25 Ocak 2015 Pazar

Tırnak Mantarı Tedavisi

Tırnak mantarı farklı tedavi yöntemlerini barındıran bir hastalıktır. Bu makalede tırnak mantarının nasıl tedavi edileceği hakkında genel araştırmalara dayanan kısa bilgiler yer almaktadır. Tırnak mantarı tedavisinde kullanılan ilaçlardan,cerrahi yöntemden ve bitkisel yöntemlerden bahsedilecektir. İyi okumalar dileriz. 

Tırnak Mantarı Nasıl Tedavi Edilir ? 


Tırnak mantarı konusunda ayak tırnak mantarı, tırnak mantarı ilacı, tırnak mantarı bitkisel tedavisi başlıklarından sonra son yazım olan tırnak mantarı tedavisi yazısını yazıyorum. Daha önceki yazılarda tırnak mantarının ne kadar inatçı bir mantar türü olduğundan bahsetmiştim. Tırnak mantarı hastalığı oldukça yaygındır. Ancak bu hastalığın tedavisi konusunda internette ciddi bir kaynak sıkıntısı var. Genelde tırnak mantarı nasıl geçer sorusunun cevabı bilimsellikten uzak birbirinin aynı yazılar mevcut, şunu kaynat buna doldur, tırnağına sür gibi temelsiz mesnetsiz şeyler yazılıp durulmuş, korkarım ki bu feci hastalığa yakalanmış milyonlarca insan bu güne kadar buralarda okuduklarını yapmaya kalktılar. Ama bir sonuç alamadıkları kesin.

Tırnak Mantarı Tedavi

Tırnak mantarının tedavisi otla çerle çöple yani bitkilerle olabilecek bir şey değil. Kaldı ki tırnak mantarı çok çabuk bağışıklık kazanan bir mantar türüdür. Tedaviye direnç gösteren tırnak mantarları tedaviyi zorlamaktadır. Esasen genelde ayak tırnak mantarı tedavisi şu yöntemlerle yapılmaktadır.

Tırnak Mantarı İlaçları


Tırnak mantarı için ağızdan (oral) yolla alınan antibiyotikler ile, topikal (sürülerek) kullanılan ilaçlar kullanılmaktadır. Bu ilaçlara karşı mantarın direnç gösterdiği bilinmektedir. Bir çok tırnak mantarı ilacı zamanla tedavide yetersiz kalmaktadır.


Lazerle Tırnak Mantarı Tedavisi


Lazer kullanılarak tırnak mantarı olan bölgeden mantarların uzaklaştırılması öngörülmektedir. Ancak bu tedavi oldukça inatçı olan ve çabuk üreyen mantara tam anlamıyla çözüm sunmamaktadır.

Tırnak Mantarı Cerrahi Tedavi


Mantarın kesilerek alınması işlemine verilen isimdir. Ancak tırnağın kesilerek çıkarılması gerek zorlu tedavi süreci nedeniyle gerekse mantarın nüksetme sıklığı nedeniyle çok tercih edilmez.

Tırnak Mantarı Bitkisel TedaviÇeşitli bitkiler ve bitkisel yağlarla tırnak mantarı tedavisi yapılmaya çalışılmasıdır. Aynısafa, çay ağacı yağı, kekik yağı, lavanta yağı, soğan, sarımsak gibi maddelerle tırnak mantarı bitkisel tedavisi yapılmaya çalışılmaktadır. Ancak yukarıdaki tedavilere oranla başarı şansı en düşük tedavi biçimidir. 


Bunlar haricinde benim kullandığım ve oldukça etkili olan tırnak mantarının tca ile yakılması ve mantarlı kısmın soyulması yöntemi için aşağıdaki yazı başlığıma bakabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder