26 Aralık 2014 Cuma

Tırnak Bakımı

Tırnak bakımı hem ellerde hem ayaklarınızda önemli bir durumdur. Tırnaklarınıza ne kadar iyi bakarsanız genel sağlığınız da dahil ayak ve al sağlığınız da son derece olumlu yönde gelişecektir. Bunun farkında olarak sizlere bu makale de tırnak bakımını nasıl yapacağınıza dair bilgiler verilecektir. İyi okumalar dileriz.  

Tırnak

 

tırnak bakımıTırnak sağlıklı kişilerin vücudunda 20 parmağın (10 el, 10 ayak parmağı) her birinin ucunda yer alan kısımdır. Tırnakların büyüme süresi kişiden kişiye, yaşa, mevsime, özel bakıma ve kalıtsal özelliklere göre farklılık gösterir. İnsanlarda tırnaklar günde ortalama olarak 0,1 milimetre uzar. (100 günde 1 cm) El tırnaklarının uzayıp tamamen yenilenmesi 4-6 ay, ayak tırnaklarının ise 12-18 ay sürer. Tırnak bakımına özen gösterilmesi gereken bir uzvumuzdur. Çünkü tırnaklarınız parmak uçlarını korumaktadır ve keratin adın verilen sert bir yapıdan meydana gelmektedir. 

 

Tırnak Kırılması


tırnak neden kırılırKırılan tırnaklara sahip kişilerin öncelikle vücudunda herhangi bir rahatsızlık olup olmadığını öğrenmeleri, demir eksikliği, vitamin eksikliği varsa hekimlerce önerilen gereken takviyeleri kullanmaları şarttır.  Bir başkasına iyi geldi diye demir takviyesi alınmamalıdır. Çünkü demir birikmesi  çeşitli renk bozukluklarına sebep olduğu için mutlaka hekim önerisinde ve  kontrolünde kullanılmalıdır. Tırnak kırılması sonrası bakıma daha önem vermek lazım.

Tırnak Bakımı


Tırnak bakımının ilk şartı tırnakları korumaktır, dolayısıyla kimyevi maddelere eller ve tırnaklar muhatap edilmemeli, bulaşık deterjanı, çamaşır suyu gibi maddeler kullanacağınız zaman ellerin dolayısıyla tırnakların mutlaka eldiven ile korunması şarttır.

Tırnak Bakım Yağı

 tırnaklara bakım yapmaDaha sonrasında tırnaklara iyi gelen shea butter (karite yağı), hint yağı, badem yağı gibi yağlarla haftada 4-5 defa tırnak diplerine masaj yapılmalıdır. Yine kırılmayan, sağlıklı, güçlü tırnaklar için tırnaklara sürülen oje, tırnak cilası, takma tırnak yapıştırıcıları gibi maddeler uzun sürelerde barındırılmamalı, belirli sürelerde tırnaklar temizlenip hava almasını sağlanıp bakımları düzenli yapılmalıdır. Kırılan tırnak bakımı konusunda tırnak bakım yağı oldukça önemlidir.

Tırnak Bakım Tarifi

 evde tırnak bakımıSağlıklı tırnak gelişimi için kükürt şarttır. Tırnak bakımı için hazırlayacağınız özel bir yağ hem tırnaklarınızın hızlı ve sağlıklı uzamasına yardımcı olacak, hem de kırılmasına mani olacaktır. Tırnak bakımı noktasında sizin en büyük yardımcınız olacak, tırnak koruyucu ve tırnak güçlendirici görevi görecek tırnak bakım ürünü ise şu şekilde hazırlanıyor.

Tırnak Bakım Ürünü


20 ml hint yağının içerisinde 20 gr kükürtü güneşte 3 gün bekletin. sonra bu karışımı ince bir tülbent yardımıyla süzün. Sonrasında 50 gr shea butteri benmari eritip ılımasını bekleyin bu karışımı süzdüğünüz hint yağıyla karıştırın ve en son içerisine 10 ml saf  e vitamini ilave edip karıştırın, karışımı biraz bekletin, karışım katılaşmaya yakın tekrar karıştırıp iyice homojen olmasını sağlayın ve direkt buzluğa koyun.

Tırnak Bakım ürününüz hazır demektir. Elde ettiğiniz bu ürünün yaratacağı mucizelere şaşıracaksınız. Konuyla ilgili olarak tırnak bakımında dikkat edilmesi gerekenler yazıma bakabilirsiniz.

Rüyada Tırnak Kesmek

tırnaklar nasıl kesilmeliBu arada enteresan bir dip not olarak belirtmek istedim, insanların en sık gördükleri rüyalardan biri olan rüyada tırnak kesme genel olarak, kişinin sıkıntı ve derlerinden kurtulacağı ve zamanla güçleneceği çabalarının karşılığını alacağı anlamına geliyor.


Kaynak: saglikguzellikrehberi.blogspot.com/2015/05/trnak-bakm

Sorularınızı yorumlardan sorabilirsiniz. Aşağıdaki diğer tırnak bakımı yazılarımıza da bakabilirsiniz.

Tırnak Bakımında Püf Noktalar
Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder