHA, uygun beyin gelişimi için çok önemlidir. Beyninde yoğunlaşmış, organın doymamış yağlarının yaklaşık % 40'ını oluşturmaktadır. 

DHA depresyon ve Alzheimer hastalığına karşı korunurken, eksiklikler DEHB ile bağlantılıdır. Ancak, DHA'nın kan basıncını düşürdüğü ve yararlı HDL kolesterolü artıracağı için kalpte de oynayacağı bir rol vardır.

Omega 3'ün birçok sağlık yararı vardır . Beynimiz ve gözlerimiz için iyidir ve eklemlerimizi ve cildimizi sağlıklı tutmaya yardımcı olur.  Omega 3, tüm sağlık koşulları için yararlı olabilir ve tavsiye edilir. Romatoid artrit gibi eklem problemlerinin yanı sıra egzema ve akne gibi cilt bozukluklarından da farklıdır. Ayrıca Omega 3'ün Alzheimer, DEHB, depresyon, tansiyon ve çocukların öğrenme ve davranışları üzerindeki olumlu etkilerini gösteren yüzlerce umut verici çalışma vardır.Yazılarımızın size yararlı olduğunu düşünüyorsanız sosyal ağlarda paylaşabilir ve bize destek olabilirsiniz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder