29 Ocak 2015 Perşembe

Protez Tırnak

Bazı kadınlar takma tırnaklar yerine protez tırnakların daha iyi olduğunu ve daha uzun süre dayandığını düşünürler. Peki durum gerçekten böyle midir ? Aşağıdaki yazımızda protez tırnak hakkında her türlü sorunuza cevap bulabilirsiniz. 

Protez Tırnak Nedir ? 

Protez Tırnak Protez tırnak genellikle takma tırnak ile karıştırılır ama çok farklı uygulamalardır. Protez tırnak jel ve akrilik olmak üzere iki farklı uygulamaya verilen isimdir. Genellikle tırnak yeme, tırnakta renk değiştirme, tırnak kırılması gibi durumlarda veyahut kozmetolojik yani güzelleşme amacıyla kullanılmaktadır. İngilizce olarak "prosthesis nail" olarak bilinir.

Takma Tırnak

protez tırnak nedirKadınlar genelde tırnak kırılması durumları karşısında takma tırnak veya protez tınrka tercih ederler. Çünkü tırnaklar genelde hasar alır ve kısa kesilmek zorunda kalır. Bu duruma tabiki tırnak yeme hastalığı da dahil edilebilir.  Bu gibi durumlarda imdada takma tırnak  yetişmektedir. Ayrıca takma tırnak yanında protez tırnaklarda kullanılmaktadır. Genelde günü birlik kullanım için takma tırnaklar seçilirken protez tırnaklar daha uzun süre için seçilmektedir. Ayrıca takma tırnaklar kalitesiz olduklarında tırnakta mantar vb. durumlara neden olurlar çünkü tırnak arasında su kaçması ve uzun süre kalmasına neden olurlar. 

Protez Tırnak Malzemeleri


takma tırnak yapımıProtez tırnak uyguladıktan sonra sertleşen malzemelerle yapılmaktadır. Uv ışınlarıyla jel malzeme sertleşir, eğer  akrilik malzeme (akrilik malzeme likit veya toz olarak bulunabilir) kullanılmışsa bu zamanla kuruyarak sertleşir ışığa ihtiyaç duymaz. Yani protez tırnak aslında bir çeşit tırnak kaplama yöntemidir. Protez veya akrilik malzeme tırnakta sabitlenerek protez tırnağa yerleştirilmiş olur. Uzun ömürlü ve dayanıklı bir yöntemdir protez tırnak.

Protez Tırnak Yapımıakma tırnak kullanımıTırnağın ucuna istenilen uzunlukta ve şekilde yerleştirilerek uygulanan protez tırnak kulanılan malzemeye göre setleştirilerek protez tırnak uygulaması tamamlanmış olur. Protez tırnak uygulamasında en çok dikkat edilmesi gereken şey tırnağın yapısının ve şekli göz önünde bulundurulmasıdır.

Protez Tırnak Fiyatları


takma tırnak fiyatlarıProtez tırnak fiyatları kullanılan malzemeye yapılan uygulamaya ve merkeze göre değişiklik göstermektedir. Akrilik protez tırnaklar 30 lira ile 50 lira arasına kısa tırnaklara uygulanmaktadır. Eğer tırnaklarınız uzunsa fiyat 50 lira ile 80 liraya kadar değişmektedir. Jel protez tırnaklar ise 80 lira ile 150 lira arasında değişen fiyatlara yapılmaktadır.

Protez Tırnak Yaptırdıktan Sonra Dikkat Edilecekler


Protez tırnak yaptırdıktan sonra tırnaklarınıza oje sürebilirsiniz. Ancak protez tırnak kullanıyorsanız özellikle naniyonik maddeler içeren bulaşık deterjanlarından korumanız gerekmektedir. Bu bulaşık deterjanları yoğun çözücü maddelerdir. Tırnaklarınıza aseton sürmemelisiniz. Ayrıca tırnak bakımı için ojelerinizi daha yumuşak maddelerle çıkarmaya çalışınız. Ayrıca tırnaklarınızı metal törpülerle törpülemeyin.

Dip Not: Protez tırnak,  tırnak mantarı, sedef vb. tırnak rahatsızlıkları olan kişilere uygulanmaz. 

Sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. Yazımı sosyal medyada paylaşırsanız sevinirim.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder