25 Aralık 2014 Perşembe

Turp Saç Uzaması

Hızlı Uzayan ve Bakımlı Saçlar İçin Turp Kürü 

 

Turp saç uzatmada oldukça sık kullanılan bir sebze, onu bu kadar özel kılan şey, içeriğindeki c vitamini ve kükürt. Bu yazıda size turp kürü hakkına bilgiler vereceğiz.

Malzemeler

  • 1 adet siyah Turp
  • 3 su bardağı su
  • 1 adet yumurta sarısı
  • saf e vitamini 3-4 damla (e vitaminin safı bal kıvamında kızılımsı bir maddedir, eczanedekiler çok düşük oranlı e vitamini içerirler)
  • 1 çay kaşığı c vitamini
  • 1 çay kaşığı niacinamide b3 vitamini
  • 1 çay kaşığı b5 vitamini
  • Bone

Yapılışı


Küçük bir metal kaba tencere içine 3 bardak suyu koyup içine siyah kısımlarıyla beraber turp rendelenir ve 20-30 dakika orta ateşte kaynatılır.Fazla kaynatmamaya özen gösterin. 20-30 dakika kaynadıktan sonra  soğumaya bırakın.

Tencere ılıklaştıktan sonra sudan turpun posasını ayırın. Kalan suya 1 yumurta sarısı, e vitamini, c vitamini, b3 vitamini, b5 vitamini ekleyip homojen şekilde karıştırıp, başımızı küvete eğip saçımıza masaj ile suyu uygulayın. Bone, streç, poşet artık elinizde ne varsa saçınızı sarıp, üstüne bir tülbent veya havlu sarınız.Yarım saat bekledikten sonra yıkayabilirsiniz.

Bu bakımı her yıkamadan önce yapabilirsiniz. Saçlarınız daha hızlı uzayacaktır.

 

Turp Kürü Faydaları

 

Saçlarınızı hafiflemiş, parlak, yumuşak ve daha hızlı uzamasını sağlayacağı için vazgeçilmez saç bakım kürlerinizden biri olacak turp kürü. İlk uygulamalarda saçınızın dökülmesini bir miktar arttırabilir, bu çoğu zaman normaldir.

Turp bitkisi C vitamini, kükürt, iyot içerdiği için saçın uzamasını tetikler. Yumurta sarısı saçınıza protein takviyesi yapar. Bunlar haricince b3 vitamini c vitamini ve e vitamini de saçlarınıza oldukça iyi bakım yapar.

Diğer kürlerde olduğu gibi kişilerin bünye ve saç yapısına bağlı olarak uzama ve gürleştirmede farklılık gösterir.

Turp saç uzamasına yardımcı bir bitkidir. Ama tek başına yeterli gelmez. Saç uzatıcı bakımlarda vitamin ve mineral desteği almakta fayda vardır. Konuyla ilgili olarak saç uzatma yöntemleri yazıma bakabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder