26 Aralık 2014 Cuma

Tırnak Bakım Safhaları

Tırnak bakımı belirli aşamalar ile gerçekleşen bir bakımdır. Tırnak bakımı aşamaları düzenli  bir şekilde uygun yapılırsa tırnaklar daha sağlıklı ve güçlü olur. Bu makalede tırnak bakımının aşamalarına ayrıntılı bir şekilde değinilen alıntı yer almaktadır. Yararlı bir  yazı olarak bizlerde sizlere bu alıntıyı sunuyoruz. İyi okumalar dileriz. 

Tırnak Bakım AşamalarıBu yazımızda size tırnak bakımının adımlarından bahsedeceğiz. Aşama aşama gerçekleşecek bir tırnak bakımı  daha sağlıklı ve güçlü tırnaklara ulaşmanızın yoludur. Tırnak bakımında temizlik, tırnak kesimi, törpüleme ve son olarak tırnakların istenilen düzeyde süslenmesi önemlidir. Bu aşamalar aşağıda uygun bir şekilde size aktarılmaktadır.
1) Sterilizasyon

el yıkama alışkanlığıTırnak bakımından ziyade tırnak bakımı yapılan aletlerin bakımı yapılmalıdır, öncelikle tırnak bakımında kullanılan tüm aletlerin sterilizasyonu çok önemli bir konudur. Hepatit B ve C gibi çok ciddi virüs enfeksiyonları veya birçok tırnak mantar enfeksiyonu manikür salonlarından alınmaktadır. Bu unutulmaması gereken çok ciddi bir sorundur. Alet sterilizasyonu için en uygun yöntem ultrasonik bir temizleyicinin ardından özel sterilizasyon çözeltilerinden (glutaraldehit gibi) yararlanmaktır. Bu yüzden tırnak bakımını mümkün mertebe evde yapmalısınız. Ayrıca çay ağacı yağı, lavanta yağı, limon yağı ve hint yağı gibi yağları karıştırıp hem tırnak bakımı hem de sterilizasyonu sağlayabilirsiniz


2) Ojelerin Silinmesi

tırnak temizlemeTırnak bakımına, daha önceki işlemlerden kalan oje ve cila artıklarının temizlenmesi ile başlamak uygundur. Bu amaçla kullanılan aseton veya diğer maddeler, tırnak boyasıyla birlikte tırnak plağında ve tırnak etlerinde zedelenmeye neden olabilirler. Tırnakların bakımından sonra besleyici tırnak bakım yağlarıyla tırnaklara bakım yapmak oldukça önemlidir. böylece tırnaklarda veya tırnak etlerindeki hırpalanmaların önüne geçilebilir.
Doğal shea butter, hindistan cevizi yağı, e vitamini, skualen, avokado yağı, jojoba yağı, hindistan cevizi yağı kullanılabilir. Bu yağları aseton kullandıktan sonra tırnaklara ve etlere bakım olarak uygulanabilir. Aseton veya diğer sökücüler, tırnağın ve derinin üzerindeki yağ tabakasını tamamen çözerler ve tırnaklara zarar verirler. Aseton uygulamadan önce shea butteri tırnak etlerine ve tırnak çevresine sürerseniz asetonun zarar verici etkisini azaltacaktır. Ama aseton sonrası bakım için yukarıdaki yağları da kullanabilirsiniz.

3) Tırnak Kesimi

tırnak nasıl kesilmeliBakımda bir sonraki adım tırnağa şekil verilmesidir. Özellikle uzun tırnakları kesmek için özel tırnak makaslarından yararlanılır. Ancak, tırnak plağının tümüyle hasarlanma riski göz ardı edilmemelidir.

4) Tırnak Törpüleme ve Şekillendirme

tırnaklara şekil vermekBunun dışında, tırnak uçlarını düzgün tutabilmek için törpüleme işlemi düzenli aralıklarla yürütülmelidir. Zımparalı veya metal tırnak törpüsü kullanılarak tırnak kenarları törpülenir. Bu tırnak törpüleri kişiye özel olmalıdır. Hiçbir dezenfeksiyon işlemine tabii tutulmayan törpüler birçok enfeksiyonun bulaşmasına neden olabilir, özellikle mantar enfeksiyonlarına dikkat edilmelidir. Tırnak törpünüze bir parça kolonya sürüp hızlıca yakıp söndürün ateş çok kalmasın bir iki saniye ardından da çay ağacı yağı sürebilirsiniz.

5) Tırnak Etlerinin Kesimi

Tırnak plağı üzerindeki düzensizlikler tırnak tamponu yapılarak çözülür. Kütikül yani tırnak eti temizliği öncesinde bu kısımlar yumuşatılarak bakım yapılmalıdır. Kütiküller için tırnaklar önce sabunlu suda bekletilir ve ardından kutikül gidericiler uygulanır, iyi bir kütikül giderici, salisilik asit, laktik asit, sodyum laktat ve glikolik asit içeren gidericilerdir.  Yaklaşık 3 dakika beklendikten sonra yıkanır. Ardından çeşitli iticilerle veya makaslarla bu kısımların fazlalıkları alınır. Bunu yaparken tırnak kutikül bütünlüğü bozulmamalıdır.

6)  Boyama ve Süsleme

tırnak boyamaBakımda son olarak tırnakların ojelenmesi kısmı vardır, bu kısım tamamen zevklere göre değişiz, siz kombinlerinize uygun tırnak boyaları şekiller ve ojeler kullanabilirsiniz. Ama bu ojelerin tırnaklarınınzda çok kalmamasına özen göstermelisiniz. 

Bu yazıyla ilgili olarak daha önce yazdığım  Tırnak Bakımında Püf Noktalar  yazımı okuyabilirsiniz.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder