24 Temmuz 2015 Cuma

Saç Sağlığı ve E Vitamini

Sağlıklı Saçlar İçin E Vitamini


Saçlarınızın sağlıklı olması hem güzelliğinizin daha ön planda olmasına yardımcı olur hem de dinç, genç ve dinamik görünmenizin en büyük anahtarlarından bir tanesidir. 

Sağlıksız saçların sahip olduğu kırıklar, matlıklar ve diğer sorunlar ise hem saçlarınız hem de vücudunuzun geri kalanı için istenmeyenler arasındadır. Tüm bu sorunların üstesinden gelebilmek için sağlıklı saçlara sahip olmak ve gerekli bakımları yapmak gerekmektedir. 

Bu bakım uygularının en önemlilerinden biri ise vitanin destekleridir. Özellikle E vitaminin saç bakımındaki önemi birçok insan için bilinmektedir.

E vitamini, kimyasal yapı itibarı ile bir tokol olup antisterilite vitamin olarak da bilinir. E vitamini (Tokoferol) yağda eriyebilen bir vitamindir.

E vitamini kanda oksijen taşıma sürecine dahil olduğundan, dolaşımını artırır, bağışıklık sistemini güçlendirir. E vitamini eksikliği saç gelişimi olumsuz etkileyip, saç dökülmesine neden olabilir. Fındık, ayçiçeği yağı, kuruyemişlerde bulunur.

Hücre yapısının bozulmasını engeller. Özellikle saçın hücre yenilenmesini sağlayan bir yapısı vardır. E vitamini eksikliğinde sıkça saç dökülmesi görülebilir diğer taraftan eksiklik olmasa da belli doza kadar fazla alınması etkinliğini artırmasına ve bu şekilde saç kalitesinde artış elde edilmesini sağlar.

Bir antioksidan olan E vitamini, dokuların yapısının korunması ve geliştirilmesine yardımcı olur. E vitaminini saç derisine uyguladığınızda burada biriken ölü deri hücrelerini, bakteriyi ve varsa iltihabı temizleyerek, saç köklerini olası hasarlardan korur.
 

E Vitaminin Saça Yararları Nelerdir


E vitamini özellikle genel hücre yenilenmesinin yavaşladığı dönem olan menopoz yaşlarında daha fazla ihtiyaç duyulan bir vitamindir. Menopoz yaşlarında görülen saçlarda zayıflama, kırılma, cansızlaşma, parlaklığını yitirme ve dökülme gibi sorunların tedavisinde ek olarak alınır.

Sağlıklı saçlar için hücre bütünlüğü gerekir ve E vitamini saç foliküllerinde bulunan hücrelerin zarar görmesini önler. Saç folikülü hücresinin zarar görmesi saçların dökülmesi ve sağlığını kaybetmesine yol açan faktörler arasındadır.

E vitamini de saç derisi sirkülasyonunu arttıran ve saçların genel görüntüsü için önemli antioksidanlardan biridir. Aynı zamanda, saç hücrelerinin üretimi ve tamirine yardımcı olması ile bilinir. Bu hücrelerin sağlığı da, hem saç kırıkları ve dökülmelerini engellemek hem de saçların çabuk uzamasını sağlamak için çok önemlidir.
 

E Vitamini Saça Nasıl Uygulanır


İçeriğinde E Vitamini olan şampuan ve bakım kremi gibi birçok ürün mevcut ancak, bahsi geçen oranlar ya yetersiz miktarda yada saçın ihtiyacı olan oranlarda olmadığı için E Vitamininin orjinal hali bal kıvamında olan saf formunun şampuan yada saç kremlerine eklenmesi, saç bakımında önemli bir yöntem olacaktır.

Alternatif olarak hindistan cevii yağıda kullanılabilir. Öncelikle saçlarınızı ılık su ve nemlendirici etki veren şampuan ile kafanızı yıkayınız. Islaklığını havlu ile giderdikten sonra 100 ml hindistan cevizi yağının içine doakimya.com dan rahatlıkla alableceğiniz E vitaminin yağ ile iyice kaırışacak biçimde karırıştırınız. hem saç diplerine hem saça iyice yedirilen bu karışımı saçta 30dk dinlendirip işlem sonunda önce saçlarınızı şampuanlayıp sonra suyla temas ettirerek yıkayınız.

Saç Dökülmesine Karşı E Vitamini Desteği


Saç dökülmesinin nedenleri arasında vitamin ve mineral eksikliği bulunduğu artık herkes tarafından biline bir gerçek. Bu noktada hrm E vitaminihemde diğer vitaminler kullanılarak başarılı saç bakım kürleri hazırlamak mümkün.

E vitaminin yağda çözülen yapısını saç bakımında saça iyi gelen yağlarla beraber kullanmak en güçlü yöntemdir. doakimya.com sitesinden rahatlıkla ulaşabileceğiniz vitaminlerle güçlü bir bakım uygulaması hazırlayabilirsiniz.

Bunuın için ayrı bir kapta 60 ml Hint yağı, 30 ml Çörek otu yağı, 10 ml E vitamini, 10 ml A vitaminli yağ, 10 ml C vitaminli yağ karıştırıp saç derisine parmak uçları ile hafif masaj yaparak ve devamında saçlara iyice işlemesini sağlayacak biçimde sürdükten sonra , kürün hava almasını elngelleyecek şeklide bone yada poşet ile sarın ve 30 dk kadar bekletin. Ardından suyla durulamaya geçmeden önce şampuan ile saç diplerini ve saçı ovalamak daha kolay arıtımı açısından pratik bir yöntem olacaktır.


Konumuzla alakalı olarak " Cilt Bakımında E Vitamini " başlıklı yazımızında okunmayadeğer olduğunu özellikle vugulayarak, iyi okumalar dileriz.  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder