25 Aralık 2014 Perşembe

Yemek Yerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yemeklerinizi yerken tabiki dikkat etmeniz gereken bazı görgü kuralları vardır. Bu kuralların dışında ayrıca dini inancınıza göre dua okuyabilir veya şükranlarınızı sunabilirsiniz.Fakat biz daha çok yemek yerken nasıl sağlıklı bir tüketim yapacağınızı aktaracağız. Kısa bilgiler ile püf noktalarına değineceğiz. Umarım yazımız sizlere yararlı olur.

Dikkatli Yemek Yeme

Yemek Yerken
Dikkatli yeme  , yeme süreci olan koklama, çiğneme, tatma ve yutma bilinci anlamına gelir. Diğer şeyleri yaparken yemek yemenin sık sık sıkıldığı bir toplumda - TV seyretmek, e-postaları yakalamak, araba kullanmak - bu farkındalık çoğu zaman kaybolur. Dikkatsizce yediğimizde, araştırmalar, gerekli olandan daha fazla yemeye eğilimli olduğumuzu ortaya koymaktadır. Yayınlanan bir çalışmada , yemek yerken bilgisayar kullananların, 30 dakika sonra ne yediklerini hatırlamada zorluk yaşadıkları ve dikkati dağılmadan aynı yemeği yiyenlerden daha az hissettikleri görülmüştür. Bisküviler sonradan sunulduğunda, oyunu oynayanlar iki kat daha fazla tüketmişlerdir.

Yemek Yerken Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar

  • Yavaş yemek yemek son derece önemlidir.Ne kadar hızlı yersiniz, yemeğinize daha az dikkat edersiniz. Beyninizin midenizin resmi olarak "rahat" olduğu mesajını alması ve yemekten vazgeçmeniz en az 20 dakika alır. Yavaş yerseniz, beynin mideye yetişme şansı vardır ve daha az gıda tüketimine sahip olursunuz. Bir zamanlayıcı ayarlamayı deneyin ve öğününüzün  bu kadar uzun sürdüğünden emin olun.
  • Yemeklerin tadını çıkarın. Küçük ısırıkları alın ve çatalını veya kaşığını her birinin altına koyun. Sıcaklık, doku ve baharat da dahil olmak üzere yiyeceklerin tüm detaylarına dikkat edin. İyice çiğneyin (20-30 çiğneme). Daha hızlı dolduracak ve daha tatmin olacaksınız.
  • Teknolojiden yemek yerken uzak durmalısınız. Televizyon izlemeyin, internette gezinmeyin ya da gazeteyi okuyun. Dikkatini dağıtmak ve ne yediğinizi unutmak çok kolay. Yemek sizin odak noktanız olmalıdır. 
  • "Yemek duraklama" için kendinizi izleyin. Yemek sırasında bir noktada çoğu insan bilmeden bir mola verip çatallarını ve bıçağını yere koyup birkaç dakika yemek yemeyi bırakıyor. Vücudun yeterli yiyeceğe sahip olduğunu söylediği zaman "yemek duraklaması" budur. Bundan sonra bitireceğiniz yiyecekler gereksizdir. Onu tabağınızda bırakın.
  • Saat başı yemek yemeyin. Vücudunu dinleyin ve ilk söylediğinizde yemek yiyin. Daha küçük öğün yemeklerden daha memnun kalacaksınız. İnsanlar gerçekten acıkana kadar beklediklerinde, daha hızlı yiyorlar ve beynin mesajını almadan önce 20 dakika içinde çok fazla miktarda tüketebiliyorlar.Bu konuda dikkatli olun. 
Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.Eğer yazılarımızı yararlı buluyorsanız sosyal ağlarda paylaşarak bize destek olabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder