25 Aralık 2014 Perşembe

Saç Dökülmesine İyi Gelen Doğal Maddeler

Saç Dökülmesine İyi Gelen Doğal Maddeler


Kellik aşırı saç kaybı ile ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Kişinin öz güvenini büyük ölçüde etkileyen saç dökülmeleri bazı durumlarda kişinin mahcup olmasına neden olabilir. Kadın ve erkeklerde saç dökülmelerinin nedenleri farklıdır. Bugün saç dökülmesini tedavi etmenin birçok yöntemi mevcuttur; fakat tedaviye başlanmadan önce mutlaka bir doktora danışılmalıdır.


Saç Dökülmesinin Türleri


Erkek Tipi Saç Dökülmesi: Erkeklerde genetik etkiler ve aşırı dihidrotestesteron hormonu nedeniyle oluşur.

Kadın Tipi Saç Dökülmesi: Kadınlarda saç dökülmelerine çok fazla rastlanmaz. Kadınlarda saç dökülmesi saç seyrelmesi şeklinde görülür. Bu durum stres, yaşlılık ve hormonsal dengesizlikler nedeniyle oluşur.

Androgenetik Saç Dökülmesi: Erkek ve kadınlarda en çok görülen saç dökülmesi tipidir. Kadın ve erkeklerdeki testesteron hormonu üretimin kontrol eden androjen zamanla alfa redüktaz adı verilen bir enzim üretir. Bu enzim kadın ve erkeklerde saç dökülmelerine nende olur.

Yara Nedenli Saç Dökülmesi: Bu tür saç dökülmesi tüberküloz, mantar enfeksiyonu, deri kanseri ve yanıklar gibi bazı rahatsızlıklar sonucu oluşur.

Telojen Effluvium: Bu tür saç dökülmesi stres, ilaçlar ve ameliyatlar sonucu oluşur.

Alopesi Areata: Alerji, stres veya vücut organlarındaki işleyiş bozuklukları nedeniyle gözlemlenir.

Anajen Effluvium: Kemoterapi sırasında kullanılan ilaçlar nedeniyle oluşur.

Saç Dökülmesinin Belirtileri


Saçta seyrelme ve kısa sürede saçların azalması ve kafa derisinde kaşınma ve kuruluk yaşıyorsanız saç dökülme sorununuz var demektir.

Saç Dökülmesine İyi Gelen Bitkiler


Aloe Vera: Doğal saç dökülmesini engellemenin en iyi yöntemidir. Aloe Vera saçların büyümesine yardımcı olan nitrik oksit üreten süperoksit dismütan enzimi içerir. Genellikle erkek tipi saç dökülmesi tedavisinde kullanılır.

Biberiye Yaprakları: Biberiye yapraklarını suda kaynatın ve saçınızı her gün bu solüsyon ile yıkayın. Biberiye yaprakları saçların büyümesine yardımcı olur.

Hintyağı: Saçınıza her gün hintyağı ile masaj yapın. Kısa zamanda iyi sonuçlar alacaksınız.

Hindistan Cevizi Sütü ve Yağı: Hindistan cevizi yağı saç dökülmelerini önler ve Hindistan cevizi sütü de saç dökülmesini iyileştirmeye yardımcı olur.

Yonca: Havuç suyu ve yoncayı karıştırın ve her gün tüketin. Saçlarınızdaki iyileşmeyi fark edeceksiniz.

Kına: Saça kına sürmek saç dökülmelerini önlemenin en doğal yollarından biridir.

Bal ve Yoğurt: Bal ve yoğurdu karıştırın ve karışımı saçınıza sürün. Bir gece saçınızda tutun.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder