15 Ocak 2015 Perşembe

Sivilce Tedavi Yöntemleri

Vücudun bir çok sebebe bağlı olarak yaşadığı sorunların dışa vurumu noktasında en belirgin cilt problemi olarak yaşanan sivilce sorunu, birçoğumuzun hayatının belirli dönemlerinde yaşanmıştır. Cildin dermis tabakasındaki sebum ( cilt yağı ) üretiminin hormonal dengesizliklerden , beslenme alışkalıkları ve özellikle ergenlik dönemlerine bağlı olarak ortaya çıkan sivilceler gereken özen ve tedavi gösterilmediğinde ciddi dermatolojik sorunlar olarak yaşantımızı kökten etkileyebilir.


Sivilce

Tedavi YöntemleriBir çok deri hastalığında olduğu gibi sivilce de erken müdahale durumun derinleşmesine engel olmak ve sivilce tedavisinin ardından oluşması muhtemel sivilce izlerininde önüne geçilmesi açısından kritik önem taşımaktadır.

Akne tedavisinde ilk olarak sebum üretimini dengelemek için uğraşmak gerekmektedir. Bu noktada ilk evrede güçlü cilt nemlediricileri ile derinin kurumasına izin verimemeli ve vitamin destekleriyle, kolajen ve lif hücrelerinin zarar görmesinin önüne geçilmelidir.

Hafif bir temileyici ile cilt günde bir veya iki kez yıkanmalıdır. Yağ içermeyen nemlendirici özelliği olan su bazlı kozmetik veya bitkisel kozmetik ürünleri kullanılmalıdır.

Sivilce Tedavisinde "roaccutane"İleri derece Sivilce hastalıklarında biolojik yapının sebum üretimini dengelemek ve süreç içinde normale dönmesini sağlamak amacıyla bir çok ilaç kullanılmaktadır. Roaccutane bu ilaçların en bilenini olmakla beraber, bir çok yan etkisinin olduğuda kullanıcı deneyimleri sonrası kanıtlanmıştır.

Roaccutane, Akne hastası olan insanların kullandığı çok etkili fakat bir o kadar çok yan etkisi olan tehlikeli bir ilaçtır. roche firmasına ait bu ilaç en fazla 6-8 ay kullanılır, hamilelerin kullanması yasaktır, vücuttaki bütün sistemleri çok ciddi bir şekilde etkiler, özellikle karaciğere çok büyük yük bindirir, kolesterol ve trigliserit seviyesini arttırır, depresif özelliği vardır, kullanımı kesinlikle doktor kontrolünde olmalıdır ve çok ciddi akne problemi olmayan hastalara kesinlikle tavsiye edilmez.

Sivilce Tedavisinde
Salisilik Asit Peeling

Salisik asit içeren ürünleri sivilceler üzerinde kullanabilirsiniz. Özellikle, Sivilce tedavisinde önce sivilceye neden olan siyah ve beyaz komedonlar (noktacıklar) temizlenir ve ardından Salisilik asit solüsyonu uygulanır. Tekrarlayan peeling işlemi hem sivilceler hem de sivilcelerin neden olduğu izlerin tedavisi sonderece başarılı bir şekilde sağlanır.

Ev koşullarında, pratik bir cilt bakım takviyesi olarak, salisilik Asit Toniği elde etmek çok kolay. Bunun için salisilik asitin alkolde çözünebildiği prensibine bağlı olarak her evde bulunan kolanya kullanılarak Salisilik Asit toniği hazırlanabilir.

200 gram kolanyanın içine 10 gramı geçmemesine dikkart edilerek toz faomda bulunabilecek salisilik asit karıştırılarak yaklaşık bir dakika boyunca karıştırılır. Hazırlanan solisyon sorunlu bölgelere pemuk yada çubuklu pamuk yaydımıyla sürülür. Toniğin etkilerinin güçlendirilmesi noktasında, 20 ml % 40 dereceye sahip Laktik asitte karıştırmak mümkündür.

Citte takribi 2 – 3 dakika kadar kalaması gereken peeling uygulaması sonrası cilt su ile temizlenmeli ve Çinko oranı yüksek yada nemlendirici etkisi kuvvetli E vitamini gibi vitaminlerle cilt desteklenmeli ve iyileşme süresince hijyene dikkat edilmelidir. Uyugulanacak olan peelin 2-3 günlük periodlarda uygulandığı durumlarda, 5 seans ta sonuçları belirgin olarak ortaya çıkacaktır.

Sivilce ve sivilce izlerinin tedavisinde kimyasal peeling uygulamaları ve TCA-Kimyasal Peeling hakkında detaylı bilgi için aşağıda başlığı tıklamanız yeterli olacaktır.

SİVİLCE İZİ GİDERMEDE
TCA-KİMYASAL PEELİNG YÖNTEMİ
AYRINTILI BİLGİ İÇİN TIKALYINIZ

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder