26 Aralık 2014 Cuma

Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır ?

Tırnak bakımın son derece önemli olduğu artık herkes tarafından bilinmektedir. Hem estetik açıda sizi güzel gösteren hem de sağlık açısından önemli olan tırnaklarınıza bakım yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiği hakkında aşağıda sizlere bazı bilgiler verilecektir. İyi okumalar dileriz. 

Tırnak Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

tırnak bakımında dikkat edilmesi gerekenlerTırnak bakımı İngilizce "how to nail care" olarak bilinir. Tırnaklar şıklığın ve zerafetin aynalarından birisidir.  İstediğiniz kadar süslenin, marka elbiseler giyin ve kendinize özen gösterin, eğer tırnaklarınız yeteri kadar bakımlı değilse bütün şıklığınız ve zerafetiniz kaybolur.

Tırnak  bakımı ve  tırnakların güzel görünmesi için yapılan işlemler kadınların önemli gördüğü bir alandır.  Amerika’da, tırnak bakımı ve kozmetikleri için bir yılda yaklaşık 1 milyar dolar civarında bir para harcanması bunun en önemli göstergelerindendir. Son zamanlarda ise tırnak bakımı alışkanlıkları değişmektedir. Eskiden kadınlar tırnaklarını çok uzun bırakırken şimdi daha orantılı bırakmayı doğru görmektedir. Bu örneğe bağlı olarak kadınlar tırnak süslemeleri ve bakım metotları da değişmektedir. Tırnak Hastalıkları

tırnak mantarı
Tırnak hastalıkları bu kadar temizleyici varken son derece fazla olması şaşırtıcı olsa da kimyasalların hayatımıza girdiğinden kaynaklı artmaktadır. Dermotoloji klinikleri tırnak hastalıkları hakkında enfeksiyon ve tırnak travmalarına bağlı hastalıkların arttığını belirtmektedir.  Bazen tırnağa uygulanan bakım işlemlerine bağlı sorunlarla da karşılaşabilinir, özellikle yeterince sterilize edilmeyen tırnak bakım rünleri çeşitli hastalıkları kişilere taşıyabiliyor. Bu yüzden manikür ve pedikür yaptırmaktan kaçınmanızda fayda var. Mümkün mertebe bu işlemleri kendiniz yapmalısınız.Tırnak Sararması


tırnak neden sararırSararan tırnaklar itici ve kötü bir görünüm yaratmaktadır.  Bu kötü görüntüyü ilk kez yaşadığımda (sanırım o dönemler bakımı biraz askıya almış, yalnızca banyo yaparken ojelerimi temizler, banyo sonrasında da hemen yenisini sürerdim)böyle tırnaklarıma hiç bakım uygulamadan yaşıyordum. Bu durum beni o kadar üzmüştü ki kimseyle el sıkışamaz, sevgilimin karşısında yemek bile yiyemez hale gelmiştim. Bu sorunun bir hastalık olduğunu göz ardı edip, psikolojik bir sorun haline getirmiştim. Bu sebeple size söyleyeceğim en önemli nokta; tırnaklarınızda sararmayı ilk fark ettiğinizde tırnak sararmasına doğal tedavi yöntemlerini uygulamanız olacaktır.Tırnaklar beyaz, sarı veya yeşil görünen tırnak renk değişikliği cildin farklı enfeksiyon ve koşullarından dolayı meydana gelebilir. Tırnak sararmasının yaklaşık % 50'sinde havadan, tozdan ve topraklarda var mantar enfeksiyonlarındandır. Tırnakları etkileyebilecek birçok mantar türü vardır. Bunlara dikkat etmek ve tırnakları korumak adına tırnak bakımı şarttır.Tırnak Bakımı Nasıl Yapılmalıdır ? 


evde tırnak bakımı

  • Herhangi bir şey yapmadan önce, tırnaklarınızın ve etrafındaki cildin tamamen temizlemesini sağlamak önemlidir. Tırnaklardaki ojeyi çıkarmak için asetonsuz bir temizleyici ile temizleyin.  
  • Tırnaklarınız hassas ve onları kabaca ovalamak sizi enfeksiyona maruz bırakabilir.  Bu yüzden tırnak bakımı yaparken yumuşak davranın.  Düzenli bakım saçlarınız için olduğu kadar tırnaklarınız için de önemlidir. Bu yüzden, iki haftada bir tırnak bakımınız için zaman ayırın. 
  • Uzun tırnaklar çok güzeldir, ancak  kırılmaya da yatkındırlar. Uzmanlar, tırnaklarınızı kısa tutmanızı önerir. Yuvarlatılmış kenarlı daha kısa bir stilin yönetimi daha kolay olma ve daha düzgün görünme eğilimindedir. Uzmanlar meydana gelen pürüzlü kenarları düzeltmek için bir tırnak törpüsü hazır bulundurmanızı önerir.  
  • Kütikül hizmet etmek için çok önemli bir amacı vardır: tırnağın tabanındaki alanı kapatır. Böylece , kütikül kesip çıkardığınızda , bu koruma mührünü kırar, sizi bakterilere ve enfeksiyon olasılığına karşı savunmasız bırakır. Tırnak etlerini tek başına ne kadar iyi bırakırsanız, tırnaklarınız o kadar çok teşekkür eder.   
  • Tırnak aletlerinizi kullanımlar arasında dezenfekte etmek, tırnak fırçalarınızı düzenli olarak temizlemek  önemlidir. Tırnaklarınızı mutlu ve enfeksiyondan uzak tutmak için  sabun ve suyla yıkamanızı ve daha sonra ovma alkolüyle silmenizi önerilir. 
  • Yüzünü nemlendirmeden uyumayacaksın , peki neden tırnakların farklı olsun ki? Uzmanlar,  tırnak etlerini ve tırnakları nemli tutmak için badem ve avokado yağlarının karışımını önermektedir.  
  • Tırnaklarınız keratin denilen bir proteinden yapılmıştır, tıpkı cildinizin berraklığında veya saçınızın parlaklığında olduğu gibi, diyetinizi değiştirerek tırnaklarınızı iyileştirebilirsiniz. Günlük rejiminize biotin, E vitamini ve balık yağı gibi vitaminler ve takviyeler eklemeniz tavsiye edilmektedir.  
  • Sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder