15 Mayıs 2015 Cuma

B5 Vitamini

B5 Vitamini D-Panthenol


Pantotenik asit olarak da bilinen bir b vitamini gurubu üyesi olan bu vitamin, günlük hayatta kullandığımız bazı krem ve şampuanlardan dolayı adı d-panthenol olarak bilinmektedir. Suda çözünen bir vitamindir. Kimyasal formülü (C9H17NO5) dir. İnsan vücudunda diğer b vitamini türleri gibi depolanmayan bir vitamindir.

B5 Vitamini FaydalarıB5 vitamini genelde protein ve yağların enerjiya çevrilmesinde önemli bir rol  oynar. Sinir sistemindeki iletim için gereklidir.  Ayrıca böbrek üstü bezi hormonlarının işlevi için oldukça önemlidir ve bu yüzden vücudumuzdaki bir çok hormonun dengesinde rolü büyüktür. Mide ve bağısak sisteminin işlevinde çeşitli roller üstlenen bir vitamindir. Ayrıca cilt ve saç için çok faydalı bir vitamindir.

B5 Vitamini İçeren Besinler


B5 vitamini nelerde var diye soracak olursanız? bitkisel ve hayvansal kaynaklardan alınabilecek bir vitamin çeşididir. B5 vitamini hayvansal kaynaklarda en çok  dana eti, balık, karaciğer, tavuk, yumurta, peynir gibi besinlerde bulunur.  B5 vitamini bitkisel olaraksa tahıllar, fasülye, hububatlar, karnabahar, domates, bezelye, patates, mısır, avakado, kuru yemişlerde bulunan bir vitamindir.

B5 Vitamini Eksikliği


B5 vitamini eksikliği insanlarda çok görülmez. Çünkü bir çok besinin içerisinde bulunur. Ancak beslenme yetersizliği gibi durumlarda eksikliğinden bahsedilebilir. Eksikliğinde sinirlilik, zihinsel yorgunluk, alerji, cilt problemleri, baş ağrısı ve uyku problemleri gözlemlenir.

B5 Vitamini Zararları


B5 vitamini çok büyük zararı olabilecek bir vitamin değildir. Fazla alınması durumunda ishal ve su kaybına yolaçar.

B5 Vitamini Kullanımı


B5 vitamini saç bakımı ve cilt bakımında kullanılır.  Saç bakımında b5 vitamini yıpranmış saçların onarılması, saç dökülmesi ve uzamasında kullanılır. Cilt bakımnda b5 vitamini ise cilt yaralarının iyileşmesi, ciltteki hasarın giderilmesinde kullanılır. Erkekler bu vitaminle saç ve sakal bakımında kullanırlar, kadinlar için iyi bir kaş kirpik bakım ve gürleştirici vitamindir. Ancak cilt bakımında tüylenme yapar dikkatli kullanmak gerekir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder