26 Aralık 2014 Cuma

Tırnak Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tırnak bakımı yaparken çoğu zaman özensiz olmaktayız ve bu durum tırnaklarımıza zarar vermenin yanında bakteri ve enfeksiyonların tırnaklarımıza ve tırnaklarımız aracılığıyla el ve ayaklara bulaşmasına neden olmaktadır. Bu durumun engellenmesi için tırnak bakımını yaparken bazı hususlara dikkat etmek gerekmektedir. Bu makalede tırnak bakımınızı yaparken nelere dikkat edeceğinize, katikül bakımına ve tırnak cilası kullanımına dair bilgiler verilecektir. İyi okumalar dileriz. 

Tırnak Bakımında Dikkat Edilecekler


tırnak bakımı nasıl yapılmalıModaya uygun görünen sağlıklı tırnaklara sahip olmak pahalı veya zaman alıcı olmak zorunda değildir. Aşağıdaki tırnak bakım ipuçlarını izleyerek seksi, güçlü tırnaklara sahip olabilirsiniz.  Düzenli tırnak bakımı, sağlıklı tırnaklar kazanmanızı sağlar Tırnak bakım planınız basit ve ucuz olabilir. Aslında, dermatologlar tırnak temizlemede ve bakımında aşırı agresif davranmanın normalde güçlü tırnaklarınızı maya veya bakteri enfeksiyonları kapma riskine sokabileceğini belirtmektedir.Aşağıdaki basit ipuçlarını izlerseniz, güzel görünen tırnakları korumak için sık manikürlere ihtiyacınız olmayacak.


Tırnaklar Bakım İpuçları  • Sağlıklı, çeşitli bir diyet yaptığınız sürece, güçlü tırnakları garanti etmek için herhangi bir besin takviyesine ihtiyacınız yoktur. Ancak, zayıf tırnaklı insanların, bir B vitamini olan ilave biyotin'den almaları gerekebilir. Biotin'in tırnaklarımızı güçlendirmek ve büyütmek için yardımcı olduğu kanıtlanmıştır.  
  • Oje sürmek sağlıklı tırnaklarınıza zarar vermez, ancak muhtemelen tırnaklarınızı periyodik olarak cilalamaya ara vermelisiniz. Evinizdeki manikürlerin bir parçası olarak,  asetonsuz oje sökücü seçtiğinizden emin olun. Tırnakları korumak ve kiri tırnaklarınızdan korumak için bahçenizde veya ev temizliğinde olduğu gibi, ellerinizle çalışırken daha iyi tırnak bakımı için eldiven giyin. 
  • Tırnak etlerinizi küvetin etrafındaki koruyucu kaplama gibi düşünün. Onları çok fazla alırsanız. tırnak yatağınızı enfeksiyona açık bırakır. Sağlıklı tırnakları korumak için düzenli tırnak bakımının bir parçası olan  nemlendiriciyi tırnak etlerini sürmeniz önerilir . Kızarıklık, ağrı, şişlik ve hatta tırnak etlerinizdeki ve yakındaki cildinizdeki irin dahil enfeksiyon belirtilerinin farkında olun. Herhangi bir enfeksiyonun tedavisi için bir doktora görünün. 
  • Moda trendi temiz, daha doğal görünümlü, daha kısa tırnaklara sahip olmaktır. Tırnakların düzenli olarak düzeltilmesi, sağlıklı tırnakların bakımında size yardımcı olur ve takılma veya kırılmayı önler. Ne sıklıkla keseceğiniz, tırnaklarınızın ne kadar hızlı büyüdüğüne bağlıdır. Tırnaklarınızın kenarlarını düzeltmek için manikür ve pedikür yapın.  
  • Birçok kadın, hem evde hem de manikür sırasında uzun, sivri uçlu aletler kullanarak, tırnakların altına enfeksiyon riskini taşır.  Kadınlar veya manikürcü, tırnağın altını temizlemeye o kadar özenle çalışıyorlar ki tırnak ve tırnak yatağı arasında bir tür boşluk bırakıyorlar.  Bu tür agresif tırnak bakımı bakteriyel veya fungal enfeksiyonlara açık bir kapıdır. Bunun yerine, sağlıklı tırnaklar için eski moda bir tırnak fırçasıyla hafifçe tırnakları fırçalayın. Sağlıklı tırnakları korumak için manikürleri basit tutun.  
  • Elleri sık sık bulaşıkları yıkamak için sıcak, sabunlu suya batırmak güçlü tırnakları bile zayıflatabilir, çünkü bu işlem onları ellerinizdeki cildin geri kalanıyla birlikte kurutur. Koruyucu tırnak bakımı, siz fırçalarken ellerinizi korumak için eldiven giymeyi gerektirir.   
  • Düzgün olmayan kenarları yumuşatmak ve yapışkan bir bandajda kırık bir tırnağı sarmak iyidir, ancak enfeksiyon belirtileri görürseniz, gerekli tırnak bakımı için doktorunuza danışın. Muhtemelen bir bakteri enfeksiyonu (kızarıklık, şişme ve ağrı) belirtilerini tanıyacaksınız, ancak tırnak yatağının etrafındaki kabarık, kırmızı, tahriş olmuş deri gibi bir tırnak mantarı enfeksiyonunun erken belirtilerini fark edebilirsiniz. Mantar enfeksiyonları reçetesiz antifungal tedavi ile iyileşebilir, ancak bazen reçeteli ilaçlar gerekebilir - optimal tırnak bakımı için, sağlıklı tırnaklar risk altındayken tıbbi yardım alın.Aklınıza takılan soruları yorumlar kısmından bize ulaştırabilirsiniz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder