27 Ocak 2015 Salı

Tırnak Mantarı Nasıl Geçer ?

Tırnak mantarı bir enfeksiyon sonucu tırnakta meydana gelen rahatsızlıktır ve tırnak mantarı hastalığı bir çok yöntem ile tedavi edilmektedir. Bu makalede tırnak mantarı hakkında bilgiler verilerek nedenleri ve nasıl tedavi edileceğine dair açıklamalar yapılacaktır. Yazımızı okuyarak tırnak mantarınıza erkenden müdahale edebilirsiniz. 

Tırnak Mantarına Ne İyi Gelir ? 


Tırnak Mantarına Ne İyi GelirTırnak mantarı gibi inatçı bir mantar sorunu yaşıyorsanız bu hastalıktan kurtulmak için elinizden geleni yapmalısınız. Neler denemedik ki diyebilirsiniz veya bir de bunu deneyeyim diye her seferinde başka ürün ve ilaçlara yönelebilirsiniz. Fakat herkeste sorun aynı nedenle ortaya çıkmadığı için sorunun çözümüde aynı olmamaktadır. Bundan kaynaklı öncelikle tırnak mantarının nedenlerini belirlemek tedaviye başlamanın ilk adımıdır. Daha sonra bu nedenlere uygun şekilde tırnağınıza etki eden mantarın derecesine göre tedavi yöntemi geliştirmek gerekmektedir. Onikomikoz

OnikomikozOnikomikoz, tırnak  matrisi, yatağı ya da tabağı da dahil olmak üzere herhangi bir parçasında görülebilen, tırnakların mantar enfeksiyonudur. Onikomikoz ağrı, rahatsızlık ve şekil bozukluğuna yol açabilir ve ciddi fiziksel ve mesleki sınırlamalar yaratabilir. Bunun yanında yaşam kalitesini aşağı çeker. 


Onikomikoz aşağıdaki gibi 5 ana alt türe sahiptir:


  1. Distal lateral subungual onikomikoz (DLSO)
  2. Beyaz yüzeyel onikomikoz (WSO)
  3. Proksimal subungual onikomikoz (PSO)
  4. Endonyx onikomikozu (EO)
  5. Candidal onikomikoz

Tırnak Mantarı Nedenleri


Tırnak Mantarı Nedenleri
Mantarlar kabaca ;  yaşamak için güneş ışığına ihtiyaç duymayan mikroskopik organizmalardır. Bazı mantarların yararlı kullanımları bulunmaktadır. Diğerleri hastalık ve enfeksiyona yol açar. 

Mantarlar:
  • Yüzme havuzları ve duşlar da dahil olmak üzere ılık, nemli ortamlarda yaşar
  • Cildinizi kesikler yoluyla işgal edebilirler
  • Tırnaklarınız sıklıkla ılık ve nemli koşullara maruz kalırsa mantar sorunu yaşama ihtimaliniz daha yüksektirTırnak mantarları daha çok ayak tırnaklarında daha sık görülmektedir , bu durumun da sebepleri şunlardır;

  • Ayak tırnaklarının çoğunlukla, karanlık, sıcak ve nemli bir ortamda - ayakkabılarınızın içinde - mantarların gelişebildiği yerlerdir
  • Ayak parmaklarının daha az kan akışı vardır, bu da vücudunuzun bağışıklık sisteminin enfeksiyonu bulmasını ve durdurmasını zorlaştırır.

Tırnak Mantarı Nasıl Tedavi Edilir ? Tırnak Mantarı Nasıl Tedavi EdilirTırnakta mantar için ilk işiniz uzman bir doktordan yardım almak olmalıdır. Doktorunuzun size önereceği ilaçları kullanmalısınız. Daha önceki tırnak mantarı ilacı yazımda belirttiğim gibi bu ilaçlar genellikle ağızdan alınan antifungal (anti mantarik) haplar veya tırnağa sürülen antifungal ilaçlar kullanılır. Bu ilaçların etken maddeleri nistatin, pimarisin (natamisin), griseofulvin, imidazol, triazol, ketokonazol, tiokonazol, flukonazol, itrakanazol, naftitingibi etken maddeler içeren oldukça fazla sayıda ilaç kullanılır. Ancak bundan sonuç alamazsanız genellikle bikisel tırnak mantarı bakımlarına yönelirsiniz.

Tırnak Mantarına Bitkisel Çözüm


Tırnak Mantarına Bitkisel ÇözümBitkisel çözümler aramak son yıllarda moda olmuş durumdadır. Bu konuda tırnak mantarı bitkisel tedavisi yazımda bahsettiğim gibi, tırnak mantarı için genellikle çay ağacı yağı, lavanta yağı, elma sirkesi, sarımsak, aynısafa, portakal kabuğu, ceviz yaprağı, dut, ardıç katranı, aspirin gibi maddeleri kullanılmaktadır. . Ancak kuvvetli ilaçların bile çözemediği bu inatçı hastalığı bitkilerin çözmesini beklemek biraz safça bir harekettir. Tırnak mantarının kesin çözümü için TCA asit, elma sirkesi-laktik asit karışımı, çamaşır suyu, vicks gibi maddeleri birarada kullanmak gerekmektedir.

Tırnak Mantar Nasıl Geçer ? 


Tırnak mantarı tedavisi için ilaçlar kullandınız, çeşitli ürünler aldınız veya bitkisel bakımlar denediniz ama inatçı mantar hastalığı bir türlü geçmediyse, çaresiz değilsiniz. Tırnak mantarı tedavisinde  TCA kimyasal peeling ile tırnak mantarı tedavisi  sağlanabilir. Bu konuya linkte ayrıntılı değinilmiştir. 


Sorularınızı yorumlar kısmından bize ulaştırabilirsiniz.  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder