15 Ocak 2015 Perşembe

Vücut Çatlakları ve Tedavi Yöntemleri


Cilt çatlağı özellikle deri hastalıkları arasında ilk sıralarda kendine yer bulmaktadır. Bundaki temel neden ise dış dünya ile ilk bağlantı kuran organımız olan derimizin yeterince korunmaması ve etkileşimde bulunmaması gereken bazı maddeler ile ya gereğinden fazla temas halinde olması ya da etkili çözümlerin üretilmemesi gelmektedir.
Vücut Çatlakları 
ve Tedavi YöntemleriVücut çatlakları, vücut dengesinde yaşanan tahribatın cilde yansıması olarak ortaya çıkar. Bir çok çatlak sürecinde yaşanan cilt sorunlarının aslında iç hastalıkların ön belirtileri olduğu hatırdan çıkarılmamalı gereken önem ve tedavi süreci, cildin yapısı düşünülerek ihmal edilmemelidir.


Bunun yanı sıra temelinde farklı hastalıkların da var olabileceği muhakkak surette dikkat edilmesi gerekmektedir. Örnek vermek gerekirse; dolaşım bozukluğuna bağlı varis benzeri hastalıkların neden olduğu cilt çatlakları ilerlemiş hastalık durumunda ise kati surette doktor kontrolünde ve tıbbi ilaçlar ile tedavi edilmeye başlanmalıdır. Yine doktor tavsiyeleri göz önünde bulundurularak çeşitli bitkisel ve kremsel çözümler de üretilebilmektedir.


ERKEN TEŞHİS VE TEDAVİ


Unutulmamalıdır ki cilt çatlağı gibi bir deri problemine ilk evrede müdahale büyük oranda çatlağın gelişimini engellemekte ve yok edebilmektedir. çatlağın , dolaşım bozukluğuna bağlı gelişebildiğide akıldan çıkarılmadan, cilt çatlağı sayesinde farkında olunmayan başka biolojik bir probleminde anlaşılması mümkündür.

Bu noktada Tek yapılması gereken ise erken tanı ve teşhisin konulmasıdır. Çünkü ilerlemiş bir dolaşım bozukluğu hastalığı nedeniyle ortaya çıkan cilt çatlakları artık mecburen kinci aşamaya konulmakta ve öncelikli olarak daha hayati önem arz eden dolaşım bozukluğu hastalığının tedavisi sürdürülmektedir.

Yine benzer şekilde deri hastalıklarının da neden olabildiği cilt çatlakları doğru ve etkili koruyucular ile sorunsuz bir şekilde tedavi edilebilmekte olduğu unutulmamalıdır.

HAMİLELİK ÇATLAKLARI


Hamilelik çatlakları ise , benzeri durumlara bağlı olarak ileri derecede cilt sorunlaranı dönüşebilmektedir. Kimi durumlarda başlangıç süreçlerinde kakako yağı, shea butter gibi oleik asit ve E Vitamini bakımından güçlü bitkisel yağlar ve B5 bepantenol yada B3 niyasin gibi vitaminlerle terapi edildiğinde çatlağın gelişmesinin önüne geçilebilirken, cildin ve çatlağın yapısına bağlı olarak çatlak tamamende yok edilebilmektedir.

Ancak hamilelik süreçlerinde biolojik yapının sürekli değişime maruz kalması ve hormonal değişimler çoğu zaman ortaya çıkan çıkan çatlağın bahsi geçen bitkisel yağ ve vitaminler kullanılsada eçmesi mümkün olamamakta ve daha etkili tedavi yöntemi belirlenmelidir.

Hamilelik çatlaklağı ciltte bulunan kollajen ve elastin tabakasının zayıflaması sonucu açığa çıkan beyaz izlere verilen isimdir. Hamilelik çatlağı olarak adlandırılan bu durum gebelik döneminde görülebileceği gibi, kilo alıp verme, diyetler, gelişim dönemi ergenlik vb. vücut geliştirme sporlerı yapanlar ve genetik nedenlerle görülür.

HAMİLELİK ÇATLAĞINDA 
İLK YAPILMASI GEREKENLER

Hamilelik çatlağı ciltte ilk olarak beyaz renkli çizgiler olarak ortaya çıkar. Hamilelik sürecinde devamlı olarak fiziki dengenin kotrolü açısından bütün vücut düzenli olarak izlenmesi gerektiğinden, farkına varmakta bu anlamda kolaydır.

Çatlağın hamilelik sürecini sıkıntıya sokacak bir iç hastalığın belirtisi olup olmadığına dönük tanı ve teşhis aşamasından sonra ilk evrede kakako yağı, shea butter gibi oleik asit ve E Vitamini bakımından güçlü bitkisel yağlar ve B5 bepantenol yada B3 niyasin gibi vitaminlerle masaj yöntemiyle çatlağın olduğu bölge nemlendirilmelidir.


Bu uygulamanın kolajen ve deri liflerinin hareketlenmesi sağlayarak,  ciltte canlılığın artması, hücre dokularının ve kan dolaşımının hızlandırılmasıyla, çatlağın gelişmesinin önüne geçilebilir ve cildin yapısına bağlı olarak çatlak tamamende yok edilebilmektedir.


ÇATLAK TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Hamilelik çatlaklarında bir dizi tedavi yöntemi mevcuttur. lazerle çatlakların yakılması, çatlağın yapısına bağlı olarak değşen dalga boylarıyla gerçekleştirilirken, dermabrazyon ve dermarol gibi yöntemlerde, cildin aşındırılmasına bağlı olarak çatlağın yok edilmesini amaçlar.

Klinik yöntemlerin dışında , çatlak tedavilerinde uygulama basitliği ve ekonomik kolaylıklar sunduğu varsayılarak önerilen krem ve jel ürünlerinin, her insanın cilt yapılarının farklılık arzettiği gerçeğinden uzak ve piyasaya dönük amaçlar güdülerek yapılan yönlendirmeler olması , azımsanmayacak oranda dermatolojik sıkıntılara sebeb olabilirken, tedavi sürecinide zora sokabilmektedir.

Kimyasal peeling uygulamarı dışındaki yöntemler klinik tedavi yöntemi olduğundan zamansal ve ekonomik açıdan kimi zaman zorlayan yanları olsada tercih edilebilirken, kimyasal peeling uygulamalrı hem evde kişinin kendi başına gerçekleştirebileceği basitlikte bir yöntem hemde ekonomik açıdan cazip fırsatlar sunduğundan sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir.


ÇATLAK TEDAVİSİNDE KİMYASAL PEELİNG


Cildin tabakalar halinde soyulmasını sağlayarak, çatlak olan bölgeleri deriden atılmasını sağlayan kimyasal peeling uygulamarında öne çıkan en etkili yöntemin TCA-Kimyasal Peeling yöntemi olduğunu söylemek mümkün.

Saf asit formunun belirli oranlarda çözeltilmesiyle peeling ürünü haline getirilen TCA asiti, sürüldüğü bölyede yanık oluşturmasının ardından, yanma sonucu oluşan ölü derinin soyulmasını sağlarak ciltten atlmasını sağlarken, uyarıcı asidik yapısı, kolajen üeretimini ve elastin liflerini tetikleyerek yeni deri oluşumunu hızlandırır.ÇATLAK GİDERMEDE TCA


Trichloroacetic acit olarak TCA epidermis tabaka olarak derinin alt kaltmanlarında yani esas çatlagın oluştuğu yeteriz kalmış kalojen ve elastin liflerinin uyarılmasını sağlayarak , hem yakma işlemiyle ölü derini tabaka halinde cillten aılması sağlar hemde hareketlendirği hücre dokusunu yeni deri oluşumu olrak cildin üst tabakası olan epidermis tabakaya taşır.

Bir kimyasal peeling uygulaması olarak uygulanan TCA asiti labaratua ortamında hazılanan bir asit türü olmakla beraber, cilt yapısının hassasiyet derecesine göre hazırlanabilecek yüzdelik oranlarıyla vücut çatlaklarında etkin sonuçlar gstermektedir.


TCA Nasıl yapılır


Vücudun ten rengi ve cildin hassasiye yapısına göre derecelendirilen TCA asit çözeltisi, çatlakların olduğu bölgeye ecza tipi pamuk yardımıyla , tene temas ettiğine şüphe bırakmayacak küçük darbelerle sürülür. 3 ile 5 dakikalık değişen sürelerde bu işelm gerçekleştirilirken ciltte oluşması olası küçük çaplı ine batıklarına benzer hafif çaplı acıların yaşanmasının doğal olduğunu devamında tedavi destekleyici vitamin ve kremlerele bunu sfıra ineceğini göreceksiniz.

TCA çözeltisinin oran olarak tene temas süresi, derece arttıkça sürenin azalmasına bağlı olarak çatlak tedavisinde ortalama uygulama süresinin 3 ila 5 dakika arasında standart süre olduğunuda belirtmemiz gerekmektedir.


Uygulama süre zarfında çözeltinin lokal bölgenin dışına taşırılmaması ve başka solisyonların krem vb benzeri ürünlerin içine karıştırılarak uygulanmamasına dikkat edilmelidir.


TCA Uygulamasında Dikkat Edilmesi Gerekenler


Uygulamanın hemen ardından doğallığın şüphe duymadığıunız sabun , şampuan gibi temizleyicilerle TCA’nın uygulandığı bölge özenli bir şekilde temizlenmeli ve havlu gibi yumuşak dokulu bir malzemeyle kurutulmalıdır.

Ardından, ten dengesinin sağlanması ve yeni alttan gelecek derinin sağlıklı bir şekilde dışssal koşullara uyumunu sağlamk amacıyla mineral ve vitamin katkılı solisyon ve kremlerle desteklemek gerekmektedir.

Bu noktada çinko oksit oranı yüksek pişik kremleri yada B5 bepantenol gibi vitamin uygulamarı soyulma sürecini sağlıklı gerçekleştirmek açısından çok yararlı tedavi destekleyicileri olduğunu önemle vurlamak isteriz. Ayriyetten soyulma sürecinin ilk 4-5 günlük süre içinde gerçekleşmeye başlayacağı ve soyulma sürecine müdale edilmemesi gerektiği konusuda ayrı bir önem arzetmektedir.

 

Yazımızın sonuna gelirken konumuzla alakalı olarak Kimyasal Peeling yöntemi hakkında hazırladığımız çalışmamızında dikkate değer olduğunu vurgular, hemen aşağıdaki başlığı tıklayarak ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

KİMYASAL PEELİNG YÖNTEMLERİ HAKKINDA  DETAYLI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder