19 Mayıs 2015 Salı

Cilt Bakımında B5 Vitamini Kullanımı

B5 Vitamini Cilt Bakımı


Cilt bakımında b5 vitamini kullanımı bir hayli yaygındır. Özellikle bepanthen krem cilt bakımında kadınların oldukça sık kullandıkları bir kremdir. Vitamin b5 dekspantenol yani d-pantenol olarak bu kremlerin içinde %5 civarında b5 vitamini içermektedirler. Ciltteki yaralanmalar, yanıklar, kuru cilt bakımı, cilt çatlakları, pişikler gibi durumlar için kullanılan bir vitamindir b5 vitamini. Ancak pantenoik asit olarak da bilinen bu vitaminin fazla kullanımı ciltte tüylenme sorununa neden olur.

Yaralar ve Yanıklar B5 VitaminiB5 vitamini ciltteki yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlar. Ciltteki yara, yanık gibi durumlarda kullanılır ve cilt dokusunun hızlı onarılması ve iyileşmesine yardımcı olan bu vitamin uzun yıllardan beri kullanılmaktadır. Ayrıca lazerle yapılan epilasyon, dövme silme, kimyasal peeling, cilt rengi düzelme gibi güzellik merkezi ve kliniklerin uygulamalarından sonra bakım için bu vitamini içeren kremler yazılır. Güneş yanığı ve diğer yanıklar için de kullanılan bir vitamindir.


Çatlaklar B5 Vitamini


Ciltte özellikle hamilelik döneminde ve kilo alıp vermeyle oluşan çatlaklar için bu vitamin önleyici ve koruyucu olarak kullanılır. Çatlakların giderilmesi için yapılan kimyasal peeling işleminde sıkça tercih edilmesinin nedeni vitaminin cildi hızlı iyileştirmesidir.

El Bakımı B5 Vitamini


Özellikle çok fazla bulaşık yıkama ya da temizlik yapan kadınların ellerinde oluşan çatlamalara karşı kullanılabilen bu vitamin, ciltteki kuruma ve yaralanmaları önleyici özelliktedir. Ayrıca ciltte koruyucu bir bariyer tabaka oluşturur.

Ayak Bakımı B5 Vitamini


Ayaklarda yazın terlik vb. giyme ile oluşan kurumalara karşı oldukça iyi gelir, ayrıca topuklarda onarıcı işlevleri bilinmektedir. Ayak bakımında özellikle ayak peelingi yapıldığında onarıcı amaçlarla ilk 2 gün tüm ayağa dürülen bir vitamindir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder