25 Aralık 2014 Perşembe

Sarımsaklı Şampuan

Sarımsaklı Şampuan


Bitkisel özlü, bitkisel içerikli şampuanlar esasında bir pazarlama hilesidir. Şampuanın içinde ne olduğu ne özlü olduğundan ziyade şampuanın ne kadar doğal olduğu sülfat içerip içermediği önemlidir. Sarımsaklı şampuanlar şüphesiz ki bitkisel şampuanlar içinde en çok satan şampuanlardır. Genelde bu şampuanlara bir sürü şey atfedilir ama bilimsel değildir ve saçınıza ekstra bir bakım yapmazlar. Sarımsaklı şampuan için saç, saç kökü ve saç derisini derinlemesine besleyecek içeriğine sahip olduğu iddiası var ama  bunlar kanıtlı bilimsel veriler değildir.


Nasıl ki insanlar dengeli ve yeterli beslenemediklerinde, vücut dirençleri düşer zayıflar ve hastalıklara kolay yakalanırsa; saçlarınız da yeterli besini alamadığında öncelikle zayıflar, içten ve dışarıdan gelen olumsuz etkilere karşı direnci düşer. Beslenememe durumu devam ederse saçlar küçülür, zayıflar ve sonrasında tamamen yok olur. Bilindiği gibi, vücudumuzda dakikada 10 milyon hücre ölür ve bir o kadarı da yenilenir. Ortalama 100 günde (beyin ve sinir hücreleri hariç) bütün vücudumuz yenilenir. Saç kökleri de bu yenilenmeden nasibini alırlar. Saçlarınızın daha sağlıklı olmasını istiyorsanız öyle şampuanlardan felan medet ummayın, saçlarınız için vitamin bakımı yapmanız sicler için en önemli durumdur. Bunun içinde b5 vitamini, b3 vitamini, c vitamini, e vitamini kullanabilirsiniz.

 

Sarımsaklı Şampuanla Saç Bakımı

 


Sarımsaklı şampuanın içindeki zengin sarımsak özleri sayesinde saçlarınızın iyi beslenmesini sağlar gibi genel bir iddialar ortaya atılır ama bu söylenenler gerçek değil. Şampuanınız SLS içeriyorsa veya sülfat varsa saç döker. Her yenilenen saç hücresi iyi beslendiği için, güçlü ve dirençli olarak doğar. Ancak saçınıza vitamin bakımı yapmak iç ve dış etkenlere karşı saçları güçlendirmesi yanı sıra, kan dolaşımını düzenleyerek saç köklerinin daha hızlı beslenmesini sağlar, dolayısıyla saçların daha hızlı uzamasını tetikler. Yani sarımsaklı şampunlar bir yana şampuanlardan bir mucize beklemeyin. saçlarınızı besleyecek olan saf vitaminlerle saç bakımı yapmanızdır.

Genellikle sarımsaklı şampuanlar günlük kullanıma uygun olmakla birlikte saçları temizlerler. Ancak satıcılar genellikle bu şapuanların saç dökülmesini önlediği veya hızlı saç uzaması sağladığını iddia ederek bu ürünleri satıkları için kullanıcıların tercih sıralamasında ilk sıralarda yer almaktadır. Ama sarımsaklı şampuana atfedilen bu tarz bilgilerin çoğu gerçek değildir.


Sarımsaklı Şampuan Saç Dökülmesi


Bir başka iddia sarımsaklı şampuanın saç dökülmesini önlediğine dair iddiadır. Kafanızda 1 dakika duran bir köpüğün saçınızın dökülmesini durdurduğuna inanıyorsanız tercih sizin. Size aksini iddia edip vakit kaybetmeyeyim, siz de şampuanınızla mutlu mesut yaşayın. Ama asıl gerçek şudur ki hiç bir şampuan saç dökülmesini önlemez. Çünkü şampuanın kıl köklerine ulaşması mümkün değilken ürün satmak isteyen uyanıkların bir hilesidir bu sarımsaklı şampuan hikayesi.

Sarımsaklı Şampuan Saç Uzatma


Bir başka hikayede sarımsaklı şampuanın saç uzattığı yalanıdır. Bu noktada sarımsağın içerdiği kükürte atıfta bulunulur ama sarımsaklı şampuanın ne kadarı sarımsak, o sarımsakta ne kadar kükürt var deseniz suratınıza mal mal bakarlar. Çünkü bu iddia da bilimsel değil. ha saç derinize sarımmsak sürerseniz, sarımsaktaki kükürt saçınıza fayda eder ve saçlarınız daha hızlı uzar bu bir gerçek ama sarımsaklı şampuan net biçimde saç uzatmaz. Saç uzatmak için bio sülfür yani suda çözünen kükürt kullanın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder