15 Ocak 2015 Perşembe

TCA-Kimyasal Peeling ile Dövme


Dövmenini boyutuna,  yapımında kullanlan boyanın yoğunluğuna ve dövmenin deri tabakasının ne kadar derinliğine işlediğine bağlı olarak değişen sürelerde olsada dövmenin tamamen silinmesi mümkündür.DÖVME SİLME

Dövme yapımında kullanılan boyalar, bitkiki köklerinden elde edilen, alkol ve suyla seyreltilerek üretilmektedir. Dövmenin kalıcı olmasını sağlayan en önemli neden bitki köklerinden elde edilen boyaların pigment yoğunlunun fazla olmasıdır. Bu yoğunluk sentetik boyaların tersine, pigment yapısında sadece bitki köklerinden elde edilen boya maddesinin olmasına bağlıdır. Yani Sentetik boyalar gibi bir çok bileşiğin bir arada durmasını sağlayacak koruyucu ve tutucu maddeyle değil kendi yoğunluğuna bağlı tek bir boya özüne sahip olmasıdır.

Dövme Silme YöntemleriHer ne kadar dövmelerin kalcı olmasını sağlayan durum , pigmentasyonu güçlü boyaların kullanılması olarak görünsede, aynı zamanda uygulanan dövmenin cildin ne kadar derinine işlediğide dövmenin kalıcılık durumunu yakından ilgilendiren başka bir nedendir.

Bu nedenlere bağlı olarak dövme silmek zor gibi görünsede bir kaç seansa bağlı olarak gerçeleştirilen uygulama yöntemleriyle silinmlerini sağlamak mümkündür. Bu noktada lazer ile dövmenin yakılarak yok edilmesi, dermabrazyon yöntemi ile deri tabakasının aşındırılarak silinmesi ve kimyasal Peelin asitleri gibi değişik uygulama yöntemleri kullanılmaktadır.

Dövme silmede Kimyasal Peeling


Ancak Kimyasal Peeling uygulamarı dışında kalan yöntemler, hem zamansal hemde ekonomik açıdan handikaplar taşımakla beraber, bilinçsizce ve bu uygulamalara gerek kalmadan silinebilecek basitlikteki dövmeleri, cildin yapısını gereksiz yere zorlayan uygulamalarla ciddi dermatolojik sorunlarda neden olabilmektedirler.

Abartılmış cerrahi biçimler ve bir hastalık katagorisine sokularak sadece doktor gözetiminde yapılması dayatılan bu yöntemlerin dışında, kişinin kendi başına uygulayabileceği basitlikte ve ekonomik olarak daha tasarruflu bir yöntem olarak TCA-Kimyasal Peeling uygulamaları giderek yaygınlık kazanmaktadır. Özellikle son yıllarda avrupa önemli bir cilt bakınm peelingi olarak uygulanan TCA-Kimyasal Peeling uygulamaları,  dermatolojik bir çok sorunun giderilmesindede etkin rol oymaktadırlar.

TCA Peeling Nedir ? 
Dövme silmede TCA Nasıl Uygulanır

TCA Bir asit türüdür. Labaratuar ortamında Asetik asitin (sirke ruhundan elde edilir) klor gazına maruz bırakılmasıyla girdiği tepkime sonucunda oluşan TCA, Peeling ürünü olarak deiyonize suda çözelti haline getirilerek Uygulandığı üst tabakadaki deriyi yakması ve yanmaya bağlı kuruyan ölü derinin soyulmasını sağlayan bir asit solisyonu olarak kullanılır.

TCA (trikloroasetik asit) peelingle özellikle, cilt lekeleri, gözenekler, faça izleri, jilet izleri, dikiş izleri hatta periodik kullanımlarda cilt kırışıklıkları bile giderilmektedir.

TCA-Kimyasal peeling uygulamarının sadece Dövme, leke ve iz gibi oluşumların yok edilmesi tedavinde kullanıldığı yada kullanılması gerektiği unutulmamalıdır. Ciltte iyileşme sürecinde olan yaralara, kanamalı akne ve sivilce durumlarında ve alerjik ciltlere uygulanmamalıdır. Dövmeden kurtulmak adına bu tür durumların göz ardı edilmesi ciddi dermatolojik sıkıntılara neden olacağından bu tür durumlarda kullanımı sakıncalıdır. 

TCA Nasıl Uygulanır

Cilt yapısının hassasiyetine bağlı olarak derecelendirilebilen TCA peeling uygulamasında ilk adım cilt tipine uygun derecelendirilmiş solisyonu seçmektir. Burada bilinmesi gereken en önemli durumun ilk uygulamada dövmenin silinmesini sağlamak amacıyla cildi zorlayan, gereğinden fazla oranlı solisyon ve cilde temas süresinin fazla olması gibi yaklaşımların kesinlikle tehlikeli olduğudur.

Dövme silme işlemi Özellikle yüz bölgesi gibi cildin hassas olduğu yerlerde ise uygulanacak TCA oranı mümkün mertebe düşük dereceli olmalıdır. Bu anlamda yüzün, cildin en hassas bölgesi olduğu unutulmamalı ve oran ortalama % 10 ila 20  dolaylarında olmalıdır.

Ancak,  ten rengi ve cildin hassaiyetine bağlı olarak % 25 oranına kadar da yükselebilmekdir. Uygulama esnasında TCA solisyonu, öncesinde temizlenmiş olan bölgeye, cilde temas ettiğinden şüphe duyulmayacak biçimde 2 ila 3 dakika arasıda değişebilen sürelerde hafif darbelerle sürülmelidir.

1-2 dakika içerisinde ciltte oluşmaya başlayan iğne batıklarına benzer yada yanma gibi hafifi acı hissi yaratacağı önceden bilinmeli cidin zorlanmaya başladığı noktada 1 dakidan az 3 dakikadan fazla olmamasına özen gösterilerek uygulamaya son verilmelidir.

TCA uygulamasının Asidik bir Peelig uygulaması olduğu unutulmamalı, her uygulama arasında en az 20 günlük bir periotun olmasına dikkat edilmeli, yeni gelen deri oluşumunun cilt dengesi sağlanmadan ikinci uygulama gerçekleştirilmemelidir.

TCA Uygulama Sonrası 
Yapıması Gerekenler

TCA uygulamasının ardından doğal-organik sabun yada şampuanla uygulamanın olduğu bölge hemen yıakanmalı ve su ile cilt terapi edilmelidir. Bahsi geçen işlemlerin ardından cilt dengesinin tekrar kazanılması sağlayacak sağlıklı bir tedavi süreci için çinko oksit oranı yüksek pişik kremleri yada B5 bepantenol gibi yüksek nemlendirici etkilere sahip vitaminlerle uygulama sonrasında hasarlı bölge sürekli desteklenmeli ve doğrudan sıcağa ve bakteriyel süreçlere maruz kalmamasına önem verecek biçimde dışsal etmenlerden konuması sağlanmalıdır.

Silinmesi istenen dövmenin tamamen kaybolması başta belirttiğimiz nedenlere bağlı olarak değişebilirken 6 ila 10 seans arasında değişen uygulama sonucunda dövmeden tamamen kurtulmak mümkündür.  TCA peeling yönteminin hassas ama bilinçli kullanımda sorunun kesin çözümü için çok iyi bir dövme silme yöntemi olduğu unutulmamalı ve cilt dengesinin sağlanması açısından önerilen mineral ve vitamin desteklerinin 4-5 saat gibi zaman dilimlerinde cilde sürülerek, dokunun kendini güçlendirmesi sağlanmalıdır.

Konumuzla alakalı olarak diğer Kmsal Peeling yöntemleri hakkındaki makalemizinde okunmaya değer olduğunu vurgulamak isteriz. İyi okumalar.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder