25 Aralık 2014 Perşembe

Sağlıklı Beslenme Tabağı

Sağlıklı beslenme tabağı olarak bilinen ve üniversite bünyesinde hazırlanan bu içerik besin tüketiminiz de olması gerekenler hakkında size bilgi vermektedir. Sağlık açısından vücudumuzun alması gereken bir çok besin maddesi vardır ve bunların ayrıca bir dengesi söz konusudur.Aşağıdaki yazımızda size bu konu hakkında detaylı bilgi verilecektir. Yazımızı okuyarak sizlerde sağlıklı beslenmeye bir adım daha atabilirsiniz.

Sağlıklı Beslenme Tabağı Nedir ? 

Sağlıklı Beslenme Tabağı
Harvard Halk Sağlığı Okulu ve Harvard Tıp Okulu uzmanları tarafından oluşturulan sağlıklı beslenme tabağı, tüketicileri büyük gıda gruplarındaki en sağlıklı seçenekleri belirlemek adına kullanılmaktadır.  Bazı temel bulguları yansıtmak üzere revize edilmiş olmasına rağmen son derece yararlı olan bir içeriktir. Sağlıklı beslenme tabağı, sadece mevcut en iyi bilimlere dayanmaktadır ve gıda endüstrisindeki lobicilerin politik veya ticari baskılarına maruz kalmamıştır. Sağlıklı  beslenme tabağında bulunana besinler aşağıda yer almaktadır ve bu genel bir uluslararası kıstas olarak karşımıza çıkmaktadır. 

Sağlıklı Beslenme Tabağı Modelleri  

  • Sağlıklı beslenme tabağı, tüketicileri tam tahılları seçmeye ve rafine edilmiş tahılları sınırlamaya teşvik eder çünkü tam tahıllar sağlık açısından daha iyidir. Vücutta, beyaz ekmek ve beyaz pirinç gibi rafine tahıllar şeker gibi davranır. Zamanla, bu rafine taneli gıdaların çok fazlaını tüketmek, kilo kontrolünü zorlaştırabilir ve kalp hastalığı ve diyabet riskini artırabilir.  
  • Sağlıklı beslenme tabağı, tüketicileri balık, kümes hayvanları, fasulye veya fındık, diğer sağlıklı besinleri içeren protein kaynaklarını seçmeye teşvik eder. Kırmızı etleri sınırlandırmaya ve işlenmiş etlerden uzak durmaya teşvik eder, çünkü düzenli olarak bu yiyeceklerin küçük miktarlarını bile yiyerek kalp hastalığı, diyabet, kolon kanseri ve kilo alma riskini artırır.  Bu açıdan şunu da belirtmek gerekir ki protein bölümü kırmızı et; kuzu, dana vs.eti gibi çeşitli kaynaklar tarafından doldurulabilir. Her ne kadar, yetişkin tüketicilerin haftada en az 8 ons pişmiş deniz mahsulü yediklerini ortaya koyan tabaklar revize edilmiş olsa da, kırmızı ve işlenmiş etlerin özellikle sağlığa zararlı olduğuna dair hiçbir kanıt sunmamaktadır. 
  • Sağlıklı beslenme tabağı patates ve patates kızartması hariç olmak üzere, ülkemizde sebze tüketimlerinde özellikle yetersiz olduklarından,  çok çeşitli sebzeleri teşvik eder. Patatesler hızla sindirilmiş nişasta ile dolu ve onlar rafine tahıl ve şeker gibi kan şekeri üzerinde aynı etkiye sahiptir, bu nedenle sınırlı tüketim tavsiye edilir. 
  • Sağlıklı beslenme tabağı, renkli  çeşit meyve yemeyi önerir.  
  • Sağlıklı beslenme tabağı bir şişe sağlıklı yağ tavsiye eder ve tüketicileri zeytin, avokado ve diğer bitkisel yağları yemek, salatalarda kullanmaya teşvik eder. Bu sağlıklı yağlar, zararlı kolesterolü azaltır ve kalp için iyidir.Genelde ülkemizdeki insanlar her gün bunlardan yeterince tüketmezler. Aynı zamanda tereyağının sınırlandırılması ve trans yağın önlenmesi tavsiye edilir.  Fakat genelde ülkemizde elde edilen hayvansal tereyağı sağlık açısından zararlı değildir ve doğal olması gerekir.
  • Sağlıklı beslenme tabağı tüketicileri doğal olarak kalori içermediği için su içmeye teşvik eder ya da kalori içermeyen alternatifler olan kahve ve çayı önermektedir. Tüketicilerin şekerli içeceklerden kaçınmasını tavsiye eder, çünkü bunlar obezite ve diyabet salgınlarına büyük katkıda bulunur. Yüksek alımların prostat kanseri ve muhtemelen yumurtalık kanseri riskinin artmasıyla ilişkili olduğundan, süt ve süt ürünlerini günde bir ile iki porsiyon ile sınırlandırmasını önerir; meyve suyu, hatta% 100 meyve suyu, günde sadece küçük bir bardağa sınırlandırılmasını önerir, çünkü meyve şekeri ve şekerli içecekler kadar kalori içerir. Yüksek mandıra girişlerinin osteoporoza karşı korunduğuna dair herhangi bir kanıt varsa da çok azdır, her öğünde süt ürünlerini önerilmez ve çok yüksek alımların zararlı olabileceğine dair ciddi kanıtlar vardır. 
  • Sağlıklı beslenme tabağı plazematının alt kısmındaki zahmetli şekil, aktif kalmanın kilo kontrolü için beslenmenin yarısı olduğunu hatırlatır. Diğer yarısı kalori ihtiyaçlarınızı karşılayan mütevazı bölümlerle sağlıklı bir diyet sürdürmektir.  

Yazımız yardımcı olması ve sizlere sağlıklı beslenme açısından daha fazla bilgi vermek amacı ile Sağlıklı Beslenme Piramidi başlıklı yazımızı da sunuyoruz. Yazılarımızı sosyal ağlarda paylaşarak bize destek olabilirsiniz. Sağlıklı günler diliyoruz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder