28 Ocak 2015 Çarşamba

Tırnak Batması Nasıl Geçer ?

Tırnak batması bazı durumlarda ciddi sonuçlar doğururken bazı durumlarda hafif bakımlar ve doğru tırnak kesimi ile ortadan kalkmaktadır. İleri aşamalarda tırnak batması ameliyatı gerekli görülürken daha ufak tırnak batması durumlarında iltihap oluşumunu engellemek ve batan tırnağı rahat çıkarmak adına aşağıdaki yazımız sizlere yardımcı olabilir. 

Tırnak Batmasına Ne İyi Gelir ? 

tırnak batması nası geçerEn çok ayak başparmaklarında görülen tırnak batması problemi milyonlarca insanı etkilemektedir. İngilizce "ingrown toenail" olarak bilinen bu hastalık, tıpta "onikokriptosis" olarak adlandırılır. İlk aşamalarda çok rahatsız etmediği için çok fazla önemsenmeyen bu sorun ilerleyen safhalarda tam bir işkence halini alır. İnsanlara yürüme zorlukları çıkararak yaşam standartlarını oldukça düşürür. Tırnak batması durumlarında tabiki alternatif yöntemler batık tırnağı çıkarmada yardımcı olabilir fakat her zaman bir ortopedistlerden yardım almak en doğrusudur.Tırnak Batmasının Sebepleri


tırnak batığının nedenleriYanlış ayakkabı tercihi, ayak parmaklarına alınan darbeler (halı saha maçları, çeşitli sporlar, iş kazaları), genetik nedenler, ayak terlemesi, tırnak mantarı, ayak mantarı, nemli ayaklar, tırnak kesimi konusunda yapılan yanlışlar, şeytan tırnağı denen tırnak uzantısını koparmak gibi nedenler tırnak batmasına neden olabilirler.

Batık Tırnak Tedavisitırnak batması nasıl geçerİleri derecede tırnak batması sorunu yaşıyorsanız doktora gitmelisiniz. Tırnak batması bir süre sonra özellikle ayak baş parmağında iltihaplanma ve şişme yapacaktır. Eğer tırnak batığınız hafif bir düzeydeyse, tırnak teli uygulamasıyla tırnak batmasının önüne geçilebilir veya batan tırnağın ucuna ufak bir pamuk parçası yerleştirilerek tırnağın deriye batarak sizi rahatsız etmesi önlenebilir. Ancak tırnak batması ileri aşamadaysa durum tırnak batması ameliyatı, tırnak çektirmek, bölgenin kesilerek çıkarılması gibi tedavi yöntemleri izlenebilir. Batık tırnağın olduğu bölge ileri derece iltihaplıysa ağızdan antibiyotik alınması, veya antibiyorikli merhemler kullanılması gerekebilir.

Tırnak Batması Ameliyatı


batık ameliyatıGenelde tırnak batması ameliyatı genellikle lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Tırnak batması ameliyatı kesinikle ameliyathane de ve steril ortamda gerçekleştirilmelidir. Tırnak batması tedavisin de cerrahi müdahale seçenekleri  arasında tamamen veya kısmen tırnak çekme bulunur ve bu yöntemin kullanılmasının en önemli sebebi basit ve ucuzluğudur.Bu yöntem için hastanelere ve özel ekipmanlara gerek yoktur. Bu yöntemin en büyük dezavantajı tırnağın 3-5 ayda uzamasıdır. Tahmin edersiniz ki bu 3-5 aylık süreçte parmak çirkin bir görünüme sahip olacaktır. Ayrıca tırnak olmadığından tırnak yatağına her temas da ağrı yaşanacaktır.


Tırnak Batması İçin Krem


tırnak batması ilacıŞiddetli tırnak batması ağrısı yaşıyorsanız ileri derecede bir tırnak batığınız var demektir. Bu durumda doktor yardımı almalısınız. Uzman ortopedi doktorları sizin bu sorununuzda size yardımcı olacaklardır. Ancak başlangıç aşamasındaki tırnak batmaları için evde kendiniz bakım yapabilir kendinize bir tırnak batığı kremi hazırlayabilirsiniz.

Tırnaklarınızı uçlarından kestikten sonra et pensi denen pedikür makasıyla tırnağın dip kısımlarını kesebilirsiniz. Daha sonra batık olan bölgeyi hafif kaldırarak ufak bir pamuk parçası alana sıkıştırılabilir ve tırnağın doğru çıkması sağlanabilir.  Bu işlemlerden sonra tırnak batması problemi yaşadığınız bölgeye uygulayacağınız kremi sürebilirsiniz.

Krem için gerekli maddeler


  • 50 gr shea butter
  • 10 ml çay ağacı yağı
  • yarım çay kaşığı salislik asit
  • 10 ml kolonya


Shea butteri benmari usulü eritin daha sonra soğumaya bırakın. bir şişede 10 ml çay ağacı yağı ve 10 ml kolonyaya yarım çay kaşığı salisilik asiti ilave edin ve iyice çalkalayın salisilik asit bir süre sonra eriyecektir.  Şişede çalkaladığınız karışımı shea butterin içerisine ilave ederek iyice karıştırın. yağı boş bir krem kutusuna doldurarak buzluğa atın 15 dakika sonra kreminiz hazır.

Bir çok internet sitesinde aspirin ezin gibi şeyler anlatılıyor, aspirin asetilsalislik asittir tam olarak salisilik asitin yerini tutmaz. Salisilik asit keratolitik ve dezenfekte özelliği yüksek bir maddedir. Gene bir çok sitede tuzlu su falan demişler bolca acı çekmenizden başka bir işe yaramaz. Çay ağacı yağı bölgedeki iltihabı kurutacaktır.

Sorularınızı yorumlar kısmında sorabilirsiniz. Yazımı sosyal medyada paylaşırsanız sevinirim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder