15 Ocak 2015 Perşembe

Genital Siğiller ve TCA-Kimyasal Peeling

Kimyasal peeling uygulamarı dışındaki yöntemler klinik tedavi yöntemi olduğundan zamansal ve ekonomik açıdan kimi zaman zorlayan yanları olsada tercih edilebilirken, kimyasal peeling uygulamalrı hem evde kişinin kendi başına gerçekleştirebileceği basitlikte bir yöntem hemde ekonomik açıdan cazip fırsatlar sunduğundan sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir.


GENİTAL SİĞİL/HPV. DETAYLI BİLGİ İÇİN TILAYINIZ

Genital Siğiller ve TCA-Kimyasal Peeling
TCA Nedir ?


Trichloroacetic Acid’in kısaltması olarak TCA laboratuar ortamında hazırlanan bir asit türevi olmakla beraber, dövme silme gibi estetik sorunlardan, dermatit problemlere kadar bir çok sıkıntıda tıp çevrelerince kullanılan TCA, HPV hastalığı içinde yüksek oranlarda başarı göstermektedir.

Hpv virüsünün her ne kadar cinsel ilişki yoluyla yayılma sürecinin özellikle son zamanlarda artığı bir çok kaynakta dile getiriliyor olsada, virüsün biçim ve yayılma yöntemlerinin her virüs gibi kendini evrimleştirdiği ve dokunun temas ettiği her noktadan bulaşma riskinin de artığı düşünülecek olursa, bu hastalığa karşı bilincinde gerçekçi ve doğru temeller üzerinden oluşturulması gerektiğinin vurgulanması çok önemlidir.

Son dönemlerde HPV tanı ve teşhisinin arttığı ülkelerde bu bağlamda yeni tedavi unsurlarının geliştirildiğinden bahsetmek mümkün iken , bu zamana kadarki en etkili tedavi yöntemlerinden biri olarak TCA asit uygulaması neredyse 50 yılı bulan bir zamandan beri kullanılmaktadır.Genital siğile TCA Nasıl Uygulanır


Genital siğillerin asit yoluyla kurutularak ve deriden katmanlar halinde lokal bölgedeki virüsün yakılması süretiyle yok olmasını saglayan bu uygulama açığa çıkardığı etkin sonuçlar itibariyle, giderek yaygınlaşmaktadır. Sorunlu bölgeye Hpv nin türüne bağlı olarak derecelendirilebilek olan TCA %60′lık derece ortalamalarında kulllanılabilmektedir.

Pamuk yardımıyla , bir kaç dakkika sürecek aralıklı sürme yöntemiyle uygulanır. TCA uygulanacak bölge penis gibi genital bölgeler ise burada bu organların iç kısımlarına nüfuz edecek biçimlerden kaçınılmalı ve dikkatli olunmalıdır. Ancak itinalı bir uygulama ile genital bölgelerede uygulanabilecek bir asit olan TCA ( bu noktada % 60 ortalamarında derecelerden bahsetmek mümkündür) Çinko oksit oranı yüksek pişik kremleri ve niyasin yani B3 vitaminin saf formları yada içinde yüksek oranda bulunan solisyonlarla desteklemek gerekmektedir.

İlk uygulamada en fazla 2 dakka sürmesi gereken işlem sürecinde TCA , bir kaç kez Genital siğilin olduğu bölgeye çok yayılmamasına özen göstererek uygulanır. Ardından sabun yada doğal içerikli şampuan ile dezenfekte edilerek kurutulur. kurutma işleminin ardından, az önce bahsi geçen yüksek oranlı çinko oksit katkılı krem yada bepanten gibi güçlü nemlendiricilerle, TCa’nın uygulandığı doku bölgesinin ten tengesini yeniden kazanması için sık sık uygulanır.

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Uygulamanın ardından dokuda oluşabilecek kızarıklık, lekelenme ve karama gibi etkiler görülecek olsada bunların, geçici yan etkileri olduğunu ve doku dengesini saglayacak nemlemdirici uygulamalarının düzenli kullanımıyla geçeceğini belirtmek gerekir. Ancak burada uygulamanın , uygulanacak bölgenin hassasiyetine göre önemi artmakla beraber, dikkatli oluması gerektiği unutulmamalıdır.

TCa uygulaması bu yöntem ve titizlikle ve 15’er günlük uygulamalarla sorunun tamamen ortan kayboduğu sürece kadar devam edilmeli ve bu süreç boyunca partnerlerin sağlığı açısından cinsel ilişkiden kaçınılması gerektiği kesinlikle ihmal edilmemelidir.

KONUMUZLA ALAKALI OLARAK DİĞER KİMYASAL PEELİNG YÖNTEMLERİ HAKKINDAKİ ÇALIŞMAMIZA BAŞLIĞI TIKLAYARAK UŞABİLİRSİNİZ

KİMYASAL PEELİNG YÖNTEMLERİ HAKKINDA DETAYLI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder