24 Ocak 2015 Cumartesi

Tırnak Mantarı Bitkisel Tedavisi

Tırnak mantarı için başlangıç safhasında bitkisel içerikler oldukça etkilidir fakat ilerleyen safalarda tırnak mantarı için daha ciddi tedaviler gerekir. Tırnak mantarının başlangıcında aynısafa, soğan, sarımsak, çay ağacı yağı gibi bitkileri oldukça yaygın kullanılır.  Bu makalede tırnak mantarında bitkisel içeriklerin neden iyi geldiği ve nasıl kullanılması gerektiği ile ilgili bilgiler yer almaktadır. İyi okumalar dileriz. 

Tırnak Mantarı Neden Olur ? 


Eğer tırnağınızda mantar varsa ilk işiniz tırnak mantarı neden olur diye düşünmektir. Cevabını biz verelim tırnak mantarı toplu yerlerden veya tırnak bakım aletlerinden veya ortak havlu, terlik vb. kullanımıyla bulaşan bir hastalıktır. Tedavisi oldukça zor olan bu hastalık için çeşitli tırnak mantarı ilaçları kullanılır. Bu ilaçları desteklemek adına çoğu insan bitkisel reçetelere de başvurmaktadır.  Bu sayede tırnak mantarı daha etkili bir şekilde tedavi edilebilmektedir. 

Tırnak Mantarı Belirtileri

Fungal tırnak enfeksiyonlarının birçok farklı nedeni bulunmaktadır ve her nedene göre farklı tedavisi uygulanmaktadır. Bir fungal tırnak enfeksiyonunun birçok nedeni önlenebilir olmakla birlikte, bazı risk faktörleri onu geliştirme olasılığını yükseltmektedir. Aşağıdaki durumlarda tırnak mantarına yakalanma olasılığınız daha yüksektir. Bir fungal tırnak enfeksiyonunun görünür belirtileri şunları içerir: 

  • Subungual hiperkeratoz denilen tırnak altına kirlenme 
  • Yanal onikomikoz olarak adlandırılan tırnakta beyaz veya sarı çizgiler 
  • Distal onikomikoz olarak adlandırılan çatlamış köşe veya tırnak ucu 
  • Tırnak yüzeyindeki puslu beyaz alanlar, tırnakta çukurlar 
  • Tırnağın dibinde, proksimal onikomikoz olarak adlandırılan sarı lekelerin görünümü 
  • Tırnak kaybı 
  • Tırnakta kalınlaşma  

Ayrıca tırnak mantarı rahatsızlığı ortak belirti olarak aşağıdakileri vermektedir; 
  • Tırnak yatağından kalkma ve tırnak düşmesi 
  • Enfekte olmuş tırnaktan gelen kötü koku 
  • Kırılgan veya kalınlaştırılmış tırnak ve aşırı sertleşme 

Tırnak Mantarı Nasıl Tedavi Edilir ? 


Tırnak mantarına karşı yapılması gereken ilk iş bir doktora gitmektir. Peki tırnak mantarı nasıl tedavi edilir, doktorunuz size ağızdan alınan antibiyotikler ve tırnak mantarı için çeşitli ilaçlar verecektir.İnsanlar bu ilaçları kullanırken süreci hızlandırmak adına ayrıca bitkisel içerikler de kullanmayı deneyebilirler. Bitkisel kaynakların kullanımı daha güvenli olduğu için endişe edilecek bir durum yoktur. Bu durumda genelde insanlar bitkisel tırnak mantarı tedavileri araştırırlar. Ancak kuvvetli ilaçların bile çözemediği bu inatçı hastalığı bitkilerin çözmesini beklemek yanılgısına düşmemek gerekir.  

Tırnak Mantarı Bitkisel Çözüm 

Tırnak mantarı için genellikle çay ağacı yağı, lavanta yağı, elma sirkesi, sarımsak, aynısafa, portakal kabuğu, ceviz yaprağı, dut, ardıç katranı, aspirin gibi bitkiler kullanılıyor veya çamder ve fungop isimli iki hazır ürün piyasa da bulunmaktadır.  

Çay Ağacı Yağı


Bilinen en kuvvetli mikrop kırıcılardan birisi olan tea tree oil isimli çay ağacı yağıdır ve sivilce, siğil, mantar gibi sorunlarda kullanılmaktadır, tabi tırnak mantarında da yaygın kullanılan bir yağdır. Bütün mantar sorunlarında olduğu gibi tırnaktaki mantarlara da etki edecektir. Ürünün orjinali ülkemizde çok satılmaz, orjinalini doa kozmetikten alabilirsiniz. Çay ağacı yağı ile ayaklarınızı ve tırnaklarınızı yıkamanız daha sonra kurulamanız enfeksiyonlara iyi gelecek ve tırnak mantarının yayılmasını engelleyecektir. 

Lavanta Yağı


Çay ağacı yağı kadar olmasa da mantarlarda ve sivilce gibi mikrobik durumlarda oldukça etkili bir yağdır. Lavanta yağı bazı tırnak mantarı ilaçlarında da kullanılmış bir bitkisel üründür. Bir kaç damla lavanta yağını tırnak mantarının olduğu bölgeye uygulamanız yetecektir. Lavanta yağı konusunda da size esans satılmadığına emin olmalısınız. Maalesef ülkemizde bu bitkisel yağ satanların çoğu sahte yağlar ve esanslar satmaktadır.Lavanta yağının en güzel yanı tırnak mantarından kaynaklanan kötü kokuyu kesmesidir. 

Elma Sirkesi 

Bizde de dezenfektan olarak kullanılan elma sirkesi yabancı kaynaklarda bitkisel tırnak mantarı ve ayak mantarı tedavisi için "apple cider vinegar" olarak sıkça   bahsedilmektedir.  Bazı tırnak mantarı ilaçlarında da asetik asit kullanıldığı düşünüldüğünde etkili bir içerik ile karşımıza çıkar.Daha önceki yazılarımızda TCA'da bu asetik asitin çok kuvvetli bir türevi olduğunu da belirtmiştir.  

Sarımsak

Tırnak mantarında etkili olduğu söylenen bir diğer bitki sarımsak, sarımsak kuvvetli bir bitkidir ve mikrop kırar özellikle taze sarımsak oldukça etkilidir, ayrıca içerisindeki kükürt de bu noktada işe yarar. Ancak sarımsakdan da tırnak mantarı tedavisi konusunda mucizeler beklememek gerekir. 

Aynısefa


Bitkisel ürün satan uyanıkların bir başka her derde derman ürünü aynısafadır. Bu bitkiyi o kadar çok yazmışlar ki insanlar inanıp inanıp kullanıyorlar. Zeytin yağında bekletilen aynısefa bitkisinden elde edilen aynısefa yani calendula yağıyla çeşitli aynısefa kremleri ve merhemleri yapılmaktadır,  fakat etkili sonuçları için net veriler bulunmamaktadır. 

Fungop


Tokattaki Gaziosmanpaşa Üniversitesi'nde bir profesörün ürettiği bir ürün bu fungop genelde ayak mantarı ve tırnak mantarı için tavsiye etmektedir, ceviz yaprağı, portakal kabuğu ve dut içerdiği bilinir. Etkisi konusunda net bir sonuç olmasa da sonuçta bir profesörün iddiası bulunmaktadır, akademik bir araştırmaya sahip kişi bu açıklamada bulunuyorsa bizlerde burada yer vermeyi uygun görmekteyiz ancak tırnak mantarı tedavisinde kuvvetli antibiyotiklerin yapamadığı işi bitkilerden beklemek çok mantıklı  olmadığını da belirtmek gerekir. 

Çamder

İnternette çok sık karşılaşılan diğer ürün çamder'dir. Sadece yağlar ve bitkiler içeren bir kür olduğu anlatılmaktadır.  Tabi bu içerikte yeterli araştırma olmadan kullanılmamalıdır.doktora danışarak ek ürün olarak kullanılabilir. 


Tırnak mantarı tedaviniz için daha etkili çözümler arıyorsanız Tırnak Mantarı Tedavisi yazımıza da bakarak bilgiler elde edinebilirsiniz. Yorumlar kısmından bize sorularınızı ulaştırabilirsiniz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder