18 Temmuz 2015 Cumartesi

Cilt Bakımında C Vitamini Kullanımı

C Vitamini Cilt Bakımı


Son dönemlerde cilt bakımında bilinirliği bir hayli artan bir vitamin c vitamini. Cilt üzerindeki etkileri anlaşıldıkça dermokozmetik ürün olarak c vitamini serumları satılmaya başladı. Oldukça pahalı satılan bu serumların ucuz alternatifleri var. Tabi sizi cahilce cildinize limon sürün diyenlere karşı da uyarıyoruz. Bizim ülkemizde maalesef gerçek bilgi çok az, kopyala yapıştırla oluşturulmuş onlarca saçma sapan bilgi dolanıyor ortalıkta. Neyse bu yazıda c vitamininin, cilt lekesi, antiaging, antioksidan, kırışıklık karşıtı kullanımını aktarmaya çalışacağım.

Cilt Lekeleri C VitaminiC vitamini hem leke oluşumunu hem de oluşmuş lekelerin azaltılmasında kullanılır. Cilt rengimizi oluşturan melanin tabasında pigment artışına cilt lekesi denilir ve c vitamini melanin tabasını normale döndürerek cilt rengininin açılmasına yardımmcı olur. C vitamini yani l-ascorbic acid çok çabuk bozunan bir madde olduğu için akşamları tek kullanımlık bakımlar hazırlamalısınız, yani c vitaminini çözdükten sonra bekletmeyiniz. Ayrıca etly ascorbic acid formunda cilt serumlarını hazır olarak alarak kullanabilirsiniz bu formlar bozunmadıkları için kozmetik formlardır kullanımları daha pratiktir. Bir diğer bozunmayan format olan ascorbly pamitate ise c vitamininin yağda çözünen formudur bu da c vitaminli yağ olarak satılır daha etkili bir form olan ascorbly palmitate yani c vitaminli yağ cilt altında 48 saate kadar etki gösteren bir form olduğu için c vitaminli yağları 2 günde bir akşamları kullanabilirsiniz.

Cilt Kırışıklıkları C Vitamini


Cilt kırışıklıkları kolajen ve elastin bağdaki zayıflama sonucu zamanla ortaya çıkan bir cilt problemidir. Aslında kadınların baş belası diyebileceğimiz bir durumdur. Özellikle 27 yaş ve sonrası düzenli kullanılacak c vitamini ile bu sorun uzun yıllar kapınızı çalmaz. C vitamini cilt altındaki kolajen ve elastini uyaran bir maddedir. Eğer 35 li yaşları geçtiyseniz a vitaminli yağ ve c vitaminli yağ karışımını çok az miktarda özellikle mimik bölgelerine, kaz ayaklarına, burun kenarına ve alınınıza sürmeniz oldukça işe yarayacaktır. Ama az kullanmaya özen gösterin. Bunun haricinde l-ascorbic acid ile birlikte b3 vitamini karıştırarak akşamları hazırlayacağınız bir cilt serumu oldukça fayda gösterir. ayrıca c vitamini seruu düzenli kullanmalısınız. Bu tarz ürünler genelde çok pahalı satılsa da doa kozmetikten 20 lira gibi bir fiyata edinebilirsiniz.

Antioksidan C Vitamini


Gün içinde gerek su gerekse havadan bir sürü yabancı madde cildinize temas eder ve bu maddeler cildinizi oksitleyerek cilt yaşlanmasını sağlarlar. C vitamini bilinen en kuvvetli antioksidan maddelerden birisi olduğu için cildinizi adeta korumaya alır ve cildinizin çeşitli ağır metaller ve mineraller tarafından oksidasyona maruz kalmasını önler.

Cilt Çatlakları C Vitamini


Cilt çatlakları kolajen ve elastin tabakasındaki yırtılmadan dolayı oluşur. C vitamini hem bu çatlakların oluşmasını önleyici hem de çatlakları giderici etkilere sahip bir vitamindir. Cilt çatlakları için a vitamini ile birlikte hem önleyici hem de giderici bakımlar yapabilirsiniz. Örneğin a vitaminli yağ ve c vitaminli yağ karışımından hazırlayacağınız yağı 1-2 günde bir çatlakların üzerine sürmeniz oluşumunu azaltıcı etki gösterecektir. Ayrıca oluşmuş çatlaklar için glikolik asit ve tca gibi cilt soyucu asitlerle birlikte kullanmanız çatlak görünümü açısından çok başarılı sonuçlar verir.

C Vitamini Faydaları ve Kullanımı


Yukarıda oldukça özet olarak aktardığım c vitamini bakımları cildinizde bu güne kadar kullandığınız hiç bir kozmetik üründen alamayacağınız kadar faydalı olacaktır. Ancak bu konuda ufak bir uyarı yapayıım, özellikle internette c vitamini ile cilt bakımı konularında limon kullanılması limon suyu kullanımı aktarılıyor. Ancak limon ve limon suyu c vitamini açısından fakir maddeler, daha çok sitrik asit içerir bu yüzden c vitaminini saf formlarda alıp bakım yapın, limonla cildinize zarar verirsiniz. 

Ayrıca c vitamini ile yapılan bakımları daha çok akşam ve gece bakımları olarak yapın, c vitamini ile gündüz bakımları cildinizde leke bırakma potansiyeli barındırır ki c vitamini kullanımı sonrası fayda değil zarar görmemenin için c vitamini içeren ürünleri veya en etkili bakım olan c vitamini serumlu bakımları gece yapınız.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder