26 Aralık 2014 Cuma

Sağlıklı Tırnaklar

tırnak bakımıSağlıklı tırnaklara sahip olmak için tırnaklarınızı korumanız ilk ilke olarak karşınıza çıkacaktır. Çünkü tırnakları temizlemeden veya korumadan yapılan tırnak bakımlarının bir önemi kalmamakta tırnaklarınız zarar görmektedir. Bu makalede sizlere tırnaklarınızı nasıl korumanız gerektiğine dair bilgiler aktarılacaktır. Bu sayede tırnaklarınızda karşılaşılan durumlara müdahale edebileceksiniz. 

Tırnaklarınızı Kurulayın


Tırnak bakımında tırnakları temizledikten sonra kurulamak önemlidir.Çünkü tırnakta görülen mantar hastalığı genelde nemli ortamlarda üremektedir ve tırnağınız renk değişikliğinden, hasara uğramasından sorumludur. Ayrıca tırnaklarınızdan ellerinize ve ayaklarınıza da yayılabilmektedir. Bundan kaynaklı tırnaklarınızı temiz bir bez veya havlu ile yıkadıktan sonra kurulamanız önemlidir.

tırnaklar nasıl korunmalı

Eldivenle İş Yapın

Elleriniz özellikle sürekli su ile temas etmekte, bulaşık yıkarken veya temizlik yaparken kimyasallara da maruz kalmaktadır. Bundan kaynaklı ellerinizle iş yaparken eldiven kullanmanız tırnaklarınızı korumanın yanı sıra ellerinizi de koruyacaktır. 
Sağlıklı Tırnaklar için  

Tırnaklarınıza yakından bakın. Güçlü ve sağlıklı görünüyorlar mı? Yoksa sırtların, oyukların veya olağan dışı renk ve şekildeki alanların görüyor musunuz? Uygun tırnak bakımı sayesinde, arzu edilen tırnak koşullarına ulaşabilirsiniz. Diğerleri, dikkat gerektiren altta yatan bir durumu gösterebilir.

Sağlıklı Tırnak Görünümü

Tırnaklarınız - keratin adı verilen bir proteinin lamine katmanlarından oluşan - tırnak ucunuzun tırnak kısmındaki bölgeden büyür. Sağlıklı tırnaklar çukur veya oluk olmadan pürüzsüzdür. Renk ve tutarlılıkta homojendirler ve lekeler veya renk solmaları yoktur. Bazen tırnaklar, tırnak etinden tırnak ucuna kadar uzanan dikey dikey sırtlar geliştirir. Dikey sırtlar yaşla daha belirgin olma eğilimindedir. Tırnakları da yaralanma nedeniyle beyaz çizgiler veya lekeler gelişebilir, ancak bunlar sonunda tırnakla büyür ve geçer. Bununla birlikte, farklı tırnak koşulları normal değildir. Farkındaysanız doktorunuza veya dermatoloğunuza danışın:

 • Tırnak rengindeki değişiklikler, örneğin tüm tırnağın solması veya tırnağın altında koyu bir çizgi gibi
 • Kıvrılmış tırnaklar gibi tırnak şeklindeki değişiklikler
 • Tırnakların incelmesi veya kalınlaştırılması
 • Tırnakların çevredeki ciltten ayrılması
 • Tırnak çevresinde kanama
 • Tırnakların çevresinde şişlik veya ağrı
 • Tırnağın uzamaması veya çıkmaması

Sağlıklı Tırnaklar için Yapılması Gerekenler 


Tırnaklarınızın en iyi şekilde görünmesini sağlamak için:

 • Tırnakları kuru ve temiz tutun. Bu, bakterilerin tırnaklarınızın altında büyümesini önler. Su ile tekrar tekrar veya uzun süreli temas bölünmüş tırnaklara neden olabilir.  Bulaşıkları yıkarken, temizlerken veya sert kimyasal maddeler kullanırken pamuklu lastik eldiven kullanın.
 • İyi tırnak hijyeni uygulayın. Keskin bir manikür makası   kullanın. Tırnaklarınızı düz bir şekilde kesin, ardından uçları yumuşak bir eğriyle yuvarlayın.
 • Nemlendirici kullanın. El losyonu kullanırken, losyonu tırnaklarınıza ve tırnak etlerinize de sürün.
 • Koruyucu bir tabaka uygulayın. Bir tırnak sertleştirici uygulamak, tırnakların güçlendirilmesine yardımcı olabilir.
 • Doktorunuza danışarak biotin takviyesi alın ve diyetinizi düzeltin. 

Tırnak  Bakımında Yapmamanız Gerekenler ! 


 • Tırnaklarını ısırmak ya da tırnak etlerini koparmak:  Bu alışkanlıklar tırnak yatağına zarar verebilir. Tırnağınızın yanında küçük bir kesim bile bakteri veya mantarların girmesine ve enfeksiyona neden olmasına izin verebilir.
 • Tırnakları çekmek:  Şeytan tırnağı ile birlikte canlı doku rip olabilir. Bunun yerine, baştan başlıkları dikkatlice çıkarın.
 • Sert tırnak bakım ürünleri kullanmak:  Oje sökücü kullanımınızı sınırlandırın. Tırnak cilası çıkarıcı kullanırken, aseton içermeyen bir formülü tercih edin.
 • Sorunları görmezden gelmek : Kendi kendine geçmeyen veya diğer belirti ve semptomlarla ilişkili olmayan bir tırnak probleminiz varsa, değerlendirme için doktorunuza veya dermatoloğunuza danışın.

Manikür ve Pedikür Yaparken Dikkat 


Sağlıklı görünen tırnaklar için manikür veya pedikürlere güveniyorsanız, aklınızda bulundurun.  Sağlıklı bir manikür ve pedikür yapan salonlara başvurun. Tırnak etlerinizin çıkmasını önleyin , cildi tırnak plağına kapatacak şekilde hareket ederler, böylece çıkarım tırnak enfeksiyonuna yol açabilir. Ayrıca, tırnak bakımı yaptırırken enfeksiyonun yayılmasını önlemek için prosedürünüz sırasında kullanılan tüm aletleri uygun şekilde sterilize ettiğinden emin olun. Tırnaklarınızı ihmal etmek kolaydır, ancak bazı temel adımları atmak tırnaklarınızı sağlıklı ve güçlü tutabilir.


Tırnak bakımı hakkında daha fazla bilgi almak için: Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır ?

Yorumlar kısmından bize sorularınızı ulaştırabilirsiniz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder