13 Haziran 2015 Cumartesi

C Vitamini

Askorbik Asit


Vitamin c olarak da bilinen askorbik asit (ascorbic acid) vücudumuz için oldukça hayati öneme sahip bir vitamindir. Suda çözünen c vitamini vücudumuzda depolanmayan bir vitamindir. Fazla tüketilmesi durumunda idrar yoluyla atılır, insanlar c vitaminini fazla tükettiklerinde idrarları sarıya boyanır. Kimyasal formülü (C6H8O6) olan L-ascorbic acid, 100 gram suda 33 gr çözünebilir. Suda çözündükten hemen sonra tüketilmesi gereken bir vitamindir, suda beklediği zaman bozulma yapar. Genellikle limonda ve portakalda çok bulunduğu düşünülse de aslında en çok kuşburnu, biber ve maydonozda bulunur.

C Vitamini Faydaları



C vitamini insan dokularının gelişiminde oldukça hayati vitaminlerden birisidir. Vücudumuzdaki demir (fe) dengelenmesinde önemli bir rol oynar. Kolajen üretimini sağlayan bu vitaminin normal bireylerde günlük 60 mg, hamile kadınlarda 75 mg, sigara içenlerde ise 100 mg alınması gerekmektedir. Vücutta anti oksidan etkileri giderici c vitamini yüksek miktarda oksijen tutulmasını sağlar ve toksiklerin etkisini azaltarak vücudu toksinlere karşı korur. 


C vitamini diğer vücudumuzdaki diğer vitamin ve minerallerin etkinliğini arttırıcı özelliklere sahiptir etkinliğini arAyrıca c vitamini özellikle cilt bakımında çok önemli bir vitamindir, cilt lekeleri, kırışıklıklar, ve bir çok cilt hastalığına oldukça iyi gelen bir vitamindir c vitamini.

C Vitmini İçeren Besinler


C vitamini genellikle bitkisel besinlerden elde edilir. en çok kuşburnu, kırmızı biber, maydonoz, yeşil biber, kara lahana, kivi, karnabaharda bulunur. Yani limonda c vitamini var lafı bir efsane. Aşağıda 100 gr bitkide olan c vitamini içerikleri mg cinsinden veriliyor.

100 gr bitki                 c vitamini mg

Kuşburnu                        450
Kırmızı biber                  340
Maydanoz                       180
Yeşil biber                      100
Kara lahana                      94
Kivi                                  90
Karnabahar                      80
Çilek                                70
Kızılcık                            55
Ispanak                            50
Portakal                           50
Greyfurt                           43
Limon                              30
Mandalina                       30
Şeftali                              28
Domates                          23
Ahududu                         22

C Vitamini Eksikliği


Vitamin C eksikliğinde ciltte kolajen üretimi azalır ve kanamalar görülür, yaralar geç iyileşir, kıl kökleri zayıflar saç ve kirpik dökülmeleri olur, dişetleri kanar ve dökülür. Vücutta yrgunluk, halsizlik ve isteksizlik c vitamini azlığında karşımıza çıkar, ayrıca eklem ağrıları ve nefes darlığı c vitamini eksikliğinde karşımıza çıkan diğer durumlardır. Bitkisel ağırlıklı beslenen insanlarda eksikliği çok fazla gözlemlenmez.

C Vitamini Zararları


C vitamini vücutta depolanmayan bir vitamin olduğu için zararları çok fazla değildir, uzun süreli ve yüksek miktarlarda kullanımında sindirim sisteminde tahribatlar yapabilir. Ayrıca uzun süreli yüksek kullanımlarda böbrek taşı yapma riski vardır.

C Vitamini Kullanımı


Genellikle toplum olarak kış aylarında c vitamini kullanımı aklımıza gelir. Limon ve portakalla özdeşleştirilir ancak limon ve portakal yerine kuşburnu, kırmızı biber, maydonoz ve kivi yenirse daha fazla c vitamini alınır. Gripğ ve soğuk algınlığına iyi geldiği düşünülmesine rağmen çok fark yaratan etkileri yoktur. KAnser hastalarında kullanılması sn dönemlerde yaygınlaşsa da siz bu tarz vitaminleri doktor tavsiyesi olmadan kullanmayınız. 

C vitmaini cilt ve saç bakımında oldukça sık kullanılır. İlk olarak cilt bakımında c vitamini kullanımı genellikle cilt lekeleri, kırışıklıklar, anti oksidan, yaşlanma karşıtı, cilt aydınlatma ve egzama ile sedef hastalığına karşı oldukça yaygındır. Diğer türlü olarak saç bakımında c vitamini kullanımı yaygın yapılmaktadır, saç rengi açma saç boyası akıtmada, kıl köklerini beslemede ve tırnak bakımlarında c vitamini yararlanılan vitaminlerdendir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder