5 Ocak 2015 Pazartesi

Tırnak Hastalıkları

Tırnaklarda bir çok hastalık durumu ortaya çıkmaktadır.Bunlardan bazıları basit tedavi yöntemleriile atlatılırken bazıları inatçı olabilmekte ve tırnaklarınıza ciddi zararlar verebilmektedir.Hatta sadece tırnaklarınıza değil ellerinize,ayaklarınıza ve temas yoluyla diğer vücut alanlarınıza da zarar verebilir.Bundan kaynaklı tırnak hastalıkları önemlidir ve bilinmelidir.Erken müdahale için her zaman bir doktordan yardım almak en doğrusudur.  Bunun dışında yazımıza bakarak tırnak hastalıkları hakkında bir ön bilgi edinebilirsiniz. 

Tırnak Hastalığı


Başta tırnak mantarı olmak üzere çeşitli tırnak hastalıkları insanlarda en sık görülen şikayetlerin başında gelmektedir. Tırnaklarda renk değişikliği, tırnak plağının etten ayrılması, tırnak batması, tırnak mantarı, tırnak sedefi, tırnak etrafında şişme yani paronişi, tırnak absesi ve tırnak altı kanaması en sık görülen tırnak hastalıklarıdır.


Tırnak hastalıkları sadece basit birer tırnak rahatsızlığı olarak görülmemesi gerekir, başka bir çok hastalığın habercisi olabilen çeşitli tırnak hastalığı vakalarına önem vermek gerekir. Bir tırnak rahatsızlığı olmamasına rağmen tırnak yeme hastalığı da psikolojik bir rahatsızlıktır.


Tırnaklarda Renk Değişikliği


Tırnaklardaki hastalıkların en önemli belirtisi tırnaklarda renk değişikliğidir. Tırnak renginin değişmesi tırnak hastalıkları gibi, diğer hastalıkların da belirtileridir. Renk değişikliklerinden en sık görülenleri tırnakta beyazlaşma, tırnak sararması, tırnakta morlaşma, tırnak üzerinde siyah izler, tırnağın soluklaşması, tırnaklarda uzunlamasına renk değişiklikleri, tırnakta beneklenme gibi renk değişiklikleri gözlemlenir.

Tırnakta BeyazlaşmaTırnakta beyazlaşmalar genellikle beyaz lekeler olarak gözükür, tırnaktaki beyazlaşmalar benekli bir beyazlıksa yani tırnakta beyaz lekeler varsa bunun adına "lökoniki" denir ve nedeni çinko eksikliğidir. Tırnakta komple bir beyazlaşma varsa mantar hastalığı, alopesi veya başka bazı hastalıkların belirtisi olabilir. Karaciğer hastalıkları tırnakta beyazlama olarak gözükür. Eğer tırnağınızın yarısı beyaz yarısı beyazsa böbrek hastalıkları belirtisi olabilir.

Tırnakta SararmaEğer tırnaklarınız komple sarardıysa veya sarımtırak bir renk aldıysa, tırnağınızda mantar hastalığından şüphelenebilirsiniz. Tabi sigara içiyorsanız tırnaklarınız sarı veya kahverengi tonlarda olabilir bunun nedeninin sigara olduğunu zaten biliyorsunuz. Akciğer ve şeker gibi hastalıklarda tırnaklarda sararma yapar.

Tırnakta Siyahlaşma


Tırnaklarınız siyahlaşırsa kullanılan ilaçlarla alakalı bir durum olabilir. Bazen siyah bazen mavi bazende yeşil tırnaklar olarak görülür.


Tırnağın SoluklaşmasıTırnaklarınız cansız ve soluk bir hal alırsa, bu çoğu durumlarda yaşlanmayla birlikte görülür ama eğer yaşınız gençse özellikle aneminin habercisi olabilir. Anemi dışında başka hastalıkların da belirtisi olarak görülür.

Tırnak Morarması


Tırnaklarınızda morarma varsa bu siyaha yakın kırmızı tonlardaysa bu durumda tırnak altı kanamalar olabilir. Bu durumda tırnaklarınızdaki uzamayla birlikte ilerleyip zamanla yok oluyorsa bir sorun yok demektir ama geçmiyorsa "melenoma isimli cilt kanserinin habercisi olabilir.


Tırnak Plağının Etten AyrılmasıTırnağınızın plağı etten ayrılırsa bu duruma "onycholysis" denilmektedir. Özellikle ters bir basınç hareketine maruz kalan uzun tırnaklarda görülen bir durumdur. Tırnaktaki travmayla gelişen bu durum sonunda tırnak ile et arasında beyaz, sarı veya yeşil bir tabaka oluşabilir tırnağın hijyeninin sağlanması oldukça önemlidir. Bölgenin mikroptan korunması gerekmektedir.


Tırnak Batması


Tırnak batması çok sık yaşanan bir durumdur. Özellikle ayak tırnaklarında görülür. Tırnakların içe doğru büyümesine tırnak batması denmektedir. Sıklıkla ayak baş parmaklarında açığa çıkan bu sorunun nedeni sıkı ve kalitesiz ayakkabılar giymektir. Ayakkabı tırnağa baskı yaparak tırnağın içe doğru büyümesine yol açar, bu da tırnak batması olarak adlandırılır. Ayrıca hatalı tırnak kesmek de buna neden olabilir. Tırnaklarınızı çok dipten kesmemeye özen gösterin, hatta nazikçe törpü yardımıyla tırnağınızı törpüleyin ve ucuyla nazikçe tırnağınızı biraz dışa doğru esnetin. Bu sorunla karşılaşırsanız sorun çok ileri değilse ayakkabı değiştirerek yani sıkmayan ayakkabılar giyerek, uygun tırnak bakımı, tırnak kesimi ve törpüleme ile kurtulabilirsiniz. Eğer enfeksiyon oluşmuş ve ağrı varsa tıbbi yardım almanız faydalıdır.


Tırnak MantarıTırnaklarda en sık görülen bir diğer hastalık tırnak mantarıdır. Ayak tırnakları en sık görüldüğü bölgelerdir. Bunun en önemli nedeni ayakların çorap ve ayakkabı nedeniyle terleme sonrası nemli kalması ve nemin tırnak mantarı üremesinde gerekli ortamı hazırlamasıdır. Tırnak mantarı havuz, hamam gibi ortamlardan, başkasına ait ayakkabı ve havlu gibi eşyaları kullanmak yoluyla bulaşan bir hastalıktır. Tedavisi oldukça zor olan bu tırnak hastalığı için tca asitle yakmak en etkili çözümlerden birisidir. Ayak tırnağı mantarı için bitkisel vb adlarla satılan ürünlere aldanmayın, çünkü çoğu bir işe yaramaz. Mantar vakıalarında işe yarayabilecek tek şey çay ağacı yağı ve tarçın yaprak yağıdır.

Tırnakta Şişme / Paronişi / Dolama


Tırnağın enfeksiyon "streptokok" isimli bakterinin kapılması sonucu şişme şeklinde görülür. Tıpta paronişi olarak adlandırılır halk arasında dolama diye bilinir. Tırnağın etrafındaki etlerde kızarma şişlik ve ağrı olarak kendisini gösterir. Zamanla kendiliğinden geçen bir durumdur, iltihabı ufak bir delik açarak akıtmak oldukça rahatlama sağlar, iltihap akıtıldıktan sonra kolonya sürmek, dezenfekte edici veya antibiyotik pomatlar sürmek veya çay ağacı yağı sürmek faydalıdır.


Tırnakta SedefŞayet sedef hastalığınız varsa bu hastalık tırnağınıza sirayet edebilir. Tırnakta sedef hastalığı varsa tırnaklarınızda hafif turuncumsu bir renklenme olur, tırnağınızda çöküntüler dalgalanmalar ve tırnağınızın soyulması olarak kendisini gösterir sedef hastalığı.

Tırnak KalınlaşmasıPek çok sebepten dolayı olabilen bir durumdur, tırnağınız kalın kaba ve odunumsu bir hal alır ve tırnaklarınız esnekliğini kaybeder ve ufalanır. Tırnak mantarı, sedef ve diğer tırnak hastalıklarından sonra açığa çıkar. Tırnaklar bu durumda aşırı deforme olurlar ve tırnak kırılması durumu sıklıkla gözlenir.Tırnak SiğiliTırnakta gelişen siğillerdir. Tırnak siğili kimyasal peeling yöntemiyle tırnaktan uzaklaştırılabilir. %60 tca çözeltisi ile tırnak siğillerinden kurtulabilirsiniz.

Tırnak Yeme


Bir tırnak hastalığı olmamakla birlikte tırnakları ve çevreleyen deriyi kemirme şeklinde gerçekleşen görünüm bozan bir rahatsızlıktır. Tırnak yeme alışkanlığı çocuklukta oldukça sık görülen bir tik durumudur. Tırnaklar ve tırnak etlerini yeme şeklinde görülür. Eğer ileri boyutta yeme durumu söz konusuysa tırnaklarde çeşitli hastalıklara enfeksiyonlara ve mantarlara davetiye çıkarılır.


Yazımız burada sona ererken bir kez daha hatırlatmak gerekir ki tırnak hastalıklarından muzdarip olduğunuzu düşünüyorsanız doktorunuza danışmalısınız. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder