26 Aralık 2014 Cuma

Tırnak Bakımında Püf Noktalar

Tırnak bakımının aşamalardan meydana gelmektedir ve tırnak bakımı yaparken koruma, temizleme ve güçlendirmenin yanında tırnakların sağlıklı kalması son derece önemlidir. Bu makalede tırnak bakımı yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiği ve işinizi kolaylaştıracak bilgiler yer almaktadır. İyi okumalar dileriz.

Tırnak Bakımında Püf Noktalar

tırnak bakımıTırnak bakımınız ellerinizin ve ayaklarınızın hem sağlığı hem de estetik görünüşü açısından son derece önemlidir. El tırnakları yemek, koparmak, kötü kesmek son derece zararlıdır. Kimyasal deterjanlara maruz kalan tırnaklar çok çabuk kırılan, rengi sararan, zayıflayan, çatlayan tırnaklara dönüşür. Bu sebeple tırnaklarınızı korumanız gerekir.

El tırnaklarının bakımı açıkta oldukları için bir yandan zor olurken bir yandan kapalı kalmaması ve nefes alması açısından da kolay bir yerde durmaktadır.  El tırnakları uzadıklarında kesilmeli ve törpülenmelidir. Eğer kirli bir işte çalışıyorsanız bu son derece önemlidir. 

Tırnaklarınızın dibindeki derileri kesinlikle kesmeyin. Çünkü kestiğiniz yerlerde bakteri oluşumuna ve mantar oluşumuna sebep olabilir. Tırnak mantarı oldukça zor bir hastalıktır. Özellikle ayak tırnak mantarı tam bir baş belasıdır.

Ojelerinizi tırnaklarınızdan çıkarırken mümkün olan ez az asetonu kullanarak ojelerinizi çıkarın. Çünkü fazla aseton tırnaklarınızı kurutur ve tırnaklarınızın soyulmasına sebep olurken tırnaklarınızı bakımsız gösterir.

Takma tırnak kullanmayı seviyorsanız, dikkatli kullanın, çünkü takma tırnaklar kendi tırnaklarınızda reaksiyon yapıp zarar verebilir.


Tırnak Törpüleme


tırnak nasıl törpülenirHer yerden edinebileceğimiz çeşitli tırnak törpüleri bulunur. Tırnak törpüsünü seçmeden önce tırnak yapısına bakıp kırılgan, sert, yumuşak olduğunu öğrenmek önemlidir. Sonrasında tırnak törpümüzü edinebiliriz.


 • Cam tırnak törpüleri, tırnaklarınız kırılgan veya hassas bir yapıya sahipse bu törpüyü kullanabilir , çok etkili sonuç elde edebilirsiniz ; bunun yanında cam tırnak törpüleri oldukça pahalıdır.
 • Kristal tırnak törpüleri, cam tırnak törpüleri kadar değilse de başarılı sonuçlar elde etmenizi sağlar üstelik camlara göre bütçesi oldukça makuldür.
 • Metal tırnak törpüleri, bu törpüler sert tırnaklar için kullanılan törpülerdir.Törpüleme esnasında tırnak kenarlarındaki etleri soydukları için hassas ciltlerde önerilmez cildiniz hassas değilse bu törpüden de kullanabilirsiniz.(Ben bu törpüyü kullanıyorum sert tırnaklar için oldukça iyi performans veriyor  )
Tırnak Şeklinize Karar Verin: Tırnak törpünüzü seçtikten sonra ki aşama tırnak şekline karar vermektir.Halihazırda 5 adet şekil bulunur bunlardan hangileri ellerinize uygunsa onları kullanabilirsiniz isteğe göre de kafanızda ki başka şekilleri de deneyebilirsiniz 


 • Sivri Uçlu (Badem) Tırnak Şekli: Sivri bir yapısı bulunan bu şekilde ,  isteğe göre daha uzun da tercih edilebilir. Yanlardan yukarıya doğru törpülediğiniz zaman sivri uçlu tırnak şekline kavuşabilirsiniz.
 • Kare Tırnak Şekli: Tırnakları törpülerken yan tarafların aynı hizada törpülemeli ve keskin hatlar vermelisiniz. Tırnağın orta kısmında da aynı işlemi yapmalısınız düz, sert görünüm.
 • Yuvarlak Tırnak Şekli: Bu şekil tırnağı elde edebilmek için tırnakların çok uzun olması, olabildiğince yuvarlamak gerekir.
 • Kare-Oval Tırnak Şekli: Kare gibi sert çizgileri olmayacak şekilde kenarlarını oval bir biçimde yuvarlarsanız kare oval tırnak şekline ulaşacaksınız.
 • Oval Tırnak Şekli : En çok kullanılan tırnak şekillerinden biridir, bu tırnağı elde edebilmek için o kadar uğraş vermenize gerek yok, yanlardan törpülemeniz ve birazda düzeltmeniz yeterli olacaktır 

Ayak Tırnak Bakımı


ayak bakımı nasıl yapılmalıAyak tırnaklarınızın bakımı oldukça önemlidir, ayak tırnaklarını el tırnaklarından daha geç uzar ve iki haftada bir kesmeniz yeterlidir. Ayak tırnaklarınızı asla çok dibinden kesmeyin. Ayak tırnaklarınız, el tırnaklarınızdan daha kalındır bu sebeple kesilmesi ve törpülenmesi el tırnaklarına göre daha zor olabilir. Bu sebeple ayak tırnaklarınızı kesinlikle banyo sonrası kesin ve törpüleyin. Banyodan sonra ayak tırnağınıza az miktarda shea butter sürün, banyo sonrası ayak tırnaklarınız daha yumuşak olacaktır kesilmesi ve törpülenmesi daha kolay olur.

Ayak başparmağı, en çok tırnak batmasının görüldüğü tırnaktır. Bu sebeple asla çok dipten kesmeyin ve yanlarını içeri doğru değil küt düz şekilde kesin. Tırnak batması genelde yüksek topuklu ve sivri burunlu ayakkabı giyenlerde görülür. Tırnak batması olduğunda, tırnağın acıtan kısmını kesmek yerine törpüleyerek yontun ve ufak steril pamuk parçası yerleştirin. Her gün bu pamuk parçasını değiştirin. Tırnak batmasına bağlı ağrı ve acı çoğalırsa mutlaka doktora gidin. Bu tırnakları arıtmak için çay ağacı yağı, limon yağı ve lavanta yağı gibi uçucu yağları karıştırın böylece tırnaklarınızı doğal yöntemlerle sterilize edersiniz.

 

Sararan Tırnaklar İçin Doğal Bakım

 

tırnak sararmasına doğal çözümlerEğer tırnaklarınızın yan kısmında şeytan tırnağı diye tabir edilen sorun varsa asla kopartmayın. Kopartmanız canlı olan dokunun da parçalanmasını sebep olur. Bunun yerine tırnağı tırnak makasını ucu ile dışarıya doğru çekin ve nazikçe kesin. Üzerine nemlendirici krem sürerek alanın yumuşamasını sağlayın. Çay ağacı yağı sürerek bölgeyi mikroplara karşı koruyunuz ve enfeksiyon kapmasını engelleyin.

 

Çabuk Kırılan ve Çatlayan Tırnaklar İçin Doğal Bakım 

 

 • Çatlamış tırnağa on gün kadar oje sürmeyin. Tırnaklarınızı güçlendiren doğal yağlar hazırlayıp sürün.
 • Banyodan çıktıktan sonra tırnağınızın çevresindeki etler yumuşayacağından kolay ve hızlı bir şekilde bakım yapabilirsiniz. Kütikül bakımında oldukça önemli bir konudur. Ayrıca banyo sonrasında tırnaklarınıza shea butter sürün.
 • Ojenizin daha uzun ömürlü olmasını istiyorsanız ojelerinizi sıcaktan koruyun ısı ve ışığa maruz kalmasınlar.
  tırnakları güçlendirme
 • Haftada bir kereden fazla aseton kullanmamaya çalışın. Aseton tırnağınızda kuruma yapar ve tırnak dokusuna zarar verir. Asetun kullanacağınız zaman tırnak etlerinize shea butter sürün ki aseton etlere zarar vermesin.
 • Ayrıca haftanın bir kaç günü oje yerine tırnak cilası sürmeniz oldukça yararlıdır. Özellikle tırnak güçlendirici cilalardan yararlanabilirsiniz. Ayrıca tırnak cilasından önce f vitamini c vitamini e vitamini içeren bir tırnak bakım yağıyla 1 saat öncesinden bakım yapın.
 • Ellerinizi mümkün olduğunca çok nemlendirin. Ayrıca tırnak çevresindeki deriyi yumuşak tutmak için özel üretilmiş tırnak yağlarından kullanmanız manikürünüzün daha uzun ömürlü olmasını sağlar. Özellikle tırnak bakımı konusunda bitkisel yağlardan yararlanmaya özen gösteriniz.
 • Uzun tırnaklar çekicidirler ancak sağlık açısından tehlike oluştururlar. Tırnağınızı uzatarak bakterilerin tırnak diplerine yerleşmesi için uygun ortam yaratmış olursunuz. Bu durumdan kurtulmak için 10 ml çay ağacı yağı, 10 ml lavanta yağı, 10 ml limon yağı, 20 ml jojoba yağını karıştırarak arındırıcı tırnak bakımı yağı yapabilirsiniz. Böylece bakterilere karşı sağlam bir koruma sağlarsınız.

Yazımız burada sona ererken sorularınızı yorumlar kısmından iletebileceğiniz unutmayınız. Ayrıca tırnak bakımı hakkında aşağıdaki diğer yazılarımızdan da faydalanabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder