26 Aralık 2014 Cuma

Saçlarınızı Önemseyin

Saç Bakımı


Saç diğer kıl kümelerine göre daha hızlı uzar. saçın, büyüme hızı ortalama günde 0,3 mm ile 0,5 mm'dir. Her saç kılının büyüme ve duraklama devreleri birbirinden bağımsız olduğu için bir kıl büyürken diğer kıl dökülebilir. Yeni doğan bebeklerde bütün kıllar aynı devrede bulunur. Bu sebeple 2-3 haftalık bebeklerde aniden Saç Dökülmesi görülür. 6 aydan sonra saçlar yetişkinlerin saç düzenine ulaşır.


İnsanlar üzerinde dikkat çeken en önemli nokta olabilen saçlarınıza önem verin. Çünkü yıpranması ile birlikte kötü bir görünüm alabilir ve bu görünüm aynı zamanda özgüven kaybına sebep olmaktadır. Örneğin genç yaşta saç için kullanılan çeşitli şekillendiriciler (düzleştirici, maşa, fön çekme işlemi, boya gibi) zamanla saçlarınızda yıpranmalar yaratıyor.


Şampuan Seçiminin Önemi!


Saçlarınızı herhangi bir şampuan ile yıkamayın. Saçınızın nasıl bir yapıya sahip olduğunu bilerek en doğru tercihi yapmaya özen gösterin. Ve herşeyden önemlisi saçlarınız için ucuz şampuan kullanmayın. Bu şampuanlarda sizin saçlarınıza zarar verecektir. Bu yüzden şampuan alırken paranıza kıyın. Özellikle ileri yaşta daha iyi anlaşılan bu durum, bir çok kişinin sıkıntısı haline gelebiliyor.

Özellikle içeriğinde sls yani sodyum lauril sülfat içeren şampuanlar saç ve saç derisine zarar vermektedi. Sls (sodyum lauril sülfat) içeren şampuanlar saçın zamanla zayıflamasına, hacmini kaybetmesine, dökülmesine, saç derisinde kaşıntı hatta seboreik egzamaya sebebiyet vermektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder