29 Ocak 2015 Perşembe

Tırnak Batması Ameliyatı

Herkesin illet ettiği tırnak sorunlarının başında gelen tırnak batması kişilere ciddi sıkıntılar yaşatabilmektedir. Tırnak batığı olan alanda acı duymanın yanında iltihaplanma durumu ve şişme eşlik edebilir. Bazı tırnak batmaları ufak çaplı olur ve kişiler tırnak keserken bunları çıkarabilir. Fakat ciddi tırnak batması durumlarında doktorunuz tırnak ameliyatı önerebilir. Bu ameliyatta korkulacak hiç bir durum yoktur ve aşağıdaki bilgiler ile sizlerde durumdan kesin kurtuluşun bu olduğunu anlayarak kaygılarınızı yok edebilirsiniz. Yazımızı okuyarak tırnak ameliyatı hakkında bilgi almanız içinizi ferahlatacaktır. 

Tırnak Batması Nasıl Tedavi Edilir


tırnak batması tedavisiİleri derecede tırnak batması vakaları cerrahi operasyonla tedavi edilirler. Bu operasyonları uzman ortopedistler gerçekleştirirler. Tırnak batması ameliyatı oldukça sık başvurulan yöntemlerden biridir. Oldukça basit bir operasyon olan tırnak batması ameliyatı, uzun bir süre sizi rahat ettirir. Ameliyat sonunda tırnak batığından tamamen kurtulabileceğiniz gibi, tırnak batması ender de olsa nüks edebilmektedir. Aslında tırnak batması nasıl geçer sorusunun en kısa, doğru ve kestirme cevabıdır cerrahi müdahaledir. Tırnak batması evrelere ayrılır evre 1 ve evre 2 evde yapılabilecek basit müdahaleler ile giderilebilir. Fakat ciddi batıklarda ameliyat gereklidir.Tırnak Batması Ameliyatı


tırnak batması nasıl geçerTırnak batması ameliyatı denildiğinde insanlar korkarlar ama bu basit bir cerrahi operasyondur. Tırnak batması evre 3 ve evre 4 olarak adlandırılan ileri durumlarda, batan kısım cerrahi bir operasyonla kesip çıkarılır.Ayrıca tırnağın kesilip çıkarıldığı yerlerdeki enfekte kısımlar temizlenir. Bunlar haricinde koterle yakma ve fenol gibi uygulamalar yapılır. Ayrıca bir diğer tırnak ameliyatı biçimi de tırnak çekmektir.

Tırnak Çektirmektırnak neden çekilirTırnak batmasının ileri durumlarında tırnak çekimi söz konusu olabilir. Tırnak çekilmesi işlemi tırnak mantarı ve tırnak batması durumlarında tercih edilen bir yöntemdir. Bu işlem iki şekilde yapılır ya tırnak kökünden çekilerek çıkarılır. Tırnak çekimi sonrasında bölgeye pansuman yapılır sarılır ve hastanın bir müddet buna bakması istenir. Veya tırnak bölgesine üre içeren kremler sürülüp tırnak yumuşatıldıktan sonra tırnağa dökülen fenol gibi asitlerle tırnak bölgesi yakılır. Aslında  tırnak mantarında önerilen TCA, fenolden biraz daha zayıf bir asittir. Mantık tamamen aynı hasarlı dokuyu kontrollü şekilde soyarak onarmaktır.

Ayak Tırnak Batması

tırnak neden batar

Ayak tırnak batmasının genelde nedeni ; aşırı tırnak uzaması ,tırnağın cildin içine doğru uzaması, ayak parmaklarına aşırı baskı yapan ayakkabı kullanımı,aşırı terleme ,travmalar ,cilt hastalıkları gibi sebeplerdir. Ayak tırnak batmasının  acı ile beraber anlaşılması normalken bazı durumlarda hafif çarpmalar yaşamadan ayak tırnak batması rahatsız etmeyebilir. Ayak tırnak batmasının belirtileri şunlardır; tırnağın etrafındaki bölge kırmızı ve/veya iltihaplı haldeyse ve dokunduğunuzda ağrı hissettiğinizde tırnak batması olduğunu anlarsınız. Bazen mikrop kaparak enfekte olabilir ve içinden iltihap da akabilir.

Tırnağa Yapılan Cerrahi Müdahale Sonrası Bakım


tırnak batması nedir
Tırnak batması konusunda en dikkat edilecek şey doğru tırnak kesmek ve tırnağın bakımı oldukça önemlidir özellikle cerrahi müdahale sonrasında iyi bir bakım yaparsanız. Hastalık tekrar nüksetmez. Tırnak batması ameliyatı sonrası bakım için yapılması gerekenler;
  • Ayağınıza su değdirmeyin
  • Dikişli bölgeleri veya sargılı bölgeleri iyi koruyun
  • Pamuklu çoraplar giyin
  • İlk hafta ayakkabı giymeyin, ikinci haftadan sonra ayağınızı sıkacak ayakkabılardan uzak durun
  • Tırnaklarınıza fiziksel darbe olmasıın önleyin (spor yapmayın, ayağınızı sehba vb. yerlere çarpmayın, üzerine sert bir cisim düşürmeyin)

Tırnak batması ameliyatı ile ilgili sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder