17 Ocak 2015 Cumartesi

Ayak Mantarı

 Ayak mantarı tırnak mantarı gibi enfeksiyon yoluyla bulaşan ve yayılan bir rahatsızlıktır. Ayrıca ayak mantarı deride meydana geldiği için daha çabuk yayılır ve döküntülere neden olur. Tırnak mantarının ayak mantarına geçişi biraz yavaş olsa da ayak mantarınız hızlı bir şekilde tırnak mantarına dönüşebilir. Bundan kaynaklı ayak mantarı hakkında sizleri bilgilendireceğimiz yazımızın okunmasını tavsiye ederiz. 

Ayak Mantarı Nedir? 


Milyonlarca insanın baş belası olan ayak mantarı genelde ayakların nemli kalması ve yeterince ayak bakımı yapılmamasından ortaya çıkar. Nemli ortamlarda hızlı gelişen bir mantar türü olan ayak mantarı '' athlete's foot '' tıp dilinde ''Tinea Pedis'' olarak adlandırılır. Ayak mantarı rahatsızlığına neden olan olan bakteri, mantar adı verilen bir organizmadır. İnsanların çoğu ömürlerinde bir kez ayak mantarı geçirirler. Genelikle erişkin ve ergenlik çağındaki erkeklerde görülse de, kadınlarda ve 12 yaşından küçük çocuklarda da görülen bir rahatsızlıktır. Ancak niçin bazı insanlarda geliştiği net bir şekilde bilinmemektedir.


Ayak Mantarı Nasıl Bulaşır ? 

Ayak mantarı bulaşıcı bir hastalık olarak genellikle kişiden kişiye geçer, kişisel terlik, çorap, ayakkabı, havlu gibi eşyaların ortak kullanımı veya banyo, küvet, havuz, plaj, hamam ve benzeri ortak  alanlarda terlik giyilmemesi gibi nedenler ile bulaşabilmektedir.  Ayak mantarı enfeksiyonu hızlı yayılmakla beraber daha çok düşük bağışıklığı olan kişileri seçer. 

Ayakta Mantar

Ayaklarınızda mantar hastalığı varsa bunun çabuk yayılabileceğini unutmayın. Özellikle gün boyu ayakta duran ve ayakkabı giyen insanların ayakları daha çok terler bu durumda mantar hastalığı hızla yayılır. Nemli kalan ayaklarda mantarın tedavisi de daha zordur. Ayaklarınızı kuru tutmanızda her daim fayda vardır. Bir önemli hatırlatmayı da namaz kılanlar için yapalım, abdest aldıktan sonra ayaklarınızı iyi kurulamanız gerekir özellikle parmak aralarını iyice kurutmalısınız. Bunun için kişisel bir havlu kullanın. Abdestinizi evinizde almaya özen gösterin. Çünkü cami şadırvanları bu mantarın oldukça sık yayıldığı alanların başında gelmektedir. 

Ayak Mantarı Belirtileri

Ayak mantarı genellikle ayak tabanına ve parmak aralarına yerleşen bir mantar türüdür. Ayak mantarının en önemli belirtisi kokudur. Kokan ayakların en büyük nedeni ayak mantarlarıdır. Ayrıca parmak aralarında yanma kızarıklık ve soyulma sıklıkla gözlenir. Nadir durumlarda ayak mantarı hastalığı ayaklarda çatlama yapabilir.

Ayak Mantarı Nasıl Geçer ? Ayak mantarı inatçı bir mantar türüdür, eğer tedavi edilmezse tedavisi daha zor olan tırnak mantarı olarak karşınıza çıkabilir. ayak mantarını geçirmek için uzman hekimden yardım almalısınız. Bir çok internet platformunda viks, çeşitli bitkiler vb. isimleri veriliyor, bitkisel ayak mantarı tedavileri anlatılıyor ama çoğu gerçek bilgiler değil.
Ayak Mantarına Ne İyi Gelir ? 


Ayak mantarı gibi bir şikayetiniz varsa bunu tıbbi tedavi ile çözmeye çalışın. Eğer doktorların yazdığı ilaçlar iyi gelmiyorsa ayak mantarı tedavisinde TCA kimyasal peeling ile kısa zamanda hızlı yol alırsınız. %40 TCA asiti ayaklarınıza sürerseniz asit mantarlı deriyi soyacaktır ve mantarı kurutacaktır.

Ancak bu tedavi için yeni bir ayakkabı ve çoraplar almalısınız. Mantar kullandığınız ayakkabı ve çoraplara bulaşır ve tedaviyi güçleştiren etmen birazda budur. Temiz bir çorap giyin çoraplarınızı her gün değiştirin ve çoraplarınızı kaynar suya atıp üzerine çamaşır suyu döktükten sonra iyice yıkayın. Kuruttuğunuz çoraplarınızı böyle kullanın.  Ayakkabılarınız için ayakkabılarınızı 2-3 günde bir giyin, bir giydiğiniz ayakkabıyı ertesi gün giymeyin. Ayakkabılarınızı akşam çıkardığınızda özellikle ayakkabı uçlarına ve diğer bölgelere pudra dökün, pudradan sonra çinko oksit serpiştirin en son olarak özellikle uçlara 1-2 damla çay ağacı yağı ve lavanta yağı serpiştirin. Bu yöntemle ayakkabıdaki mantarları da kurtmuş olacaksınız. 


Ayak Mantarı Tedavisi

Terbinafin:  Terbinafin'i , Lamisil olarak duymuş olabilirsiniz. Eczanelerden terbinafini krem, jel, sprey veya toz olarak satın alabilirsiniz. Veya doktorunuzdan tablet olarak reçete etmesini isteyebilirsiniz. Ayak mantarının tamamen yok olduğunu gözlemleyeceksiniz. Yalnız dikkatli ve atlamadan kullanmanız önemlidir. 

Vicks: Göğüs soğuk algınlığı tedavisinde tercih edilir bu krem ayak mantarı tedavisinde de oldukça etkili bir kremdir . Evde ayak mantarı tedavisi noktasında son derece popüler ve işe yarayan bir çözümdür vicks.

Ayak Mantarı İçin Bitkisel Çözüm


Okaliptüs yağı : İnsanlar taze kokusu nedeniyle bu bitkiyi oldukça tutuyorlar. Fakat kokusu tek tercih sebebi değildir , okaliptusun. Aynı zamanda ayak tırnağı mantarında da tedavi edici olarak kullanılabilirsiniz. Bilim adamları, doktorunuzdan aldığınız tedavilerin yanı sıra bunun da işe yarayabileceğinin altını çizmektedir. Ozonlanmış Ayçiçek Yağı : Ayçiçeği yağının mikroplarla savaşabileceğini kim düşünebilir ? Bir çalışma bu doğal çarenin ayak mantarına neden olan mayalara karşı savaştığını saptadı. Fakat ozonlanmış ayçiçek yağı tırnak mantarını geçiriyor demek için daha çok erken , ancak şimdiye kadar araştırmacılar herhangi bir yan etki olmadan  ve oldukça faydalı olduğu gözlemlemektedir. Ayak mantarı tedavisi için daha ayrıntılı bilgiye Ayak Mantarı Tedavisi yazıma bakarak bulabilirsiniz. Ayak Mantarı '' Tinea pedis '' ile ilgili sizler için hazırlamış olduğum yazım burada sona ermektedir. Bu hastalıktan rahatsız olan bir başka kişininde yazıyı görüp faydalanması için sizde yazıyı okuduktan sonra sosyal medyada paylaşabilirsiniz. Sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder