4 Ocak 2015 Pazar

Tırnak

Tırnaklarımızın bakımı hakkında bir çok bilgiye sahipken tırnaklarımızın neden oluştuğu ve tırnağın anatomisi hakkında daha az bilgiye sahibizdir. Bu makalede hem tırnak hakkında bilgiler verilecek hem de tırnak sorunları ve bakımına değinilecektir. İyi okumalar dileriz. 

Tırnak Nedirtırnak bakımıİnsanların tırnakları, parmak uçlarını zedelenmeden koruyan, tutmayı kolaylaştıran deri ekleri olarak tarif edilebilir. TDK sözlükte "İnsanda ve birçok omurgalı hayvanda parmak uçlarının dış bölümünü örten boynuzsu tabaka" olarak tarif edilmektedir. Tırnaklar insanların hayatlarını kolaylaştırmaktadır ve görünüm olarak da insanların önem verdiği organlardır. İnsanların günlük hayatında bir çok işlemin yapılması için tırnaklarına ihtiyaç duyarlar. Tırnaklarda bulunan boynuzsu kısma "Tırnak Plağı" denilmektedir ve yarı saydam olan tırnak plağı alt kısımları gözükmez. Tırnak plağının hemen altında "Tırnak Yatağı" denilen kısım bulunur.

Tırnaklar "Tırnak Matriksi" denilen yerden uzamaya başlamaktadır. Bu matrikslerde üretilen keratin basıncıyla tırnaklar ileri doğru   uzarlar.  Tırnak matriksinde oluşan keratin zamanla sertleşerek ileri doğru uzar, tırnak uzaması bununla sağlanır. Sağlıklı bir insanda 10 el 10 ayak olmak üzere toplamda 20 adet tırnak bulunur. İnsan tırnakları üçgen, kare ve oval şekiller alır ama bu da kişilere göre farklılık gösterir.


Tırnak Uzatmak

 

tırnak uzatma rehberiÖzellikle kadınlar tırnaklarını uzatmak isterler. Tırnaklar 30 yaşına kadar daha hızlı uzayan uzuvlardır. Örneğin el tırnakları ayda ortalama olarak 3 mm (milimetre) uzarken ayak tırnakları 1 mm (milimetre) civarında uzarlar, el tırnakları ayak tırnaklarından daha çabuk uzar. Tırnaklarımız uzaması için keratinel bir yapı oluşmalıdır. El tırnağının tamamen yenilenmesi 5 ay civarında gerçekleşirken ayak tırnakları 1 senede kendisini yenileyebilirler.

Ellerimizdeki kan dolaşımı ve günlük aktivite daha fazla olduğu için keratin üretimi için gerekli beslenme daha çok sağlanır bu da tırnak uzamasını hızlandırır. Yaz aylarında tırnaklarımız daha hızlı uzadığını da unutmayın.

Eğer tırnaklarınızı güçlendirmek gibi bir amacınız varsa bu tırnak uzatım mekanizmasını iyi bilmeniz baya işinize yarayabilmektedir. Tırnaklarınıza keratin, b5 vitamini karışımı sürerseniz tırnaklarınızın daha hızlı uzamasına yardımcı olursunuz. Ayrıca c vitamini, f vitamini, e vitamini içeren tırnak bakım yağları da tırnaklarınızı hem güçlendirir hem de hızlı uzamasına yardımcı olur.

Tırnak Nasıl Uzar ?


hızlı tırnak uzatmaİnsanı ele veren elleridir der büyüklerimiz.Yaş ilerledikçe elleriniz bize uyarı verir. Bakımlı ve genç görünen ellere ulaşmak asla imkansız değildir .Elleri güzel gösterenlerde tırnaktır desek yeridir. Her şeyden önce temizliktir başat faktördür. Bir tırnak önce temiz olmalıdır sonra sağlıklı olması için korunmalıdır. Hal böyleyken kozmetiğe ve güzellik salonlarına harcanan miktarlar oldukça artar. Kimisi de bakımını evde kendisi uygulamayı tercih eder ki haklıdır aslında el ve tırnak bakımının zor bir yanı yoktur Öncelikle kışın soğuğu ,ev işlerinde ki soğuk-sıcak su durumları gibi zorlu şartlardan sakınılmalı ve eller korunmalıdır, sonrasında kolayca bakımı uygulanabilmektedir.  Tırnakların uzaması için aşağıdakiler uygulanabilir.  1. Tırnak uzaması için sirke: Mucizevi olarak adlandırılan bir diğer besin sirkedir. Birçok soruna şifa olduğu gibi el bakımı için de idealdir.Doğal yoldan tırnak uzamasına etkisi vardır.
 2. Tırnaklarınız nefes alsın:  Yoğun bir şekilde oje kullanma alışkanlığınız varsa buna ara vermelisiniz çünkü oje-asoten ikilisi tırnaklarınızı yıpratır arada boş bırakıp tırnaklarınızın nefes almasına doğal kalmasına izin vermelisiniz.
 3. Tırnak uzaması için kozmetik ürünler: Bir takım kozmetik ürünler de tırnaklarınızın uzamasına neden olabilir. Piyasada bulunan el bakım kremleri hem besler hem uzamasına yardımcı olur.


Tırnak Bakımı


tırnaklara nasıl bakım yapılmalıTırnaklarınıza bakım yapmak oldukça önemlidir. Tırnaklarınızın sağlıklı olmasına özen göstermelisiniz. Bu sadece güzel görünüm için değil kişisel sağlık için de oldukça önemlidir. Tırnak bakımının ilk aşaması tırnak kesimidir. Tırnaklarınızı çok dipten olmamak kaydıyla kesip yanlarını nazikçe törpülemeniz gerekmektedir.  Diğer bakım işlemleri olarak koruyucu bakım yapmak da önemlidir. Tırnaklarınızı çok aşındırıcı işlemlerden korumanız gerekmektedir, bulaşık ve çamaşır gibi işler yapıyorsanız eldiven giymelisiniz. Ayrıca tırnak bakım yağları kullanabilirsiniz.

Tırnak Hastalıkları


tırnak mantarıTırnaklarınıza iyi bakmamanızdan, steril olmayan hijyenik ortamlarda bulunmanızdan dolayı veya başka nedenlerle tırnak hastalıklarına yakalanabilirsiniz. Tırnak hastalıklarını kısaca özetlemek gerekirse.

 • Tırnaklarda renk değişikliği
 • Tırnak plağının etten ayrılması
 • Tırnak Batması
 • Tırnak Mantarı
 • Tırnak sedefi
 • Tırnak etrafında şişme yani paronişi
 • Tırnak absesi
 • Tırnak altı kanaması

Bu hastalıkları tırnak hastalıkları yazımda detaylı olarak aktarılmaktadır. Yazımız burada sona ererken yorumlar kısmından bizlere sorularınızı ulaştırabilirsiniz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder